1.7 enjeksiyonlu motor ne kadar yakmalý?

Başlatan Sarp, Şubat 09, 2014, 01:09:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sarp

Nivacý selamlar!

2007 model, 25 binde, 1.7 enjeksiyonlu, hiç lpg takýlmamýþ niva kullanmaktayým.

Benzin fiyatlarýnýn yeniden zamlanarak uçuþa geçmesi ile rahatsýz oldum. Geçen hafta çok yaktýðýný düþündüðüm için bir test yapmak istedim ve depoyu fulledim.

Araç yüksüz idi, iki kiþiydik. Üzerinde orijinal lastikleri mevcuttu, hava basýncý normal deðerdeydi. Hava durumu iyi, asfalt kuruydu. Hiç araziye girmedim, araç zorlanmadý.

374 kilometrede benzin bitti. Yolun 150 kilometresi ortalama 80-100 km/h ile uzun yolda kaydedildi. Geri kalan 224 kilometre trafiksiz þehir içinde kaydedildi.

Bu normal olabilir mi?  Aracýn nesini kontrol etmem gerekmekte?

Harun

Yakýt mevzu göreceli,ama sanki biraz daha gitmeliydi bir depoyla,400-450 km görmeliydi.
misal benim keçi 2010 model sýfýr aldým,2011 yýlýnda ayna mahruti ve yazýlým yaptýrdým.
O zamana dek 12-15 lt/100 km görüp normal diyordum.
Bahsettiðim modifikasyonlardan sonra 10 lt/100 km üzerine hiç çýkmadý...
Gördüðüm en düþük tüketim ise 8 lt/100 km biraz altý.

Ölçümü ise ayný pompada  2 fulleme arasýnda hesaplýyorum.
Gözatmadýysan þu linke de bir bak...

http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=47.0

rahmieken

3 yýldýr kullanýyorum. lpg takýlý fakat kullanmýyordum.
hep ayný yerlerden istikrarlý þekilde aldýðým depo fullemeleri sonucu. bu arada uzun yol yok ama trafiksiz þehir içi yol ve lastikler normalden 2 inç daha büyük.
her zaman 110 kmde 10 litre benzin yaktým. aslýnda 100 km gösteriyor ama lastik çapýnýn ölçüm farký çýkýldýðýnda yaz kýþ farketmeksizin 10 litre yaktým. devir olarak aracý genelde 3000 devirde kullanýrým. arazi yok bu kullanýmda.  araç 2006 model 62000de

dogan54

Alıntı yapılan: rahmieken -  Şubat 09, 2014, 02:37:53
3 yýldýr kullanýyorum. lpg takýlý fakat kullanmýyordum.

Bende depoda gaz bittiðinde,
istasyona giderken kullandýðým benzine acýyor,
bir an önce gaz almak için sabýrsýzlanýyorum.. :)
4x4 baska,
NiVA baska..

shadowturks

Alıntı yapılan: dogan54 -  Şubat 09, 2014, 03:35:46

Bende depoda gaz bittiðinde,
istasyona giderken kullandýðým benzine acýyor,
bir an önce gaz almak için sabýrsýzlanýyorum.. :)

bende motoru yeni yaptým...
alýþana kadar benzinde kullanayým dedim...
ama baþedemedim þimdilerde her 100 km de 2 litre benzin yakýyorum
ýsýnýnca lpg ye geçiyorum onada acýyorum..
lpg siz olmuyor abiler...
hele nivaya lpg þart..

hasandivriði

merhabalar . yeni üyeyim,formu ilgiyle takip ediyorum. 2011-62 000de  nivam var .yeni yazýlým yükleme konusunda bilgi verebilirmisiniz.faydalarý nelerdir .

atinco

2009, 50000 km'de, orijinal lastikleriyle, þehir içi 100km.'de 10 lt (þehir içinde çok kullanmam, yakýn sayýlabilecek bir yere park eder, yürürüm) uzun yolda en düþük 6,8 lt. Bunlar elbette asfalt deðerleri. Yüksek devirli kullanmam, genellikle 2500  d/dk'da vites deðiþtiririm. Freni mümkün olduðunca az kullanacak þekilde, sakin giderim. Bir depoyla en fazla 450 km. yaptým. Bu arada depoyu tam fullemiyorum, pompa atana kadar. Dolayýsýyla ufak tefek sapmalar olabilir. Benim deðerler böyle.

rahmieken

Alıntı yapılan: shadowturks -  Şubat 09, 2014, 04:21:37
bende motoru yeni yaptým...
alýþana kadar benzinde kullanayým dedim...
ama baþedemedim þimdilerde her 100 km de 2 litre benzin yakýyorum
ýsýnýnca lpg ye geçiyorum onada acýyorum..
lpg siz olmuyor abiler...
hele nivaya lpg þart..

iþin komik tarafý þöyle ki:
lpgnin beyin ve enjektörleri bozuktu. benzin 5 lirayý bulunca sinirlendim yaptýrdým.
kuruþ hesabýnda 51 kuruþ benzin yakarken 42 kuruþ lpg yakar oldum. ýsýnana kadar olan benzini saymýyorum daha doðrusu sayamýyorum.
yaptýrdýðým gün lpg 30 kuruþ zam yedi :D
yýlda yaklaþýk 8000 km yapan birisi olarak yýllýk toplam yakýt masraf farkým 750 tl civarýnda. aylýk 60-70 tl eder.
bahsettiðim rakam bekar yaþayan biri için çok önemli olmuyor. çünkü sene içerisinde yok lpg filtresiydi bujiyi erken deðiþtir ayar yaptýr vb. belli bir para harcanýyor.
motora yapýlan eziyet ve zarar da yanýna kar kalýyor.

atinco

Hocam herkesin maddi durumuna, senede yaptýðý km.'ye bakar. Ben de söylediðiniz gibi en fazla 8000 km yapýyorum senede, düþününce deðmez diyorum. Otobüse binerim, lpg takmam. Elbette þartlar farklý olsaydý tercihim farklý olabilirdi.

mehmet03dn

benim araçta 2003 model lpg li lastik ok 144 takýlý üste sabit bi bagaj 80 kg civarý önde vinç  arkada merdiven vs uzun yolda 3 kiþi ve biraz yük ile 410 kuruþ yaktý þehir içinde ise 700 kuruþu buluyor gibi bazen  ;D ;D

emre_ozk

Merhaba,

Ben arabayý normal þekilde kullanmam 3000 devir altýna nadiren düþerim. 3000-4000 devir aralýðýnda kullanýyorum.
Depoyu fulledim ve nivada 6 kiþi ile arazide 50 km yol yaptým hepte aðýr devirde kullandým . 50 km sonra tekrar depoyu fulledim 8 litre benzin aldým :) km 80 kr filan yapýyor.
Ayný yolda arkadaþýn 2.5 wrangleri 50 tl yani 17 litre gaz tüketti onlar arabada 4 kiþilerdi.

Uzun yolda 100 km'de 8.2 litre tüketimim oldu.

Lpg ile þuanda 12-15 litre arasý yakýyor.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

Harun

Alıntı yapılan: hasandivriði -  Şubat 09, 2014, 10:53:47
merhabalar . yeni üyeyim,formu ilgiyle takip ediyorum. 2011-62 000de  nivam var .yeni yazýlým yükleme konusunda bilgi verebilirmisiniz.faydalarý nelerdir .

Hasan bey aramýza hoþgeldiniz,
Yazýlým ile ilgili ekteki linke bir göz atýn

http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=3651.0

shadowturks

hergün 100-150 km yol yapan biri olarak lpg þart diyorum... ;D ;D

hasandivriði

merhabalar . Harun bey bilgi için teþekkürler.çok güzel ve faydalý bilgiler.

muhammedcelik1983

2000 model 1.7i tek nokta enjeksiyonlu 215-70-16 lastik ve çelik jantýyla nivam 30lt gazla þehir içi ortalama 240km civarý gidiyor arazide ise 200km gibi gidiyor bence gayet ideal..