Hararet göstergesi oynuyor

Başlatan unlztrk, Temmuz 23, 2015, 06:03:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unlztrk

Merhaba arkadaslar
Benim aracin (88 model) hararet gostergesi termostat actiktan sonra surekli oynuyor. Gaza basinca ozellikle daha fazla oynuyor. Rampalarda hararete meyilli. Termistati gecen sene degistirmistim. Sistemde hava yok gibi. Arabanin burnu yukardayken rolantide de olsa hararet cabuk yukseliyor. Sorun ne olaki?

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: unlztrk -  Temmuz 23, 2015, 06:03:12
Merhaba arkadaslar
Benim aracin (88 model) hararet gostergesi termostat actiktan sonra surekli oynuyor. Gaza basinca ozellikle daha fazla oynuyor. Rampalarda hararete meyilli. Termistati gecen sene degistirmistim. Sistemde hava yok gibi. Arabanin burnu yukardayken rolantide de olsa hararet cabuk yukseliyor. Sorun ne olaki?

Devirdaim,termostat ve radyator kontrol edilmeli ama radyator gibi duruyor sýkýntý

unlztrk

Devirdaimi de bir kac ay once degistirdim. Benimde kafama radyator takiliyor ama tikali olup olmadigi nasil anlasilir acaba? Lpg hortumlarinimi karistirdim acaba diyorum. Baskada ihtimal gelmiyor aklima.

av.mehmet

Kesinlikle boþ termostat kullanmayýn, ayrýca genleþme kabýnýn kapaðýnýda kontrol edin, ömrünü tamamlamýþ olabilir
Bekle beni baþý dumanlý amanoslar

Niva67

Alıntı yapılan: unlztrk -  Temmuz 23, 2015, 06:03:12
Merhaba arkadaslar

Hocam, gösterge ibresinin saða-sola oynama (sapma) miktarý ne kadar?.. Ýbre sadece maksimum ýsýda (90°C)  iken mi oynuyor, yoksa, motorun ýsýnma sürecinde de mi oynuyor?..
Ýbredeki oynama, ibrenin titremesi þeklinde mi, yoksa saða-sola birkaç milimetre gidip- gelme þeklide mi?..

Bahsettiðiniz oynama, herhangi bir tamirattan veya parça deðiþiminden sonra mý baþladý?.. yoksa, hiç birþey yapýlmadan, kendiliðinden mi baþladý?..

Akla gelen ilk ihtimaller :

*Gösterge devresinde direnç yaratan kötü bir baðlantý veya kýsmi temassýzlýk, (Hararet müþ'iri ne takýlan kablo baþlýðýnda gevþeklik veya korozyon gibi)

Gaza basýnca ibre oynamasýnýn artmasý, akla elektriksel bir yetersizlið getiriyor..

Hararet müþ'irinin bulunduðu bölgede(silindir kapaðý) gösterge ibresini devamlý oynatacak kadar deðiþken bir ýsý deðiþimi olmasý uzak ihtimal..

Mümkün ise hararet müþ'iri nin takýldýðý deliðe mekanik ( cývalý tabir edilen, spiralli, tüplü) bir hararet göstergesi takýp, farký görmek, en iyi fikri verir..

unlztrk

90 dereceye kadar oynama yok. 90 dereceye gelince 100-90 arasinda gidip geliyor. 100 civarina cikip orada kaliyor oradada yine ayni oynama.   Bahsettigim oynama yavas yavas degil anlik oynama. Gostergede sorun oldugunu dusunmuyorum. Sanki termostat suyu parca parca veriyor gibi. Mehmet beyi  dedigi gibi yedek su kapagida baya eskimis. Onunla termostati degistirecegim bakalim duzelecekmi.

av.mehmet

Sorunun bu þekilde hallolacaðýna neredeyse emin gibiyim. Hararet sorunu berbat biþey, insaný arabadan soðutuyor. Umarýd hallolur sorunun

Niva67

Alıntı yapılan: unlztrk -  Temmuz 28, 2015, 10:52:22,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, yedek su kapagida baya eskimis. Onunla termostati degistirecegim bakalim duzelecekmi.

Termostattan olmasý biraz mantýklý ama, genleþme kabý kapaðýndan yapmasý uzak ihtimal..

Denemesi kolay.. Araç dururken, genleþme kabý kapaðýný takmadan çalýþtýrýp deneyin.. Soðutma sývýsý seviyesi, kabýn yarýsý civarlarýnda

olduðu için, taþma yapmasý söz konusu deðil.. Bu þekilde, arýzanýn kapaktan olup-olmadýðýný anlamýþ olursunuz..

av.mehmet

Bunlarý ayný zamanda ben yaþadýðým için yazýyorum. Bu sorunlarý yaþarken, ayný zamanda forum üyesi olan Cenker beyin tavsiyesi ile termostatý, genleþme kabýný ve kapaðýný deðiþtirdim. Küçücük kapak demeyin, þu an tam hatýrlamýyorum ama Cenker bey önemini detaylý bir þekilde anlatmýþtý. Yani demem o ki, hararet çok can sýkýyor, depo ve kapaðýný da el deðmiþken deðiþtirmek çok yormaz bütçeyi :)

unlztrk

Bugün termostat degisimi icin radyator tahliyesini acarken tahliye vanasini kirdim. Bu sebeple radyatorcuye gidip bakimini yaptirdim. Termostati degistirdim yedek su deposunu sokup temizledim ( ici cok berbatti sanirim deligide iyice tikanma seviyesine gelmisti) yedek su depo kapagini yeniledim. Elimde kalan 1,litre antifirizle beraber suyu doldurdum. Aksam oldu deneme firsati bulamadim. Bakalim yenilenmeyen bir tek gosterge kaldi. Denemeyi yapinca sonucu yazarim.

av.mehmet

Valla bende çok merak ettim :) inþallah hallolur sorunun :)

Niva67

Arýzaya sebep olan parça tabii ki deðiþtirilecek.. Arýzacýlýkta asýl olan; arýza aranýrken, kolaydan zora doðru mantýklý bir iþ sýrasý takip ederek,

arýzaya sebep olabilecek kýsýmlarý tek tek elemektir. Tabii ki bu iþlemler biraz fazla vakit alýr ama, arýza hakkýnda kesin fikir verir..

Ayný anda birden fazla parça deðiþtirildiðinde arýza giderilmiþ olsa bile, arýzaya hangi parçanýn sebep olduðu anlaþýlamaz..

unlztrk

Sorun halloldu ama kaynagi net degil. Sanirim termostattan kaynaklaniyordu. Bu bahaneyle sogutma sistemi komple elden gecmis oldu.  :)

Niva67

Geçmiþ olsun..

Arýzanýn nereden, hangi parçadan  kaynaklandýðý kesin olarak anlaþýlamamýþ!..

Acaba deðiþen parçalardan hangileri saðlam, hangisi arýzalý?..

av.mehmet

Alıntı yapılan: unlztrk -  Temmuz 31, 2015, 12:07:06
Sorun halloldu ama kaynagi net degil. Sanirim termostattan kaynaklaniyordu. Bu bahaneyle sogutma sistemi komple elden gecmis oldu.  :)
Sorununuzun hallolmasýna çok sevindim, hararet sorunu varken nivaya binmek ýzdýrap oluyor, helede dað bayýr týrmanmalý bir yol varsa. Burnu azýcýk rampa görünce kýrmýzý çizgiye yolculuk baþlar :P