Buji kablosu sýralamasý nasýl olmalýdýr?

Başlatan bkerti, Kasım 12, 2015, 09:32:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bkerti

Merhaba,

Buji kablolarýný hangi sýrlamada takmak gerekli? Distüribütor kapaðýnda 1234 yazýlý olan giriþlerden kablolarý motor bloðundaki 1234 yazýlý buji giriþlerine taktým acaba doðru mu?

Niva67

Alıntı yapılan: bkerti -  Kasım 12, 2015, 09:32:14
Merhaba,

Buji kablolarýný hangi sýrlamada takmak gerekli? Distüribütor kapaðýnda 1234 yazýlý olan giriþlerden kablolarý motor bloðundaki 1234 yazýlý buji giriþlerine taktým acaba doðru mu?

Bayramcýðým hayrola, yine ne iþlerle uðraþýyorsun?.. :)

Distribütör kapaðýndaki rakamlar, saat ibresi dönüþ yönünde dizilmiþ olup; 1-3-4-2  þeklindedir.

Yani distribütör kapaðýndaki çýkýþlar,  ateþleme sýrasýna göre numaralandýrýlmýþlardýr.

Motor silindirlerinin diziliþi de önden arkaya (radyatör tarafý motorun önü oluyor) 1-2-3-4 olup, blok üzerinde de belirtilmiþtir.

Eðer distribütör sökülmemiþ ise, kapaðý da söküldüðü pozisyonda takýldý ise; bir sorun olmaz.

Buji kablosunun bir ucu distribütör kapaðýnda kaç No. lu yuvaya sokuldu ise, diðer ucu da yine ayný No. lu silindirin

bujisine geçirilmelidir.

Kolay gelsin..

bkerti

Suat amcam valla bujileri deðiþtirdim platinle meksefeyi deðiþtirdim. Malum kýþ geliyor ateþleme sorunlarým baþlar yine. Sonra avans ve gaz ayarý yaptýrdým.  Yarýnda Bursa'ya gideceðim kuzenin düðünü var. Oradan Eskiþehir'e malum vizeler var. Oradan Konya'ya dönüþ 1000 km yi bulur herhalde. 80 km ortalama hýzla sað þeridin saðýndan devam :)

Niva67

Bayramcığım, benim foruma zor girme sorunum biter de, senin motor tekleme sorunların bitmez!.. :)

Sen de biliyorsun ki; aracının ateşleme sistemi platinli olduğu müddetçe, ateşleme sistemi sorunları devam eder!..

Akümülatörden bujilere kadar tüm ateşleme sistemine ait kısımların verimi tam olmadıkça zincirin en zayıf noktasından

arıza verme olasılığı yüksektir..

Daha önce senin de bahsettiğin gibi; ateşleme sistemini elektroniğe çevirmek sureti ile ıslah etmekten başka çaren yok!..

İlk fırsatta, iyi bir ustaya elektronik ateşleme parçalarını taktır.. Bu sayede birçok derdinden kurtulursun..

Hem ateÅŸleme sistemin, hem de sinir sistemin rahat eder!.. :)

Kolay gelsin..

bkerti

Saðol Suat amcam. Bursa'da elektronik ateþleme yaptýracaðým ama oraya hep günübirlik gidiyorum 2 yýldýr. Yýllýk izinde önümüzdeki uzunca bir dönem için kilitli. Artýk tatil yüzü yok sayýlýr bana. Burada bir usta buldum. Usta kýrgýz, lada fabrikasýnda çalýþmýþ ismi ilimdar. Bakalým dedikleri kadar iyi ise belki ona yaptýrýrým bende kurtulurum forumda ateþleme sorunlarý sorularýndan kurtulur :)