LASTÝK SEÇÝMÝ VE EBATLARA DAÝR

Başlatan efe, Eylül 05, 2007, 09:45:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iirfan

Tabii paylaþýrým fakat sorduðum bütün lastikler 8 pr. Siz çok kesin konuþarak sakýn almayýn deyince almadým yoksa uygun fiyata bir kaç yer de vardý ama dediðim gibi 8 pr, peki napýcaz?

atinco

Hocam 8pr lastikler kamyonet yük lastiði. 6pr hafif ticariler için kullanýlýyor, o kadar yük kapasiteleri yok. Yani otomobil lastiðine daha yakýn. 8pr lastiklerle asfalttaki çizgilerin üzerinden geçerken bile küt küt hissedersiniz. 6prler uygun olabilir diye düþünmüþtüm, ayný ölçüde mevcut ayrýca.

iirfan

Araþtýrmaya devam ediyorum, teþekkürler.

iirfan

205/80R16 takýldýðý zaman +/- %2,5 deðerinin üzerine çýkýlýyor ama bu ayna mahruti iþini anlamadým. 175/80R16 lastikleri söküp 205/80R16 takýlsa lastik çamurluðun dýþýna taþýyor mu?  Kimisi cuk oturmuþ görünüyor kimisi dýþarýda duruyor gibi geliyor bana.

Yevgeni

Disarida duranlarin canti disa dogru ofsetlidir.
Normal duranin cant ofseti de normaldir..

iirfan

Lastik olayýný kapattým yardým eden fikir veren herkese teþekkürler. Ebat büyütmedim, malum orjinal ölçü 175/80/16 piyasada yok, bu ölçüye en yakýn 185/75/16 (niva kataloðunda geçen bir ebatmýþ zaten) var bende bu ölçüde lastik aldým ve taktýrdým. Fakat lastik daha öncede bahsedildiði üzere ticari yani c sýnýfý, fakat bahsedildiði gibi aman aman sert deðil, zaten OK-144 olan lastiklerde c sýnýfýymýþ. Ben genelde asfalt kullanacaðým için OK-144 almadým, benim gibi lastik arayan arkadaþlara güncel örnek olurum inþallah.

atinco

Bir þey deðil hocam.
Bende de orijinal arazi lastikleri var, daha önce de dediðim gibi asfaltta iyi sayýlmaz. Aldýðýnýz lastik kaç kat? deneyimleriniz olumlu ise ben de düþünüyorum. 8pr olmamak kaygýyla tabi.

iirfan

6 pr bulamadým ben piyasada, aldýðým lastikler 8 pr ama ben beðendim.

atinco

SÝz beðendiyseniz dert edecek bir mevzu yoktur. Güle güle kullanýn.

iirfan

Uyar mý bilmiyorum fakat ok-144 den daha yakýþýklý, gönlünüze göre olsun inþallah.

atinco

Alacaðýmdan deðil hocam, burada bulunsun diye koydum. Ama sað olun.

Konig

Bence asfalt ve hafif offroad karýþýk amaçlý kullaným için en uygun lastik Lassa Competus 4X4 AT. 205/80/16 ebatlarýnda olanýný yaklaþýk 1000km dir kullanýyorum. Asfaltta ses gayet tatminkar, aþýrýya kaçmadýkça arazi performansý da yeterli kanýmca.
Ömer Er
LADA Niva 04, BMW R1200GS 16, Honda NCX 13

atinco

Aracýnýzda yükseltme, çamurluk traþý var mý? Sürtmüyor mu?

Konig

Ön ve arka helezonlarýn üstünde 3er cm takoz yükseltme mevcut, arazi denemesi pek fazla deðil ama asfaltta keskin dönüþlerde araç yatsa dahi sürtme yapmýyor. Jantlar orjinal.
Ömer Er
LADA Niva 04, BMW R1200GS 16, Honda NCX 13