VÝNÇLEME YÖNTEMLERÝ

Başlatan yusuf, Mart 04, 2009, 08:19:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yusuf

A R A Ç   Ç E K M E

Niva'larla batmýþ bir aracý çekerken, kaymayý önlemek için çeken aracý arkadan bir aðaca baðlamak kaçýnýlmasý gereken bir uygulamadýr.

Bu arabalarda saðlam bir þase olmadýðý için araca hasar verme olasýlýðý çok yüksektir.

Bu durumda;

vinci bir aðaca dayamak  ya da , vince strapýn bir ucunu takýp, arabanýn altýndan geçirerek diðer ucunu arkadaki bir aðaca baðlamak en saðlýklý yöntemdir.

Tolga

Yusuf abi o zaman vinci monte ettirirken bunada dikkat etmek lazým monte edilen yere ayrýca bir "U" filan kaynattýrmak lazým.
Tolga

yusuf

Evet Tol

Vincin tablasýna monte ediliyor. Bende var.

H@K@N

Yusuf bey selamlar, benim arabamda vinç var fakat hiç kullanmadým. Böyle bir kancayý nerde temin edebilirim.
Hakan TUTEKÝN
1959 BRh(+)
Sinanoba/B.Çekmece/ÝST

yusuf

Turan ustada olmasý lazým.

www.teknikyavuz.com

Benden selam söyleyebilirsin.

H@K@N

Teþekkürler. Yolum otarafa düþtüðünde uðrayacaðým. Selamýnýzýda söylerim.
Hakan TUTEKÝN
1959 BRh(+)
Sinanoba/B.Çekmece/ÝST

yusuf

Gitmeden önce bir tlf edin isterseniz.

H@K@N

Ýyi fikir, Ýstanbulun bir ucundan, bir ucu.
Birde vinc arýzalarýnda burasý bakýyormu, veya bakan baþka bir yer varmý.
Arabayý aldýðýmda üstünde vinci vardý, ama hiç denemedik. Sadece boþta bir ileri, bir geri yaptýk.
Hakan TUTEKÝN
1959 BRh(+)
Sinanoba/B.Çekmece/ÝST

yusuf

H@K@N

Valla þu an markasýný hatýrlamýyorum. Araç evde akþam marka ve modelini yazarým.
Hakan TUTEKÝN
1959 BRh(+)
Sinanoba/B.Çekmece/ÝST

H@K@N

Yusuf bey selamlar vinçin markasý T-Max EW-6500.
Sormamdaki amaç, vinçin saðýnda nikaljlý bir kol var, otaparkta herhalde çocuklar kurcalamýþ olacak o yerinden çýkýk olarak buldum. Yayý üstündeydi ama yayýn üstündeki 4 veya 5 mm lik çelik bilya yoktu.
Hakan TUTEKÝN
1959 BRh(+)
Sinanoba/B.Çekmece/ÝST

yusuf

t MAX IN BURADA SERVÝSÝ VAR MI BÝLMÝYORUM.

BUGÜN TURAN USTAYA UÐRAYACAÐIM. SORAR BÝLGÝ VERÝRÝRM.

H@K@N

Ýlgi ve alkanýza çok teþekkürler.
Hakan TUTEKÝN
1959 BRh(+)
Sinanoba/B.Çekmece/ÝST

Tolga

Tolga

Tolga

Alıntı yapılan: yusuf -  Mart 04, 2009, 09:25:35
Vinçin çekiþ gücünü arttýrma

Bazý durumlarda vincin çekiþ gücü yetersiz kalabilir. Bu durumda makara kullanarak vincin gücünü mekanik olarak arttýrabilir siniz.

aþaðýdakini okuyun sonra bana yukardakileri tekrar anlatýn, diyorki;

DENEYÝN SONUCU:
Hareketli makaralarda kuvvet, yükün yarýsýna eþittir. Sabit makarada ise kuvvetten herhangi
bir kazanç yoktur. O halde bu karýþýk makara sisteminde  Kuvvet = Yük/ 2 olacaktýr.
Bu sistemde sabit makaranýn faydasý; kuvvetin yönünü aþaðýya doðru deðiþtirmektir.

TEORÝK BÝLGÝ:
Hareketli makaraya uygulanan kuvvetin yönü yukarý doðrudur. Yukarý doðru kuvveti zor uygularýz. Onun için, aþaðýdaki þekil gibi makara çifti yaparak kuvvetin yönünü istediðimiz þekilde deðiþtirebiliriz.

Makara çifti; yükün yarýsýna eþittir ve aþaðýya doðru uygulayacaðýmýz bir kuvvetle, yükü yukarýya doðru çýkarmamýzý saðlar.

Kaynak: MEB

Aðaca baðlý olan makara, sabit makara ise bize bu iþin bir faydasý yok mudur? yalnýzca hareketli makara yükü yarý yarýya indiriyorsa, vincin takatinin yetmediði yerde double line yapmanýn manasý yok, yanlýzca çekiþ yönünü deðiþtirmek maksatlý kullanýlabilir. ancak tripleline da, araca yani yüke baðlý makara hareketli makara olduðu için yükü yarý yarýya indiriyor ve vincin takatinin yetmediði yerde iþe yarýyor.
Ne olur biri bana anlatsýn...
Tolga