HOLUX GPS

Başlatan yusuf, Eylül 23, 2011, 12:08:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yusuf

Giderek yaygýnlaþtýðý için Holux gps ile ilgili yeni konu açtým.

Buradan devam edelim.

faruk kurtuldu

Tamam yusuf abi de, ben  resim yükleme iþine takýldým devamlý yaptýðým iþi yapamýyorum.

yusuf

Tam kullanmaya baþladýðýnda böyle pencereler açalacak önüne . Çok keyf alacaksýn.

Harun

ben  en baþta Garmin Oregon 300 e niyet etmiþ fakat yüksek fiyat nedeniyle vazgeçip,akabinde Holux almýþtým.
iyiki de almýþým,netbook+holux týkýr týkýr yürüyorum ;D

yusuf

Þimdi birazda Holux ve geotagging üzerine çalýþalým.

1. Foto makinanýzýn saatini ve tarihini doðru ayarlayýn.

2. Holux'u çalýþtýrýn. Sokakta gezinirken foto çekin.

3. PC baþýna geçin. Holux u PC ye baðlayýp EZ touru açýn

yusuf

En soldaki FÝLE altýndaki simgeye týklayýn. Açýlan pencereden yalnýzca bu denemeyi yaptýðýnýz track iþaretli kalsýn. OK deyip tracklarý indirin.

Fotolarý bir dosyaya yükleyin.

Dan bu dosyadaki resimleri alýn.

faruk kurtuldu

ABÝ AKÞAM HEMEN DENÝYORUM.

yusuf

Harun

þu aþamaya kadar geldim  ;D

yusuf

Güzel

Ama fotolarla iz geotag olmamýþ. Olsaydý foto list yanýnda koordinatlr yazardý.

Harun

Alıntı yapılan: yusuf -  Eylül 29, 2011, 08:48:36
Güzel

Ama fotolarla iz geotag olmamýþ. Olsaydý foto list yanýnda koordinatlr yazardý.

evet fotolarý makinadan çýkardým masaüstüne,tarih ve saat eþlemesi dýþýnda elimde biþey yok,koordinatsýz mantarlamýþ mý olduk abi?
bir de koordinat çýkmasý için ne yapýlmasý gerekiyor?

yusuf

Saat resmine týklayýnca çýkan kutudan resimlerin çekim saatiyle track saati arasýndaki farký gidermek gerekiyor.

yusuf

Bu farký þoyle bulabilirsin.

Diyelim ki bir resmi çektiðin noktayý biliyorsun. Ama resim iz üzerinde yanlýþ yerde çýkýyor. Foto üzerine týkla çekildiði saati not et. Olmasý gerektiði noktadaki track üzerine týkla track saatini not et. Aradaki farký kutucuktakine uygula

yusuf

Senin geldiðin aþamada resimler track ekranýnda görülmüyor ama saðdaki kutucukta her remin yanýnda çekildiði saat yazýlý. O fotonun tracktaki yerini bul. Saat farký oradan çýkar.

Trackta o noktaya çift týkla. Track saatini bulursun.

Harun

Alıntı yapılan: yusuf -  Eylül 30, 2011, 10:22:44
Senin geldiðin aþamada resimler track ekranýnda görülmüyor ama saðdaki kutucukta her remin yanýnda çekildiði saat yazýlý. O fotonun tracktaki yerini bul. Saat farký oradan çýkar.

Trackta o noktaya çift týkla. Track saatini bulursun.

ilk sorum þu;
anlatmýþtýn sanýrým ama kaçýrdým galiba,track üzerine fotoyu nasýl koyacaðým,diyelim ki fotoyu ve track üzerinde çekildiði yeri tespit ettim,iki veriyi nasýl akuple edecem,ezcümle benim trak üzerinde fotoðraf makinasý ikonlarýný göremiyorum ;D

ikinci sorum ise;
fotoðraflarýn yanýnda koordinat çýkmasý için ne yapmak gerekir,açýkçasý saat ve tarih yeter diye düþünmüþtüm,koordinat verilerinin resimlerin yanýnda yer almasý ne gibi avantaj/kolaylýk saðlar?