NIVA YAKIT MEVZU

Başlatan kulecci, Mart 25, 2007, 07:51:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

av.mehmet

bir gün jikle yüzünden karbirotör o deni gazla dolmuþtuki araç sýrf bu nedenle çalýþmadýydý. bir taksici "arabayý boðdun, gaza hiç basma, kontaðý çevir, araç çalýþýnca da arabayý baðýrttýr iyice" demiþti. Bu havalar arabanýn jiklede çalýþmasýný gerektirir havalar deðil. Dediðim gibi ilk çalýþma sýrasýnda ateþleme saðlanýp araç çalýþýncaya kadar seri pompala gazý, çalýþýr çalýþmazda bir iki pompala sonra 1500 devir 1 dakika yeter bence
Bekle beni baþý dumanlý amanoslar

bkerti

bkerti

Aracýn eski sahýbý olan abýmle birlikte deneme sürüsü yaptýk. Dedim senden aldýðýmda bu araç nasýldý su an nasýl. Çalýþtýrdý avans yuksek rölanti bozuk gidelim yaptýralým dedi. Sagolsun yaptýrdýk. Bilgisayarlý avans ayarýnýn Eksozdan yapýlmadýðýný öðrendim :). Bosch marka ýþýklý kablolu benim araç boyutunda bir makina ile yapýldý. Gaz ayarýda öyle. Hava fýltresýný de yeni degýstýrtmýstým ama usta karton diye beðenmedi. Farklý bir filtre taktý. Araçtaki sanki geriye asýlma hissi gýttý. Vuruntu yok. Usta kim bozdu bunu dedi. Ben dedim. Sýlýkonla yapýþtýrdý âyar yerlerini. Eski sahýbý de begendý. Þimdi kilometre de ne kadar yaktýgýna bakacaðým. Cunku ilk aldýðýmda 10 lt ile 65 km sehýrcýc yapýyordu. En son 45 km yaptý. Bakalým sýmdý ne olacak durum.

mchd_unltrk

abilerim benimde yakýtla ilgili bir sorunum var þimdi ben kendim bir araba yaptým nivanýn motorunu kullanarak motor hurda olmuþtu ben aldým revizyon yaptým kendimce çalýþtýrdým ama bir sorunum var motor rölantide dahi aþýrý ama çok aþýrý bir yakýt tüketiyo þöyleki bir pet þiþesi düþünün yarým litrelik o pet þisesi benzinle dolu hali  ile 2-3 dakika bile zor çalýþýyo karbüraötrü arzalý dedim gittim hurdacýya bi anadol karbüratörü aldým  bi flanþ uydurdum taktým ama sonuç yine ayný ayný þek,lde yakýt yakýyo buna çözüm bulamýyorum araç el yapýmý olduðu için ustayada getiremiyorum herþeyini ben yaptým trafiðe çýkamam

atinco

Arkadaþlar merhaba.
Sayfayý takip eden kimse kaldý mý, bilmiyorum. Ona da ayrý üzülüyorum ya neyse. Þu son akaryakýt zamlarýndan sonra LPG'nin bir avantajý kaldý mý? LPG kullanan arkadaþlar ne der, merak ettim? Selamlar, saygýlar herkese.

taiga

Alıntı yapılan: atinco -  Ocak 26, 2022, 11:08:19
Arkadaþlar merhaba.
Sayfayý takip eden kimse kaldý mý, bilmiyorum. Ona da ayrý üzülüyorum ya neyse. Þu son akaryakýt zamlarýndan sonra LPG'nin bir avantajý kaldý mý? LPG kullanan arkadaþlar ne der, merak ettim? Selamlar, saygýlar herkese.

2006 model sýfýr Niva'ya taktýrmýþtým. Lpg'de benzinliden %10 kadar fazla yakýt tüketiyordu.
Aracýnýz diri deðilse belki bu oran %15-20 olabilir.
Ýþin maddi boyutunu buna göre yapabilirsiniz.

atinco

Teþekkürler. Litre olarak biliyorum, hatta toplamda iþletim maliyeti hariç %30-40 avantajý vardý ama fiyatlarýn oranlarý da çok deðiþti.