DÝFLERÝ DEÐÝÞTÝRMEKLE DOÐRUMU YAPTIK?

Başlatan KARADAG, Aralık 03, 2011, 12:26:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KARADAG

ARKADAÞLAR BÝLDÝÐÝNÝZ ÜZRE ARACIMI KISA BÝR SÜRE ÖNCE DURSUN USTAYA NAMI DÝÐER REÝS'E GÖTÜRMÜÞTÜM BÝR TÜRLÜ TAMÝR EDÝLEMEYEN PROBLEMÝNDEN KÜLLÝYEN KURTULDUM.KENDÝSÝNE BURADAN TEÞEKKÜR EDÝYORUM.BU ESNADA ÜZERÝNDE MEVCUT BULUNAN 11/43 ORANLI DÝFLERÝ 10/40 DÝFLER ÝLE DEÐÝÞTÝRDÝK.ANCAK ARAÇ ÝLK HALÝNDE ÝKEN 205/80/R16 FEDERAL MT LASTÝKLER ÝLE 130 KM YAPIYORKEN BENZÝNDE 350 KR ORTALAMA YAKMAKTA ÝDÝ. ÞU AN AYNI LASTÝKLERLE 120 KM HIZI GEÇMEMEKLE BÝRLÝKTE GAZDA 550 KR SARFÝYATA ULAÞTI.BU DURUM UYGULAMIÞ OLDUÐUMUZ DÝFLERDEN MÝ KAYNAKLANDI? YADA BAÞKA SEBEPLER MÝ ARAMALIYIM.YADA ESKÝ DÝFLERÝ GERÝMÝ TAKMALIYIZ.ARAÇTA ESKÝYE NAZARAN MOTORDA ACAYÝP BÝR BAÐIRMA SESÝ TÜREDÝ MUTLAKA DÝFLERDEN OLDUÐU KANAATÝNDEYÝM.SÝZLER NE DERSÝNÝZ.
TÜRK, çetin iþler baþarmak için yaratýlmýþtýr.

hakanbusa

Büyük lastik takmalýsýnýz. Birde km ölçümlerini gps ile yapýnýz. Birde sanki yanlýþ hesap var gibi. Çünkü Niva 350 krþ benzinde yakmaz. Tüple bile 400 krþ civarýnda yakýyor.

Harun

ben de diþli oranlarýný deðiþtim mayýs ayýnda,aracý standart lastikleri (185/75 16) ile kullanýyorum halen,maksimum hýzým seninkinin tersine daha da yukarý çýktý.
araç rahatlamýþ gibi oldu.
ancak dediðin gibi bir miktar gürültü artýþý oldu ama rahatsýz edici deðil benim için.

en önemlisi ise benim için yakýta olumlu etkisi oldu,bence senin aracýn baþkaca derdi var.

bir de Ersin küçük bir rica;mesajlarda küçük harf kullanýrsan okunmasý daha kolay oluyor ;)

vehbi

bildiðimden yazmýyorum:
aklýma takýldý..11/43 orjinal oran , istanbul tayfasý ise daha çok 10/43 yapmadý mý ?
10/43 deki diþli tur sayýsý /döndürme gücü ve aktarýmn baþarýsý bu anlamda grafiðin marjinal üst noktasýnda iken 10/40 tamamen daha farklý bir grafiði ve verimi ortaya çýkarýyor olamaz mý ? zaten hem büyük lastik takýlabilcek hemde az yakacak hem de hýzlý gidecek ?
ölçümlerin gps ile yapýlmasý tesbiti ise elzem zaten..
"free as a bird"

Harun

bu diþli modifiyesi ilk gündeme geldiðinde,nette araþtýrmýþtým,
daha çok binek araç modifiyelerinde diþli oranlarýnda oynayarak azami sürat/hýzlanma arasýnda deðiþiklik olduðu yazýyordu.
yani aracý daha seri ama azami hýzý düþük,ya da tam tersi yönde etkiliyordu güya.
ama tabi ustalar daha iyi bilir.

KARADAG

Arkadaþlar deðerli yorumlarýnýzý dikkatle okuyorum.Teþekkür ederim vehbi arkadaþýn dediði gibi benimki belki 10/43 takýlmýþ olabilir 10/40 telefuzu yanlýþ olabilir.öðrenmek istediðim þuydu bu difler hem týrmanma hemde sürat için uygun mu? lastik söylediðim gibi 205/80/r16 mt bu lastikleri 245/60/16 asfalt lastikleri ile deðiþtirirsem sürat ne olur tavsiyeniz hangi yöndedir.Hakanbusa arkadaþýmýza cevaben aracý ilk aldýðýmda lpg takýlmamýþtý 3 ay önce 100 tl yakýtla 357 km yol yapmýþtým lastikleri orj 185/75/16 idi.þu anki lastikler ile 100 tl benzinle 260 km yol yaptým ayrýca bu yazdýðým deðerler aracýmda yazýlým hatasý var olduðu halde dursun usta yazýlýmý deðiþtirtti þu anki deðerler lpg de 550 kr civarýnda normal mi?
TÜRK, çetin iþler baþarmak için yaratýlmýþtýr.

emre_ozk

Alıntı yapılan: KARADAG -  Aralık 03, 2011, 03:38:38
Arkadaþlar deðerli yorumlarýnýzý dikkatle okuyorum.Teþekkür ederim vehbi arkadaþýn dediði gibi benimki belki 10/43 takýlmýþ olabilir 10/40 telefuzu yanlýþ olabilir.öðrenmek istediðim þuydu bu difler hem týrmanma hemde sürat için uygun mu? lastik söylediðim gibi 205/80/r16 mt bu lastikleri 245/60/16 asfalt lastikleri ile deðiþtirirsem sürat ne olur tavsiyeniz hangi yöndedir.Hakanbusa arkadaþýmýza cevaben aracý ilk aldýðýmda lpg takýlmamýþtý 3 ay önce 100 tl yakýtla 357 km yol yapmýþtým lastikleri orj 185/75/16 idi.þu anki lastikler ile 100 tl benzinle 260 km yol yaptým ayrýca bu yazdýðým deðerler aracýmda yazýlým hatasý var olduðu halde dursun usta yazýlýmý deðiþtirtti þu anki deðerler lpg de 550 kr civarýnda normal mi?
Aracýmýn yazýlýmý deðiþti demiþsiniz. sizin o aracýn lpgsine tekrar kalibrasyon ayarý yaptýrmanýz lazým.
100 tl lik benzin ile 260 km yol bence iyi bir deðer. Neden derseniz
100 tl'ye yaklaþýk 24 litre benzin alýnýyor. 24/2,6=9,2
Yani 100 km'de 9,2 litre benzin tüketiminiz var bence þehir içi iyi bir deðer.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

hakanbusa

Alıntı yapılan: KARADAG -  Aralık 03, 2011, 03:38:38

Yine de fazla deðerler. Bu Lpg ile yaktýðýnýzý 5.2 Grand Chereokee V8 otomatik yakýyor. Yeni ölçüm sonrasý. Lpg ayarlarýný, gerekirse mixer'i kontrol ettirin. Yada çok gazlýyorsunuz. :)

hakanbusa

Sakin kullanýmda 350-430 krþ arasýnda bir þey yakmalý.