Navigüsyon Cihazý Alacaðým

Başlatan bymuammer, Mayıs 30, 2009, 11:13:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

entomolog

Yusuf bey,
GPS lerde olduðu gibi navigasyonda da güncelleme þart.
Baþarsoft u hiç duymamýþtým.
Ama diðer kiþilerede tavsiyem almadan önce bilmeleri gereken konu yazýlýmdýr. Yani cihazýnýz en pahalý modeldir (genellikle insanlar çok araþtýrma yapmadan en pahalýsýný almaya çalýþýrlar bu sebeple bunu yazýyorum ama sözüm forum üyelerinden dýþarý çünkü niva kullananlar zaten paralarýný abuk sabuk yere harcamazlar diye düþünüyorum) bu çok önemli deðil önemli olan asýl konu yazýlýmdýr. Yazýlýma göre navigasyon iþlem yapabilmektedir. Yani fiyat performans olarak deðerlendirilmesi çok önemli diye düþünüyorum...

entomolog

Yusuf bey,

Sanýrým benim bahsettiðim testteki diðer yazýlým baþarsoft'un kiydi ama evde dergiye bakýp buraya bilgilendirme yapmaya çalýþacaðým. Çünkü cihazlardan biri navtürk iken kaybeden Garmindi diye hatýrlýyorum. 2006 dan beri garminler baþarsoft yazýlýmý kullanýyorlarmýþ. Ama daha detaylý bilgiyi testten bakýp vermeye çalýþacaðým.

yusuf

Gps alýrken kullaným amcýný iyi belirlemek gerekiyor.

Garmin ise cýhaz güncellemesi çok kolay. Ýnternetten hemen ve ücretsiz yapabiliyorsunuz

Harita programýnda ise garmin için navcity tr yükletmek gerekiyor cihaza 

Fiyatý : 150.00 $ + KDV

Ýki kez bedava güncelleme hallýnýz var sonrasý para ile.Burada can sýkýcý olan þu: Diyelim ki bu parayý verip yüklettiniz. Sonra cihaz kayboldu ya da bozuldu. Harita parasýný tekrar vermak zorunda býrakýyorlar adamý burada.

Oysa Kuzey amarika haritanýz var ise cihazý deðiþtirdiðinizde hemen yenisi için bir þifre veriyorlar

entomolog

Yusuf bey, Benim magellan sportrack pro GPS im var ve 4-5 yýldýr hep yanýmda 1 sefer harita güncellemesi yaptýrdým onuda servisi ve ilk haritasý GPSTÜRK tü bu sebeple onlara göndermiþtim ve yaptýrmýþtým. Aletten çok memnun olduðum için diðer GPS leri çokta irdelemedim. Verdiðiniz bilgi için teþekkürler.

Sayýn Nejat bey, Yazýlým firmalarýna baktýðýnýzda ayný yazýlýmý hemen tüm modellere uyguladýklarýný görüyorum. Yani ayný markadaki ürünlere baktýðýnýzda örneðin navitechlere (ben aþaðýda bahsedeceðim dergideki test sebebi ile bu marka navigasyonlara güveniyorum ama tai yenilerde deðiþilik varsa onuda öðrenmek isterim) baktýðýnýzda en baz modeli ile en pahalý modeli arasýnda iþletim sistemlerinde çok fazla farklýlýk yok, farklýlýk ekran büyüklükleri, hafýza kapasitesi ve mp4 çalma özellikleri yani ben bunun için yaklaþýk 2-3 misli para vermem ama içgüdüsü yüzünden para verenede saygým sonsuzdur.

Ben internetten genellikle alacaðým ürünün tüm özellikerini forumlardan mümkün olduðu kadarýyla öðrenerek iþime yarayan modeli almaya çalýþýyorum. Ýllaki bu konuda tez yazacak düzeyde olmanýnda bir alýþveriþ için çok gerekli olduðunu sanmýyorum. Ama tez yazacak olanada saygým sonsuzdur.

Tamirci ve direksiyon sürücüsü benzetmeniz lügatýma yeni bir þeyler kattý...

Ben hiç bir firmanýn yazýlýmý daha üstün yada geri demedim zaten hiç birinide tanýmam bir ticari iliþkimde yok. Eðer sizinde bize belirli bir dergi yada linkte bir test sonucu gösterebilirseniz bende aldýðýmda o yazýlýmý tercih edeceðim...

Bahsettiðiniz yazýlýmýn daha iyi olduðunu belgelendirebilirmisiniz?

Evet bahsettiðim dergi Autocar dergisi Ekim 2007 sayýsý.

iki cihaz karþýlaþtýrýlmýþ. Bunlar Navitech NAV-P100K ve Garmin NUVI 200.

Testte Navitech in yazýlýmý navtürk olarak gözüküyor ve testin galibi bu cihaz. Yazýlýmýn ara sokaklarý daha iyi kullanabildiði yazýyor. Garmin ise yazýlýmý verilmemiþ ama Yusuf beyin baþarsoft hakkýnda verdiði bilgiden dolayý sitelerini inceledim ve 2006 dan beri garminlere yazýlým verdikleri ana sayfalarýnda yazýlý bu sebeple sanýrým bu yazýlým var (emin deðilim). Ama bu tarihten sonraki durum nedir ne deðildir (harita ve yazýlým güncellemeleri konusunda) bilemiyorum. Çümkü 1,5 yýl geçmiþ aradan. Ama bilgisi olan varsa paylaþýrsa sevinirim. Testin tamamýný isterseniz tarayarak Sayýn Yevgeniye özelden gönderebilirim.

Bir de þunu söyleyeyim usluplar ne kadar seviyeli olursa sevinirim. Ben yazýþmalarýmda buna dikkat ediyorum, kimseye en azýnda bana sataþtýklarýný hissedene kadar olumsuz bir yazý yazmýyorum...

Amacým daha önceki yorumlarýmda da yazdýðým gibi öncelikle forum üyelerinin ardýndan da internet kullanýcýlarýnýn bilgilenmesi...

entomolog

Sayýn Nejat bey,

Bende navigasyon kullanmadým. Ama GPS'i malum her yerde kullanýyorum.
Benim GPS imin üzerindede bir çok þehrin detaylý sokak haritasý mevcut. Hatta sokak tabelalarýndan daha doðru bilgi alabiliyorum. Ankara da buna bir kaç kez þahit oldum. Ancak Doðu Anadolu bölgesinde yaptýðýmýz arazi çalýþmasýnda çoðu yolun haritalarda gözükmediðine þahit oldum. Kayseri dolaylarýnda bir göl vardý (Baraj gölü) bu maalesef gps te gözükmüyordu ve yol gölde son buluyordu (fotograflarý mevcut, asfalt göle doðru gidiyordu.). Ayný zamanda bu göl 2008 basýmý detaylý haritada da yoktu ve hala yok... Bu sebeple arazi çalýþmamýz uygun aracýnda olmamasý sebebi (Albea idi araç) ile 1 gün uzamýþtý. Çýkaracaðým sonuç þu hangi yazýlým hangi harita olursa olsun ülkemiz için navigasyon daha çok yeni ve çok daha detaylý olabilmesi için sanýrým en az bir 10 yýl daha üzerinde çalýþmalarý gerekli. Navigasyona güvenipte köy düzeyinde yol bulabileceðimizi pek sanmýyorum. Bunu GPS imle almýþ olduðum verilere dayanarak söylüyorum.

yusuf

Þu anda bence harita çalýþmalarý bu cihazlarý satýn alýp kullanabilecek genel kitleye yönelik. Tatil yerleri, þehir içi vs.

Bende 2009 - 2 son harita var. Köy yollarý hikaye. Asla gösterilen ile gerçek biribirini tutmuyor. Bunun için gps te rota yaparken "yoldan, yani otomatik rota " verme yerine "direct route yani doðrudan rota" seçeneðini kullanmak gerekiyor

babacandar

Fatih..... Yusuf Abey'i duydun mu...?
Topuk yaylasý dönüþü var mýsýn yine en kestirme yoldan Ýstanbul diyelim ... neyse boþver kurda kuþa yem oluruz neme lazým...

bymuammer

nejat abi benim makine daha gelmedi temmmuzda gelecek abi. ama þu an Arkadaþdan emanet olarak kullandýðým Magellan eXplorist 210 modeli mevcut 330 mg. dahili hafýzasý var. yarýn deneme þansým olacak. ama dün biraz kullandým üzerinde harita uyduruk biþey sanýrým þehir içinde sadece caddeler mevcut sokak olarak çok nadir var. ama yinede iþ görür vaziyette v köy yollarý hiç yok denecek kadar az. bahçedeye giderken bom boþ bir almanda ok iþareti olarak devam ediyordum. :)sanýrým bu harita makineyi alýnca ücretsiz üzerinde yüklüymüþ. Yusuf abinin dediði gibi köy yollarý ve toprak yollarýn çoðunda sapmalar oluyormuþ araþtýrdýðýma göre. Ama bi bakalým benim makine gelsin o ne yapacak.

entomolog

Yukarýda köy yollarý için zaten iyi olmadýðýndan bahsetmiþtim.
Zaten bu tip yerler için GPS en garantili alet olacaktýr. Ama þunuda unutmayýn eðer GPS iniz harita özelliðine sahip ise köy merkezleri doðru iþaretlenmiþtir. Yani arazide bir köye yaklaþtýðýnýzda GPS inizde bu köyün hangi köy olduðunu göreceksiniz. Problem ara yollarda, ama bazen bir köye ulaþabilmek için mecburen ekili deðilse tarlalardan geçmeniz gerekebiliyor :).

Ama büyük þehirlerde adres bulmak için özellikle kuryeler için navigasyon yine de kullanýlabilir, yani fayda saðlayacaktýr.