LASTÝK SEÇÝMÝ VE EBATLARA DAÝR

Başlatan efe, Eylül 05, 2007, 09:45:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

babacandar

Arkadaþlar,
Bende 205 Lassa 4X4 ler var.Aldýðýmda üzerinde bunlar vardý.Pek memnun deðilim pek asfalt için uygun gelmedi bana, önceki Niva'da 205 4X4 Michelin vardý,kar yaðmur çamur bana mýsýn demiyodu.Bulabilirsem ve de keseyi düzeltince onlardan almayý düþünüyorum.. 

ufo

16 yerine 15 jant kullandýðýmýzda özel olarak herhangi bir þey yapmamýz gerekiyor mu?
Gökhan (1966)
Ataþehir-Ýstanbul
2000 / 1.7i

Yevgeni

ERCO

güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

Yevgeni

Bende OK144 dýþýnda bir de 205/75/15 var, AT lastik. Þýkýr þýkýr gidiyor. Sadece taban alaný geniþ lastiðin yürüyeni yorma gibi bir dezavantajý var, 15" cant olmasýnýn gerektirdiði özel bir vaziyet yok..

Yevgeni

2 takým lastik kullananlar, yaz için düz lastik, kýþ için OK144 ve benzeri lastik bulunduruyorlar. Ve dahi zannýmca yýl boyu her 2 takým da kullanýlýyor..

Yevgeni

Orijinal 16" canta uygun Good Year Wrangler AT var, kýþ için de gayet iyi..

gokhanakyildiz

Merhaba,
185-75-16 (sanýrým taban 185 mm yanak 138,75 mm) olan orjinal lastikleri yerine ok144 ün hangi ölçüsünü önerirsiniz.
6.00-16 6pr (sanýrým biraz tabaný dar152 mm)
7.50-16 8pr (taban 190mm gibi ama yanak büyük 203 mm galiba)
Ayrýca radial olmayan ok serisi için cantý deðiþtirmek getrekiyor mu?
Þimdiden teþekkürler

taiga

6.00-16 yý seçeceksiniz...
Bu da yaklaþýk 183-80-16 ya denk geliyor... (Yanak 146 mm civarý)
Normal niva jantlarýna takabilirsiniz, herhangi bir deðiþikliðe gerek yok...

Not: Sanýrým sizde inch olarak düþündünüz. Bende hep öyle düþünürdüm ancak nedense feet alýnýyormuþ ve 6.00 aslýnda 0.6 katsayýsýna denk geliyor sanýyorum.

Yevgeni

7.50-16 8pr neden takamýyoruz Haldun Abi?

taiga

Araç küçük ondan... ;D
Yanak geniþliði 183 cm e denk düþüyor...
Þu an senin araçtaki ok144 ün yanak geniþliði 148 cm... :o
Disco lar 7.5-16 takýyor...
Biz nasýl takabiliriz ki 7.5 ebatý?
7.5/16 yaklaþýk 230-80-16 ya denk düþüyor...

Yevgeni

Çamurluk içinde çalýþmaz diyorsun. O vakit uydurmak için çamurluk traþlamak gerekir öyle mi?

taiga

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Kasım 10, 2007, 12:05:30
Çamurluk içinde çalýþmaz diyorsun. O vakit uydurmak için çamurluk traþlamak gerekir öyle mi?

Hocam,

Ben þu ana kadar 235-80-15 gördüm en büyük lastik standart nivada...
Ama sonuçta oda 15" idi...
Ne kadar traþlasak ben nivanýn standart haliyle 230-80-16 bir lastiði kaldýracaðýna pek ihtimal vermiyorum...
Çok kasar yahu, zor ilerler araç... ;D

Yevgeni

Hafiflerse çevirir. Bu da kasadan bir sürü þeyi ayýklamak anlamýna geliyor. Vazgeçtim. Traþlamak iþime gelmediði gibi aslen büyük ebat OK144'ün aracýn diferansiyelini yükseltmenin ziyadesiyle basit bir yolu olduðunu düþünmüþtüm.

Yine de Camel parkuru gibi bir yerden geçebildiðini gördüðümden kelli bu yüksekliði de yeter diye düþünüyorum þimdi..

gokhanakyildiz

Gerçekten bende inch olarak hesaplamýþ içinden çýkamamýþtým. bilgi için teþekkürler.