lassa ok 144 lastik sorun

Başlatan seyit58, Aralık 25, 2012, 11:44:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seyit58

selamunaleykum arakadaþlar aranýza yeni katýldým ben 2 ay önce 1995 model lada niva aldým. aracý aldýðým arkadaþ lastiklerin sýfýr olduðunu söyledi. Ve lastiklerin hepside sýfýr gibiydi ama  bugün ön lastiklerin dümdüz olduðun farkettim kabak gibi olmuþ hiç diþ kalmamýþ  neden bu þekilde olmuþ olabilir? 5 gün öncesine kadar herhangi bieþey yoktu  yardýmcý olursanýz sevinirim. iyi geceler.

Yevgeni

5 gun icinde mi gitti butun disler?
Bu kadar kisa surede asinmazki lastik..

seyit58

benimde mantýðým pek almýyor hatta imkansýz gibi birþey ama nasýl oldu anlamadým

kocaali

jantlarýnýz standart mý?

bir gecede 4 lastiðinizi de araklayýp yerine kabaklarý takmýþ olabilir mi birileri?? zira 5 günde lastiði bitirmek için formula 1 performansýyla kullanmýþ olmanýz gerekir..
No mud, no fun...

dogan54

Alıntı yapılan: seyit58 -  Aralık 25, 2012, 11:44:37
selamunaleykum arakadaþlar aranýza yeni katýldým ben 2 ay önce 1995 model lada niva aldým. aracý aldýðým arkadaþ lastiklerin sýfýr olduðunu söyledi. Ve lastiklerin hepside sýfýr gibiydi ama  bugün ön lastiklerin dümdüz olduðun farkettim kabak gibi olmuþ hiç diþ kalmamýþ  neden bu þekilde olmuþ olabilir? 5 gün öncesine kadar herhangi bieþey yoktu  yardýmcý olursanýz sevinirim. iyi geceler.

Aklýma ilk gelen, ön ve arka diferansiyeldeki ayna mahruti diþli oranlarýnýn farklý olduðu. :)
Önler, arka tekerleklerden daha hýzlý döndüðünden, lastikleri aþýndýrdý..
Lastik üzerindeki imalat tarihine bakýn ve eski sahibine sorun bakalým difransiyellerde tamirat yaptýrmýþ mý?
4x4 baska,
NiVA baska..

karakeçi67

nekadar hýzlý dönerse dönsün 5 hýz yaparsa yapsýn piyasa da vatandaþa satýlan arabalarýn hiç biri 5 günda lastik bitirmez.
çalýndý desek adam söker alýr gider yerine eskisini niye taksýn
lastikler kaplamadýr yolda giderken kaplamalar atmýþtýr diyecem lakin bunu sürüþ esnasýnda fark ederdiniz ve de ikisi ayný anda nasýl olur bilemiyorum
size lastikleri düzgün bir araç gösterip baþka araç vermiþ olmasýnlar  ??? ???
Murat 1972
kara keci 1991

mehmet22

5 günde ok lar elfereþþ :o :o :o :o  yok caným baþýma gelse kendimden þüpe ederim

vardýr onda bir bit yeniði
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

seyit58

SUBAB AYARI YAPTIRMAK ÝÇÝN 4 SAAT BÝR YERE BIRAKMIÞTIM  ORDA YAPMIÞ OLABÝLÝRLERMÝ ACABA NASIL BÝR YOL ÝZLEMEM GEREKÝR? ARACI ALDIÐIM KÝÞÝYE SORDUM ARKA DÝFRANSÝYELÝ SIFIR TAKTIRDIÐINI VE LASTÝKLERÝ SIFIR ALDIÐINI, FATURANIN KAYIP OLDUÐUNU SÖYLEDÝ. KUSURA BAKMAYIN PEK BÝLGÝM OLMADIÐI ÝÇÝN JANTIN STANDART OLUP OLMADIÐINI VE LASTÝÐÝN ÜZERÝNDE ÜRETÝM TARÝHÝNÝ BULAMADIM RESÝMLERÝ YÜKLÜYORUM. YOK DEDÝÐÝM GÝBÝ NE OLDUYSA SON BÝR KAÇ GÜN ÝÇÝNDE OLDU YANÝ UZUN BÝR SÜRE OLMADI. LASTÝKLER ARKA LASTÝKLER GÝBÝYDÝ BÝRDE YOLDA ÇOK BADAL VAR ALDIÐIMDAN BERÝ HÝÇ ROT AYARI YAPTIRMAMIÞTIM ROT AYARI BOZULMUÞ OLUP ONDAN OLMUÞ OLABÝLÝRMÝ?

Yevgeni

Bir kere batti bizim Caylak, zemin tasli bir batakti gol kiyisinda.
Vince destek olurken gaza abanip kurtarmaya calisirken sifir OK 144'lerden duman cikardiydim bi ton. Dislerde bir numara olmadigi halde sadece yanindaki yazilari asindirabildim bir miktar.

Ezcumle, OK144 bildigimiz beton kivamindadir. 5 gunde asinir derecede yipransa idi bu fark edilirdi..

bymuammer

geçmiþ olsun çok ilginç gerçekten 5 günde erimesi imkansýz ben olsam aklýmdan þüphe ederdim :)

dogan54

Alıntı yapılan: seyit58 -  Aralık 26, 2012, 02:32:39
SUBAB AYARI YAPTIRMAK ÝÇÝN 4 SAAT BÝR YERE BIRAKMIÞTIM  ORDA YAPMIÞ OLABÝLÝRLERMÝ ACABA NASIL BÝR YOL ÝZLEMEM GEREKÝR? ARACI ALDIÐIM KÝÞÝYE SORDUM ARKA DÝFRANSÝYELÝ SIFIR TAKTIRDIÐINI VE LASTÝKLERÝ SIFIR ALDIÐINI, FATURANIN KAYIP OLDUÐUNU SÖYLEDÝ. KUSURA BAKMAYIN PEK BÝLGÝM OLMADIÐI ÝÇÝN JANTIN STANDART OLUP OLMADIÐINI VE LASTÝÐÝN ÜZERÝNDE ÜRETÝM TARÝHÝNÝ BULAMADIM RESÝMLERÝ YÜKLÜYORUM. YOK DEDÝÐÝM GÝBÝ NE OLDUYSA SON BÝR KAÇ GÜN ÝÇÝNDE OLDU YANÝ UZUN BÝR SÜRE OLMADI. LASTÝKLER ARKA LASTÝKLER GÝBÝYDÝ BÝRDE YOLDA ÇOK BADAL VAR ALDIÐIMDAN BERÝ HÝÇ ROT AYARI YAPTIRMAMIÞTIM ROT AYARI BOZULMUÞ OLUP ONDAN OLMUÞ OLABÝLÝRMÝ?

Bu olay lastik deðiþimi ,çalýnmasý falan deðilse;
Jant ebadý,rot ayarý bozukluðu,yolun kötülüðü falan bir lastiði 5 günde bu hale getiremez.
Eski sahibi "arka defransiyeli sýfýr taktýrdým" demiþ zaten.
Eðer yapabilirseniz defransiyeli veya diþlileri aldýðý yeri bulun,
Deðiþik sayýlarda diþli kullanýlýyor niva'larda (eski ve yeni model farký)
Bu fark ön ve arka tekerleklerin farklý devirde dönmeye zorlayacaðýndan,önler daha hýzlý dönüp bu aþýnmayý yapmýþ olabilir.
Eðer alýnan yeri bulamazsanýz, taktýrdýklarý ustaya gidip difransiyel kapaðýný açtýrýp ayna mahruti diþlilerini saydýrýn.
Ön tarafa bakmaya luzum yok,varsa son takýlan arka tarafta problem olabilir.
Diþli sayýlarýný baktýrýp buraya yazarsanýz, tartýþýr doðruyu buluruz.
4x4 baska,
NiVA baska..

seyit58

ben sivastayým arabayý da ordudan aldým oraya gitmem biraz zor burda herhangi bir ustaya göstersem anlarmý Deðiþik sayýlarda diþli kullanýlsada  ne kadar sürede bu þekilde aþýndýrýr lastiði baþka ne gibi sorum çýkar bu durumda teþekkürler..

dogan54

Alıntı yapılan: seyit58 -  Aralık 26, 2012, 08:49:58
ben sivastayým arabayý da ordudan aldým oraya gitmem biraz zor burda herhangi bir ustaya göstersem anlarmý Deðiþik sayýlarda diþli kullanýlsada  ne kadar sürede bu þekilde aþýndýrýr lastiði baþka ne gibi sorum çýkar bu durumda teþekkürler..

1700 niva'larda 11/43 diþli kullanýlýr 43/11= 3.9 tur.
1600 niva'da      10/43 diþli kullanýlýr 43/10=4.3 tur.
Ön baþka devirle ,arka baþka devirle dönerse bu netice olabilir.
Bunu anlamak zor deðil.
Herhangi bir ustaya arka difransiyel kapaðýný açtýrýp diþlileri saydir.
4x4 baska,
NiVA baska..

seyit58

verdiðiniz bilgiler için teþekkürler doðan bey en kýsa zamanda dediðinizi yapýp sonucu burdan size bildiririm. iyi geceler.

dogan54

Yanlýþ diþli kullanýlýp kullanýlmadýðýný anlamanýn bir baþka yolu daha aklýma geldi..
arabayý lifta kaldýr,küçük vites kolunu ileri ittir.
bütün lastiklerin en üst noktasýný tebeþirle iþaretle.
Bir kiþi ön, bir kiþi arka tekerleðin boþluðunu alarak ,
arka tekerleði ileri doðru çevirip tam bir tur attýr.
Eðer ön tekerlekte bir tur atýyorsa sorun yok.
önler %10 daha az veya fazla dönüyorsa sorun vardýr.
%10 hesabý þöyle:
11/43=3.9
10/43=4.3
4.3/3.9=%10 fark..
4x4 baska,
NiVA baska..