Ve iþte Huzurlarýnýzda LADA AVNÝ ! 31 AH 312

Başlatan alitutuncu, Mart 10, 2011, 03:10:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alitutuncu

Öncelikle herkese merhabalar. uzun yýllardýr avcýlýk, köpek eðitimi, fotoðraf gibi doðayla içiçe uðraþlarla meþgulüm, ve ilk hatamý araba alýrken binek oto almakla yapmýþým, bunu ilerleyen yýllarda çok net yaþayarak anladým. taa o zamanlardan beridir hep hayalim bir niva sahibi olmaktý. çok þükür sonunda allah dualarýmý kabul etti ve bir niva sahibi oldum en sonunda.

Aracý Antakyadan Ceyhun adlý bir arkadaþtan aldým.  2 yýl kadar binmiþ, ondan önce de gezenbilirden Yaþar Ergün bey kullanmýþ. epey bi uðraþ sonunda 7500 tl ye anlaþtýk. anýnda devir teslim iþlemleri ardýndan doldur depoyu, doooðru Osmaniye'ye. forumlarda okuduðum gibi gerçekten konfor konusunda biraz zayýf araba, ama bunu bilerek aldýk zaten.

araç genel olarak diri duruyor, yanda bir darbe izi ve etrafýnda biraz boya kalkmasýndan dolayý oluþmuþ paslý yerler vardý. ilk iþim eve gelir gelmez içeride ne varsa tamamen söküp herþeye sýfýrdan baþlamaktý ve hemen koyuldum iþe...

zemin nemliydi, karþýlaþmaktan korktuðum þeyler belirdi kafamda. ve iþte en korktuðum þey..

sanýrým altýný öyle biyere vurmuþ olmalýlar ki büyükçe bir yýrtýktý bu. ama daha kötüsü paspasýn üstünden galvanizli sacý akýllý vidayla tutturmuþlardý. onu da söktüm. yukarýdaki gibi herþey çýktý ortaya.

Lada AVNÝ 1997 / memleket AYDIN ikamet KARS

Yevgeni

Biraz uðraþtýracak gibi, en azýndan geçmiþinin Yaþar Ergun tarafýný biliyoruz..

alitutuncu

Aslýnda uðraþmak keyif veriyor, böylesine sökmem de aracý tanýmam açýsýndan çok iyi oldu. sizlerin de burada paylaþtýklarýnýz bana cesaret veriyor. geçen gün renkli servis kitapçýðýndaki elektrik þemasýný  2 saate yakýn detayýna kadar inceledim, kendime güvenim geldi, yani þuan tüm kablolarý atýp yeniden döþeyebilecek kadar cesaretliyim  ;D  ( biraz fazla mý oldu ?? ! )

alitutuncu

Yevgeni

Ali abi, klavyendeki rakam tuþlarý çalýþmýyor olabilir mi?

Harun

Alıntı yapılan: alitutuncu -  Mart 10, 2011, 03:10:08
Öncelikle herkese merhabalar. uzun yýllardýr avcýlýk, köpek eðitimi, fotoðraf gibi doðayla içiçe uðraþlarla meþgulüm, ve ilk hatamý araba alýrken binek oto almakla yapmýþým, bunu ilerleyen yýllarda çok net yaþayarak anladým. taa o zamanlardan beridir hep hayalim bir niva sahibi olmaktý. çok þükür sonunda allah dualarýmý kabul etti ve bir niva sahibi oldum en sonunda.

Ali bey aracýnýz hayýrlý olsun,güle güle,kazasýz belasýz kullanýn...

alitutuncu

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mart 10, 2011, 03:51:53
Ali abi, klavyendeki rakam tuþlarý çalýþmýyor olabilir mi?

nasýl yani abi anlayamadým ?

Alıntı yapılan: Harun -  Mart 10, 2011, 04:05:34
Ali bey aracýnýz hayýrlý olsun,güle güle,kazasýz belasýz kullanýn...

teþekkürler Harun bey, amin.!

bunlarda ilk görüntülerin devamý, ama biyerlerden baþlamak lazým öyle deðil mi ??

Yevgeni

Alıntı yapılan: alitutuncu -  Mart 10, 2011, 04:26:26
nasýl yani abi anlayamadým ?

Rakam olmasý gereken yerlerde boþluk var gibi, ben de anlamadým:

..arkadaþtan aldým.  yýl kadar binmiþ..
..elektrik þemasýný  saate yakýn..

gibi. O yüzden sordum..

vehbi

hayýrlý olsun..
yeni bir yýldýz adayýmýz daha olacak sanýrým..
:)
"free as a bird"

alitutuncu

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mart 10, 2011, 05:56:12
Rakam olmasý gereken yerlerde boþluk var gibi, ben de anlamadým:

..arkadaþtan aldým.  yýl kadar binmiþ..
..elektrik þemasýný  saate yakýn..

gibi. O yüzden sordum..
amanýýýýn, çok özür valla. laptopun 2 tuþu biraz sýkýntýlýydý. bakmadan yazmýþým kusura bakmayýn. hemen düzeltiyorum.

Alıntı yapılan: mabool -  Mart 10, 2011, 06:12:13
hayýrlý olsun..
yeni bir yýldýz adayýmýz daha olacak sanýrým..
:)

adam gibi biþeylere benzetmeye çalýþacaðým ama tabii herþey maddiyatla alakalý biraz da ! teþekkürler !

wastiee

öncelikle aracýnýz hayýrlý olsun :)

kaç modeldir merak ettim hiç bahsetmemiþsiniz

nivanýn içini kendiniz soyup yapmanýn tadý baþka, benim uygun yerim yoktu, sanayide tanýdýk bir ustanýn dükkanýnýn önünde bir hafta uðraþmýþtým. kendi yerim / kendi vaktim olmadýðýndan da malzeme seçimine yeterince vakit ayýramamýþtým, kendiniz evin önünde baþladýysanýz baþarýlý bir þekilde çýkar diye düþünüyorum :)

kolay gelsin, uðraþtýrýr ama iyi ki kendim uðraþmýþým da dedirtir
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

sekyad

MEHMET ÖRS-MANÝSA-NÝVA 2000

alitutuncu

saðolun hepiniz. aracým 97 model, 134.000 km de. insanýn kendi iþini kendi yapmasý gerçekten inanýlmaz bir keyif. buradan zamanla yaptýðým herþeyi paylaþacaðým sizinle. zaten ileride bu adam manyak diyeceksiniz, buna eminim.
ben alet edevat meraklýsý bir devlet memuruyum. her iþimi kendim yapmak isterim ve oldukça da el iþlerine yatkýnýmdýr. düþünsenize evinde oksijen kaynaðý olan kaç tane devlet memuru vardýr ?? yada evinde kendi yaptýðý cnc tezgahý olan ?? Benim en büyük özelliðim, birþeye merak saldýysam hele hele bunu ben yapabilirim dediysem, o iþ bitmiþtir. yukarýda gördüðünüz paslarý spirale tel fýrça takarak kendim temizledim. ardýndan buzdolabý motoruyla kendi yapmýþ olduðum kompresör yardýmýyla kendim boyadým, ardýndan da poliüretan oto kaplamasýyla fýrça yardýmý ile zemini kapladým. resimler yakýnda geliyor. bu arada öne vinç için tampon çizimi ile uðraþýyorum bu aralar. ön göðsü yakýnda carbon folyo ile kaplayacaðým, folyom geldi, harika görünüyor, bakalým yapýnca nasýl olacak. ?
kilometre saatini de açtým, tek tek ampul yataklarýný 600 no zýmpara ile temizledim, hepsi takar takmaz yanýyor, demek ki yanmayanlar temas probleminden dolayýymýþ.kalorifer peteðinin içini de evde kireç çözücü ile pýrýl pýrýl yaptým.
yukarýda da yazdýðým gibi, söktükçe daha da sökesi geliyor insanýn. koltuklarý dahi alttaki kayýcý kýzaklarýnýn bilyalarý ve silindirleri çýkana kadar söktüm, temizledim ve boyadým. bütün bunlarý yeniden birleþtirmek epey zaman alacak gibi. ama nasýlsa acelemiz yok !
sökmem iyi oldu; çünkü aracý en ince detayýna kadar tanýma fýrsatý buldum. iyi ki sökmüþüm, benzin kokusunun kaynaðýný buldum. benzin buhar tankýnýn rekor yataklarý çatlamýþ ve yoðunlaþan benzin buharý içeriye damlamýþ. hemen tamir ettim onu da ve yerine taktým. çünkü yedeði bulunmadýðýný söyledi, Adana lada servisi.
benzin deposunu da söktüm ki bu en isabetli karar olmuþ. depoyu tutan 4 tane 13lük civatayý söktüm, asýl asýl gelmiyor depo, bi yüklendim, çaat. ardýnda þýp þýp damlamaya baþladý depo. ne göreyim. tüpü monte eden arkadaþ, motora giden lpg borusunu gövdeye saç vidalaýyla tutturmuþ, birini de saðlam olsun diye benzin deposuna vidalamýþ. hemen benzini boþalttým ve depoyu da yýkadým bu vesileyle. depodaki deliði oksijenimle hemen kaynattým , deponun yataðýný da temizleyip tekrar yerine oturttum ve sabitledim. havalandýrma borularýný da yeniledim. devam ediyoruz hala, kendi yapabileceklerim bitince doðru boyacýya, ardýnda tamponumu ve vincimi monte ettirmeye. görüþmek dileðiyle... !

vehbi

kolay gelsin diyeceðim , ama zaten kolay oluyor gibi.. elinzie saðlýk ..:)
"free as a bird"

Maestro

Hayýrlýsý olsun...  benim Niva nýnda LPG hortumunu benzin deposuna vidalamýþlardý :)   ...  yerinizin müsait olmasý güzel.. en azýndan yaptýgýnýz iþi bilirsiniz...  son halini merak ediyorum...