MOTORUN YAÐ YAKMASI!.....

Başlatan dora, Mayıs 31, 2008, 07:55:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dora

Arkadaþlar 1992 yýlýna ait bir dergide ele geçirdiðim yazý da diyor ki;en temiz kullanýmda dahi 60 ila 80 bin km de sekmanlarýn yumuþamasý neticesinde motor yað yakmaya baþlýyormuþ.Yapýlan araþtýrmalara göre iklim farklýlýðý(sýcak,soðuk)ön plana çýkýyormuþ.Bu konuda bilgisi olan yada yaþayarak tecrübe eden niva dostu varmý..
Niva 1041-firefly-Atlantis

ERCO

dora benim arac 130000 km 0 dan beri bende sayýlýr daha hic ellemedi bi sorunda yokama lpg takdýrdfýkdan sonra 5 binde bir yarým lt yag eklemek zorunda kalýyorum bence buda sorun degil eksoz emisiyonunda degerlerde gaet iyi cýkýyor
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

Medved

Dora bildiðin gibi motorun 2 dostu var.Su ve yað.
Soðutma sistemi ve yaðlama sistemi normal çalýþýyorsa.Yaðýný da normal kullaným zamanýndan sonra deðiþtiriyorsan.Segmanlarýn aþýnmasý 60-80bin km için söz konusu bile olmaz.Olmamalý
Her yaþanan güzeldir!

reis28

iyi bakarsan oda sana uzun yýllar hizmet eder örnek meslegimiz geregi kötü muameleye maruz kalmýþ motorlarla cok sýk karþýlaþý yoruz yag ve filitre bakýmýný zamanýnda yaptýr hararet motorun baþ düþmanýdýr sogutma sistemini pastan arýndýr aracýn ikaz göstergelerine dikkatet bu kurallara uyarsan motorun sana uzun yýllar hizmet edecektir aþýnma durumunda bile yenillemeye girdiginde bakýmlý motor daha az masraf cýkarýr.
DURSUN USTA 05364629668

emre_ozk

yeni konu açmak istemedim benim bir sorunum var eski araçta galiba motor yaðýna su karýþýyor artý yaðýn koyulduðu yerdeki kapakta köpürcükler oluþuyor resimde görüldüðü gibi ayrýca çok çabukda su eksiltiyor. þimdi bu araç conta yakmýþmý oluyor ben bu aracý böyle kullansam biþe olurmu?

Emre özkaradeniz
Ýzmit

feyzullah

motor üst kapaðý kompile temizletmenizi tavsiye ederim

reis28

emre gecmiþ olsun conta yakmýþýn aracý o þekilde kulanma sulu yagdan ötürü krankta sara bilir silindir kapak contasýný degiþtir yeni yag ve filitre koy devam et
DURSUN USTA 05364629668

emre_ozk

Alıntı yapılan: reis28 -  Kasım 16, 2008, 12:52:20
emre gecmiþ olsun conta yakmýþýn aracý o þekilde kulanma sulu yagdan ötürü krankta sara bilir silindir kapak contasýný degiþtir yeni yag ve filitre koy devam et
þimdi amcamla konuþtum oda bir motorcuya bahsetmiþ oda öyle dedi conta yanmýþ kapaðýn taþlanmasý filan gerekiyormuþ 500ytl dedi... babam yeni aracý buldu buna daha biþe yapmaz böyle kaldý. ben kendim deðiþtirmeye çalýþacam hadi contayý deðiþtiririm ama sibop ayarýný yapabilirmiyim bilmiyorum..
Emre özkaradeniz
Ýzmit

reis28

emre elinden geliyorsa sökmeye baþla aracýn sentesini falan ayarlaman gerekecek onlara dikkat et malzemesi bir þey tutmaz contasý yagý falan herhalde 100 tl civarýdýr gerisi iþcilik birde kapagý taþlatýrsýn olur biter senteyle spop ayarlarýný yapmak aslýnda kolay senteyi sökerken iþaretlerine dikkat ederek sök takýldýgýn yerlerde erco ustada bende sana yardýmcý oluruz takýldýgýn yerin resmini cek tarifederiz yavaþ yavaþ toparlarsýn
DURSUN USTA 05364629668

dora

Emre geçmiþ olsun.Üzüldüm umarým arýzayý kýsa zamanda çözersin.
Niva 1041-firefly-Atlantis

emre_ozk

yardýmýnýz için saðolun yarýn usta gelip yapacak tahminen 170 ytl gibi bir masrafla kurtardýk iþi...
Emre özkaradeniz
Ýzmit

Medved

Alıntı yapılan: emre_ozk -  Kasım 16, 2008, 10:42:20
yeni konu açmak istemedim benim bir sorunum var eski araçta galiba motor yaðýna su karýþýyor artý yaðýn koyulduðu yerdeki kapakta köpürcükler oluþuyor resimde görüldüðü gibi ayrýca çok çabukda su eksiltiyor. þimdi bu araç conta yakmýþmý oluyor ben bu aracý böyle kullansam biþe olurmu?

Geçen hafta epeydir kullanmadýðým aracýmý calýþtýrýp gezeyim dedim.Egzozdan çýkan beyaz duman ile irkildim.Havanýn soðuk olmasýndandýr dedim.Bakkala gidip geldim durum ayný.Yað çubuðuna baktýmki kartelde boza piþiyor.soðutma suyunu olduðu gibi kartele indirmiþ.Bende çontadandýr dedim.Ýki arkadaþ bu gün çontayý yeniledik.Herþeyi yerli yerine taktýk.Marþa bastým ve motor saat gibi çalýþmaya koyuldu.Biraz ýsýnýnca suyunu koymaya baþladý arkadaþ.5l bir bidon su koyduk halen su istiyor bir 5 daha yiyince bir anormallik var bu iþte deyip Yað çubuðuna baktým ki kartel yine boza haneye dönüþmüþ.Þaþýrýp kaldýk.
vet deðerli arkadaþlar.Þimdi ne yapayým.Sanýrsam motoru komple indirip çatlak muaynesi yapmam gerekecek.Sizden görüþ bildirecek olan varmý?
Bu su kartele nereden geliyor?
Her yaþanan güzeldir!

seko

Alıntı yapılan: Medved -  Aralık 29, 2008, 11:38:08
Geçen hafta epeydir kullanmadýðým aracýmý calýþtýrýp gezeyim dedim.Egzozdan çýkan beyaz duman ile irkildim.Havanýn soðuk olmasýndandýr dedim.Bakkala gidip geldim durum ayný.Yað çubuðuna baktýmki kartelde boza piþiyor.soðutma suyunu olduðu gibi kartele indirmiþ.Bende çontadandýr dedim.Ýki arkadaþ bu gün çontayý yeniledik.Herþeyi yerli yerine taktýk.Marþa bastým ve motor saat gibi çalýþmaya koyuldu.Biraz ýsýnýnca suyunu koymaya baþladý arkadaþ.5l bir bidon su koyduk halen su istiyor bir 5 daha yiyince bir anormallik var bu iþte deyip Yað çubuðuna baktým ki kartel yine boza haneye dönüþmüþ.Þaþýrýp kaldýk.
vet deðerli arkadaþlar.Þimdi ne yapayým.Sanýrsam motoru komple indirip çatlak muaynesi yapmam gerekecek.Sizden görüþ bildirecek olan varmý?
Bu su kartele nereden geliyor?

siz kendinizmi yapacaksýnýz motoru.

reis28

zafer bey silindir kapagýnda arayýn hatayý kapak yuzeyinde korozyon cürüme olabilir conta yuzeye tam oturmaz kapakta su bölmesiyle yag bölmesi arasýnda catlak korozyon mevcut olabilir bence silindir kapagýný bir teste yolayýn catlak veya cürüme varsa bakýlsýn kapak yüzeyinde egilme de ola bilir conta tam basmaz bunlarý bir kontrol ettirin blokta sorun olacagýný sanmý yorum
DURSUN USTA 05364629668

Medved

Reis dün -3 derecede donmuþuz tamir yapacaðýz diye.Bu iþi yazabýrakacaðým sanýrsam.En kýsa zamanda.Yeni yað koyup susuz birkaç dak.calýþtýrýp yaza býrakacaðým o þekil.  :-\
Silindir kapaðýnda çatlak yoktur.Zira motorun calýþmasý normal.Yani yanma odalarýnda su yok.
Her yaþanan güzeldir!