üfleme nedir ??

Başlatan avci_kerem, Mart 07, 2010, 05:03:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avci_kerem

eski aracýma bakmaya gelenler motor üflüyor deyip geri dönmüþlerdi .. acaba bu olay neyi ifade ediyor .. motor saðliði açýsýndan çokmu önemli .. araç alýrken mutlaka bakýlmalý mý ?? saygýlar
sariyer __ kýyýköy -----  >>  arasý

Yevgeni

Motor yapmak gerekli anlamýnda kullanýlan bir taným.
Lakin üfleyen ne, niye üfler bilmiyorum..

dogan54

Alıntı yapılan: avci_kerem -  Mart 07, 2010, 05:03:56
eski aracýma bakmaya gelenler motor üflüyor deyip geri dönmüþlerdi .. acaba bu olay neyi ifade ediyor .. motor saðliði açýsýndan çokmu önemli .. araç alýrken mutlaka bakýlmalý mý ?? saygýlar

Motora yað konulan kapak açýlýnca, dýþarýya çok hava geliyorsa motor üflüyor denir..
Piston ve segmanlarýn aþýnmasý sebebiyle  silindirde tutulamayan basýncýn, (kompresyonun) bir kýsmýnýn kartere inmesi sebebiyle oluþur.
Böylece pistonlarýn üzerinde oluþmasý gereken basýnç, aþaðý (kartere) kaçar ve yað koyma deliðinden dýþarý atýlýr, bu da  motorun durumunun iyi olmadýðýný düþündürür haliyle..
Gelen havanýn miktarý önemlidir,kilometre yapmýþ motordan bir miktar hava gelmesi normal sayýlabilir.
4x4 baska,
NiVA baska..

avci_kerem

hmm demek aþýrý üfleme yoksaa .. sorun yokk .
sariyer __ kýyýköy -----  >>  arasý

Liberator42

Biþey daha öðrendim bu gün.Nivalarda üstten egzantirk olduðu için motor yað kapaðýndan bu üfleme iþi anlaþýlmazmýþ.Çalýþýrken açýnca yað sýçratma ve üfleme normalmiþ.Bunlarda yað çubuðunu çekip çubuðun girdiði yuvaya bakmak gerekiyormuþ.Motorda sorun varsa ordan üfleme yaparmýþ...

endüstri

Alıntı yapılan: Liberator42 -  Aralık 26, 2010, 10:30:14
  Biþey daha öðrendim bu gün.Nivalarda üstten egzantirk olduðu için motor yað kapaðýndan bu üfleme iþi anlaþýlmazmýþ.Çalýþýrken açýnca yað sýçratma ve üfleme normalmiþ.Bunlarda yað çubuðunu çekip çubuðun girdiði yuvaya bakmak gerekiyormuþ.Motorda sorun varsa ordan üfleme yaparmýþ...
çok haklýsýnýz.üstten ekzantirikli araçlarda yað kapaðýný açýnca hem üfleme olur hem yað sýçrar.bu araçlarda yað çubuðu çekilip üfleme kontrolu yapýlýr.
baþkalarýndan dinleme, git kendin gör.

vehbi

peki çýkan havanýn niteliði nasýldýr.. rengi kokusu vs.. bilgi olmasý açýsýndan..
tþkler
"free as a bird"

sekyad

üflemeyi anlamýþ olduk teþekkürler ancak bir de þanzýmandan gelen aðlama sesi var onu napcaz hepinizin nivasýnda var mý?bu ses çok rahatsýz edici normalmi acaba?
MEHMET ÖRS-MANÝSA-NÝVA 2000

nivaoffroad

bu sesi kesmek mümkün deðil galiba, herkesin aracýnda var bu sesten, bence alýþmaktan baþka çare yok :) yaptýrsanda düzen tutmuyor galiba boþa para harcamamak lazým

bymuammer

bende merak ediyordum ne üflemesi diye teþekkürler

muhammettas

Benimde nivama bugün motorcu ustasý motorda üfleme var dedi canýmý sýktý. neye göre dedi anlamadým

alttaki sitede diyo ki yað çubuðundan duman geliyorsa , motor yað üflermiþ. benim çubuðu çekince herþey normal, kapaðý açýnca üfleme vs yok. moral bozuyor. Yað çubuðundan duman gelmiyorsa sanýrým motor iyi anlamýna geliyor.

https://www.otoayar.com/motor-uflemesi-nedir-motor-neden-ufler/

Yevgeni

Alıntı yapılan: muhammettas -  Mayıs 21, 2019, 03:31:37
Benimde nivama bugün motorcu ustasý motorda üfleme var dedi canýmý sýktý. neye göre dedi anlamadým

alttaki sitede diyo ki yað çubuðundan duman geliyorsa , motor yað üflermiþ. benim çubuðu çekince herþey normal, kapaðý açýnca üfleme vs yok. moral bozuyor. Yað çubuðundan duman gelmiyorsa sanýrým motor iyi anlamýna geliyor.

https://www.otoayar.com/motor-uflemesi-nedir-motor-neden-ufler/

Çekiþte düþüþ var mý?