YOL SORACAK KÝMSEYÝ BULAMAZSAK YOLUMUZU NASIL BULURUZ?

Başlatan Makrakanta, Mayıs 19, 2009, 02:02:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Makrakanta

Nivayý aldýk,vurduk kendimizi dað yollarýna etrafta kimsecikler yok.Dað yolu önümüzde ikiye ayrýlýyor diyelim.Hangi yol bizi nereye çýkarýr,yollar ileride birleþiyormu?Bu sorunu nasýl ve minumum hangi aletlerle çözebiliriz.
Aldým bir Niva çýktým daðlara Mevlam kayýra 2006 M

Yevgeni

GPS varsa sorun yok, tabi iz çizen bir tane olmasý gerekiyor. En kötü ihtimalle yol tükense bile ayný izden geri dönersiniz.

Ya da Google Earth üzerinden daha önce gideceðiniz bölge için iz çýkardýysanýz, bu izlere göre hareket edersiniz.

Yanýnýzda hiçbir teknolojik alet yok ve ne yaparým diyorsanýz, külliyen þansýnýza güveneceksiniz. Ya da lastik izlerinin ortasýndaki görece az aþýnmýþ alan üzerindeki bitkileri gözeteceksiniz. Bitkiler fazlaca büyümüþse (fidan vs) o güzergaha pek sýk girilmediði hatta uzun süredir hiç girilmediðini varsayýp ona göre hareket edebilirsiniz.

Ya da toprakta lastik izi var mý yok mu ona bakarsýnýz. Hiç olmadý nal izi (ciddiyim).

Ýkiye ayrýlan yol için bunlarý gözetmek olasý. Aþaðý giden genelde vadi tabanýna iner. Ya suya, ya da bir ihtimal ana yol dediðimiz orman servis yoluna çýkarsýnýz. Ya da zaten orman servis yolu üzerindesinizdir.

Genel tavsiye, asla tek araç çýkmayýn. Ýlle de tek araç çýkacaksanýz, tahmini dönüþ zamanýnýzý bir tanýdýða bilgi olarak verin, akabinde dönüþte teyid için iletiþime geçin.

Dað yollarý sürprizlerle doludur. En basit bir arýza durumunda bile kilometrelerce yürümek zorunda kalýrsýnýz. O yüzden en az 2 araç çýkýn..

dora

Gitmeden önce gidilecek bölge hakkýnda ön bilgi edinilirse riskleri azaltmýþ oluruz.
Niva 1041-firefly-Atlantis

Makrakanta

Bir GPS cihazý almaya karar verdim bütçe 250 tl ye kadar diyelim.Ama 100 liralýk bir cihaz benim iþimi görecekse o daha iyi olur benim için.Þimdi kullanma amacýmý yazayým bilen arkadaþlarým yardýmcý olursa sevinirim.Ben sorularýmý madde halinde yazacaðým sizde madde halinde cevap verebilirseniz daha anlaþýlýr oluyor.
             Sadece orman içlerindeki yollarda gezmek için...
Gideceðim yeri önce GOOGLE EARTH dan inceleyeceðim,bir kaç sayfa çýktý alýp birleþtireceðim,önemli yol çatallarýna koordinatlarý yazacaðým.Yada imkaným olursa yanýma bir laptop alýp GE den faydalanacaðým.Araziye çýktýðýmda hangi yola sapacaðýmý karýþtýrýrsam GPS den koordinatlarýmý belirleyip GE çýktýsýndan veya laptoptaki GE den nerede olduðumu bulup ona göre hareket edeceðim.
1-G.EARTH internet baðlantýsý olmadan arazide çalýþýrmý.Laptopum ve inverterim var.
2-Koordinatlarýmý belirleyecek,gezdiðim yerleri iz çizip kaydedebilecek hangi GPS cihazý iþimi görür.
3-Mesela diyelim doðada bir kaza geçirdik bayýldýk yardým çaðýramadýk.Akþam oldu eve dönmeyince ailem beni cepten aradý ama cep telefonuda kapsama alanýnýn dýþýnda veya ben baygýným cevap veremiyorum bu durumda kurtarma ekipleri beni üzerimdeki açýk GPS cihazýnýn sinyalinden bulabilirlermi.
4-Aþaðýdaki linkten þu cihazlar sizin iþinizi görür diye tavsiye edebileceðiniz hangisi olur.
http://arama.gittigidiyor.com/?aramafiyat1=25&aramafiyat2=300&aramabolge=&aramayeni=&aramabitecek=&aramabitmis=&aramasatici=&search_type=detail&search_type=detail&aramakelime=gps&aramakategori=&aramasira=&sra=eda&ara.x=39&ara.y=8

yusuf

Özelden de masajýnýzý aldým. Yanýtlamaya çalýþayým bildiðim kadarýyla

Bu sorularý detaylý yanýtý en az 10 sayfa tutar. Bu biraz zaman alabilir.

"Sadece orman içlerindeki yollarda gezmek için..."

Bu iþin gps cýhazý ile bir ilgisi yok.

Çünki,

a. türkiye için cizilmiþ etkin topografik harita yok. Bir tane var topotr 2007. O da eþ yükseltileri gösteriyor kabaca.

b. Halihazýrda 150 usd +kdv ye satýlan gps haritalarýnda býrakýn dað yollarýný köy yollarýný bile yerinde bulamassýnýz. Yöneldikleri tek amaç "þehir içinde adam gideceði adresi bulsun bize yeter" þeklinde.

Aslýnda buna da þükür etmek gerekiyor 4 sene öncesine kadar ülkemizde digital harita bile yoktu, büyük ölçekli harita taþýmak bile suç unsuru idi.

c. Bu gogle Earth (GE) büyük nimet oldu bizim için. Bende tüm dað yollarýný buradan çýkarýp gps e aktarýyorum. Çok iþe yarýyor.  Bununla ilgili bilgi sitede var.

d. GE den ancak internete baðlý iken yararlabilirsiniz.

Yani "Laptopum ve inverterim var." yeterli deðil !

Ýnternete laptoun baðlanabilmesi gerekir. Bu da telefonun çekebildiði bir yerde olmanýz demek. En saðlýklýsý evde iken gideceðiz bölgenin  tüm yollarýný GE de çizip gps e aktarmak

2-Koordinatlarýmý belirleyecek,gezdiðim yerleri iz çizip kaydedebilecek hangi GPS cihazý iþimi görür.

Laptop la mý kullanacaksýnýz, baðýmsýz mý?, yoksa her ikisi birden mi?

3-Mesela diyelim doðada bir kaza geçirdik bayýldýk yardým çaðýramadýk.Akþam oldu eve dönmeyince ailem beni cepten aradý ama cep telefonuda kapsama alanýnýn dýþýnda veya ben baygýným cevap veremiyorum bu durumda kurtarma ekipleri beni üzerimdeki açýk GPS cihazýnýn sinyalinden bulabilirlermi.

Bulurlar tabii ki. Ama sistemin kendisi 2100 dolar. Yýllýk masrafý ise yalnýzca 120 dolar.

4-Aþaðýdaki linkten þu cihazlar sizin iþinizi görür diye tavsiye edebileceðiniz hangisi olur.

Ýstekleriniz yazdýðýnýz gibi ise "hiçbiri"

Makrakanta

Yusuf abi verdiðin doyurucu bilgiler için çok teþekkür ederim.O zaman benim iþime yarayacak olan
2-Koordinatlarýmý belirleyecek,gezdiðim yerleri iz çizip kaydedebilecek hangi
GPS cihazý iþimi görür.
Laptop la mý kullanacaksýnýz, baðýmsýz mý?, yoksa her ikisi birden mi?

1-Laptop yanýmda yok iken arazide sadece koordinatlarýmý göstersin yeter ve ayný zamanda gezdiðim yerleri kaydetsin akþam eve dönüp GE yi açtýðýmda nereleri gezmiþim GE den takip edebileyim.Çünkü pazarteside gezdiðim yerleri ve çektiðim fotolarý analiz ederek ayný zevki yaþýyorum.Bu iþlem için hangi cihazý tavsiye edersiniz
    c. Bu gogle Earth (GE) büyük nimet oldu bizim için. Bende tüm dað yollarýný buradan çýkarýp gps e aktarýyorum. Çok iþe yarýyor.  Bununla ilgili bilgi sitede var.

2-Bu bilgi tam olarak navigasyon konusunun hangi baþlýðýnda ve bu iþlemi yapabilmek için en az bütçeyle hangi cihazý tavsiye edersiniz.