ETKÝNLÝKLERE KATILACAK ARAÇLARIN ÖZELLÝKLERÝ VE SINIFLANDIRILMASI

Başlatan colins, Şubat 04, 2011, 12:24:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

colins

Arazi araçlarý arasýnda standart üretimle fabrikadan çýktýklarý gibi zorlu koþullarda kullanýlabilen tek araç bildiðim kadarý ile UNÝMOG.Bunun dýþýnda yine fabrika çýkýþlý off-road paket veya extrem paketli (bunu ben uydurdum) modellerde var tabiki.Sizce standart bir arazi aracý ile her koþulda gidilebilir mi? (kaya týrmanýþlarý hariç).Örnek olarak gezdiðimiz parkurlarý az çok görsellerden takip ediyoruz.Misal bir lopez,misal iðneada,misal karamandere ve daha bir sürü misal.Peki standart araçlarýmýza neler yapmalý ki amaç girilen parkurda daima ilerlemek yahut çýkan engelleri fazla zorlanmadan geçmek.Burada yapýlmasý gerekenleri veya gönlünüzde yatan canavarýn ne olduðunu yazarak anlatýrsak birbirimize faydasý olacaktýr diye düþündüm.   

vehbi

colins
araçlardan senin kadar çok analamam ama en az onlar kadar önemli olan þey ""pilotaj"ý unutmamak lazým, ve bundan kastým sadece sürüþ deðil, sürüþ öncesi kara verilen ayarlar da dahildir..
ama senin soruna verilecek cvplarý ben de merak ediyorum..
slm
"free as a bird"

reis28

Bu konu cok geniþ kapsam iceriyor kýriterleri kullaným amacý belirler ona bakarsanýz  sýký bir off road aracýnda tavan sepeti olmaz ve kesinlikle icten veya dýþardan takla barlarýyla donanýmlý olmasý gerekir bu bir örnek
DURSUN USTA 05364629668

colins

Reis dediki takla barý olmalý yazalým
1.Takla barý

dogan54

Bence bunu bölümlere ayýralým.

1-Hard off road (en zor þartlarda,yarý profesyonel)

2-Yapýlabilir off road (ismi deðiþebilir)
  a)Standart 4x4 araçlar.
  b)orta seviye.
  c)yapýlý araçlar.

Bunlara ait standartlarý belirleyelim ve gezi duyurularýnda hangi tip araçlarýn katýlabileceðini belirtelim.(bu geziye 2a katagorisi araçlar katýlabilir gibi.)
Geziye katýlmak isteyenler, araçlarýnýn durumunu deðerlendirip,katýlýp katýlmamaya karar verirler.

4x4 baska,
NiVA baska..

kocaali

baþka bir baþlýk altýnda donaným seviyelerine göre araçlarýn sýnýflarý tanýmlanýyor. bundan sonra her organizasyon duyurusunda parkur zorluk derecesine göre katýlabilecek araç sýnýfý da belirtilirse, hiç kimse hiç kimseye ayak baðý olmaz ve gezinin tadý kaçmaz. ve böylece denk araçlara sahip arkadaþlar da birlikte organizasyonlar yaparak daha etkileþimli ve keyifli geziler yaþayabilirler. her ne kadar bu fikre ýsýnamadýmsa da, sanýrým doðru olan bu..

Yusuf hocamýn mesajýndan anladýðým, bu gezinin gerçekten hard off-road ayarýnda geçeceði ve tam donanýmlý araçlarýn katýlmasýnýn uygun olacaðý. Ne benin tecrübem, ne de aracýmýn yetkinliði bu seviyede deðil. Ben katýlamayacaðým. Görselleri görmek ve maceralarý okumak için þimdiden sabýrsýzlanýyorum. yolunuz açýk olsun..

No mud, no fun...

hakanbusa

Yusuf abi 4,5 yýldýzlý araçlar olsun.
4,5 yýldýz: Roll-Cage miz yok. ;D

ARAÇ SINIFLANDIRMA

Off-Road Araçlarýnda Sýnýflama (Donanýma Göre)

Gezilere katýlacak araç sahiplerinin ,araçlarýnda bulundurmasý gereken donaným rotanýn zorluk derecesine göre deðiþmektedir.

Kulüpte uzun süredir yapýlan sýnýflamayý burada tekrar bilginize sunuyoruz.

Bu sýnýflama, size gezinin zorluk derecesi hakkýnda bir fikir verecektir. Gezilere katýlan arkadaþlarýn, organizasyonu yapan ekipçe verilecek bu sýnýflamalara uymalarý ,geziye katýlanlarýn yaptýklarý etkinlikten aldýðý keyfi artýrmaktadýr.

Geziye katýlacak araçlarda her zaman eþitlik aranmaz. Örneðin organizatör araçlardan yalnýzca 2 adedinde telsiz veya vinçi yeterli görebilir.

Buna karþýn araçlardan, gezinin standardýna uymayanlarý da geri çevirebilir.

Geziler farklý donanýmda araçlarla gidilen, fakat gezi içinde kamp çýkýþlý zor etaplar içeren türde olabilir. Organizatör gezi içinde ara etaplara gidecek araçlarýn fazla yýldýzlý olmasýný isteyebilir..

1 YILDIZ (*) Standart 4x4 araçlar.
2 YILDIZ(**) ilaveten, Arazi lastiði, strep, u kilit, yangýn söndürücü, ilk yardým seti
3 YILDIZ(***) ilaveten, Roll-Bar, telsiz, balta, kürek
4 YILDIZ(****) ilaveten, Roll-Cage, vinç, makara, yedek benzin, su, avadanlýk seti,
5 YILDIZ(*****) ilaveten, Hi-Jack, diferansiyel kilidi, kum paleti, sabit nokta techizatý,
Off-Road konusundaki mesajlarýnýzý: info@isoff.org.tr adresine yollayýnýz. REPLY komutuyla yollanan mesajlar yalnýzca mesajý gönderene gider.

Ýsoff'tan alýntý.

STI Performance

Bunu söylemek bana düþmez belki ama madem belli araçlarýn katýlabileceði geziler olacak bunu nivatr gezisi olarak lanse etmek pek mantýklý olmaz gibime geliyor.Siteyi karýþtýrmadan o belli araç sahipleri özelden aranýp hadi þuraya gidelim denebilir.Nasýl çeþitli þehirlerden 1-2 niva kullanýcýsýnýn iþte haftasonuda þuraya gittik diye konu açmasý gibi.Siteye þuraya gezi var diye yazýlacak bir üye diecekki ben gelmeyi çok istiyorum.Üzgünüz ama sizin araç bizim gezimize uygun diil.Pek hoþ olmaz gibime geliyor.Nivatr bir gezi yapacaksa bütün araçlarýn katýlabileceði geziler olmalý bence.

STI Performance

Bu söylediklerim alýnganlýk diil.Zaten kendi adýma bulunduðum konumdan dolayý hiç bi organizasyona katýlamýyorum :) Ben sadece düþüncemi söyledim.Yazýlanlarda haklýlýk payýda var sonuçta bi amaç için geziye gidiliyor ama alýnmayan tedbirlerden dolayý hiç bi zevki kalmýyor.Buna biþey dediðim yok.Benim dediðim sadece ''þuraya gidiyoruz fakat sadece þu özelliklere sahip araçlar katýlabilir '' tarzýnda bi konu açýlmasý yanlýþ olur.Yine kendi adýma konuþmuyorum belki adamýn imkaný o özellikte bi araç yapmaya müsait diil.Bu isteristemez o kiþide bi burukluk oluþturur.Ben olaya tamamen tarafsýz bakarak fikrimi söyledim.Yada benmi konuyu yanlýþ anladým bilmiyorum :) Ýsterseniz bu yazdýklarýmýda silebilirsiniz öneml deðil eðer gereksiz þeyler yazmýþsam :)

colins

Alıntı yapılan: STI Performance -  Şubat 05, 2011, 01:25:56
Bunu söylemek bana düþmez belki ama madem belli araçlarýn katýlabileceði geziler olacak bunu nivatr gezisi olarak lanse etmek pek mantýklý olmaz gibime geliyor.Siteyi karýþtýrmadan o belli araç sahipleri özelden aranýp hadi þuraya gidelim denebilir.Nasýl çeþitli þehirlerden 1-2 niva kullanýcýsýnýn iþte haftasonuda þuraya gittik diye konu açmasý gibi.Siteye þuraya gezi var diye yazýlacak bir üye diecekki ben gelmeyi çok istiyorum.Üzgünüz ama sizin araç bizim gezimize uygun diil.Pek hoþ olmaz gibime geliyor.Nivatr bir gezi yapacaksa bütün araçlarýn katýlabileceði geziler olmalý bence.
Birincisi bu nivatr gezisi genel olarak düþünülen gezi deðil.
Ýkincisi burda geziyi düzenleyen kiþi parkurun zor olucaðýný ve bu gezide standart üstü araçlarýn olmasý gerektiðini.
Ayrýca biraz da olsa hard off road tecrübesi olmasý gerekmektedir.
Kendi adýma bu iþi yaparken zevk almak istiyorum.
Yazýn gezi düzenleniyor kamplý ama katýlým yok.
Kýþýn sert off road düzenleniyor tecrübe ve teçhizat aranmadan gidildiðinde ise diðer araç ve kiþiler sýkýntýya düþüyor.

STI Performance

Bu arada bu düþüncemi yusuf abinin 1. mesajýndan dolayý yazmadým.Bu konuyla alakasý yok yani.Baþka bi konudada geçmiþti buraya denk geldi.Konuyu kirletimse özür.silinebilir.

hakanbusa

Bakýn arkadaþlar. Bu gezi laylay lom gezisi deðil. Ýþin þakasý yok. Parkur zor. Daha önce isoff'ta devrilen araçlar oldu. Burada kimse alýnmasýn. Hatta yapýlý araçlarýn yanýnda tecrübe de aranmasý lazým. Buraya 10-15 araç girersek, bir haftada gezi bitmez. Aslýnda bu tip geziler Nivatr'nin önünü açacak geziler, Burada edinilecek tecrübeleri ve zorluklarý sitede paylaþmak, bu iþe gönül verenlerin önünü açacaktýr.

Yücel

kýymetli arkadaþlar, abiler tabiki gezilerde esas olan herkesin katýlabilmesi ama onca masraf yapýp araçlarýný zor þartlara hazýrlayan arkadaþlara, kimsede çýkýp kardeþim sizin alacaðýnýz keyif benimkinden ileri olamaz demez heralde.
bizde prensip ekip girilen yerden ekip çýkýlýr öyle yada böyle bu þartlarda bazý geziler maalesef baazý araçlarý kaldýrýyorsa bunada uymalý ben dahil, saygýlarýmla.

vehbi

bence sti performance 'ýn
hassasiyeti olumsuz bir durum teþkil etmiyor..hatta takdir edilmeli..
diðer yandan da  hard offroad donanýmýna sahip araçlarýn gerekli keyfi vermesi açýsýndan ayný düzeyde katýlým olmasý kaçýnýlmaz..organizasyon (ki genelde ekip belli) özelden yapýlýp, sonuçlarý, teknik biligileri  ve görselleri burda paylaþýlýrsa daha güzel olabilir sanki..
slmlar
"free as a bird"

STI Performance

Þimdý durum þuki samanlýdaðý gezisinden sonra donanýmsýz araçlar yüzünden pek keyif alýnmamýþ.Yorumlardan anladýðým kadarýyla.En azýndan bazý üyeler için bu böyle.Gezi sonucunda bu tip olumsuzluklar dile getirildi.Onun üstünede araçlar sýnýflara ayrýlsýn gezilere kimlerin katýlýp kimlerin katýlamýycaðýný belirtelim tarzý yorumlar gelince (belkide ben yanlýþ anladým) benim aklýmda þöyle birþey oluþtu.''Ýþte þuraya gezi var ama þu sýnýfta þu özelliklere sahip olmayan araçlar katýlamaz'' gibi bir baþlýk canlandý gözümde.Ben sadece bu tarz bi yaklaþýmýn yanlýþ olacaðýný düþündüm.Yada bu yanlýþ olmazmý? tarzýnda bir soru yönelttim aslýnda.Yoksa gezimiz þu parkurun durumu þu þeklinde bir bilgi verilse zaten araç sahipleri kendi planýný yapar.Sýrf aracýný denemek isteyen alýr arkadaþýný hiç buraya yazmadan gider aktivitesini yapar zaten.Ama foruma böyle bir gezi var diye yazýlýnca bütün üyeler muhattap alýnmýþ oluyor.Üstünede benim ilk etapta kafamda canlanan þu sýnýfýn altýndaki araçlar katýlamaz denirse ozaman yanlýþ olur.

Sanýrým ben yanlýþ anlamýþým gece gece.Tabiki en doðrusu parkur hakkýnda bilgi verilip araç sahipleri uyarýlsýn.Herkes aracýný biliyor zaten.Yetersizse katýlmaz.