LASTÝK SEÇÝMÝ VE EBATLARA DAÝR

Başlatan efe, Eylül 05, 2007, 09:45:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Harun

Alıntı yapılan: atinco -  Şubat 15, 2015, 10:07:56
Kullandýktan sonra deneyimlerinizi paylaþabilir misiniz? Hatta böyle bir köþe/bölüm olsa...

Muhtelif ebatta lastik ve jant kullanan arkadaþlarýn fikirlerini,tavsiyelerini yazacaðý bir þekil kafamda var epeydir.
Lakin vakitsizlikten yapamadým,
Bu lastik konusu ziyadesiyle uzun,arþiv hükmünde yerini koruyacak,
yeni formatta kullanýcý lastik markasý ve jant bazýnda fotolarla destekleyerek artýlarý eksileri yazacaðý ve yine lastik ve jant kombinasyonu bazýnda konular olacak,
durun bakalým nasýl olacak ;D

atinco

Çok iyi olur Harun hocam, vakit bulunca, iþe güce mani olmadan yaparsanýz...

Harun

Alıntı yapılan: atinco -  Şubat 16, 2015, 09:15:48
Çok iyi olur Harun hocam, vakit bulunca, iþe güce mani olmadan yaparsanýz...

hafta sonu kýsmetse...

Yevgeni

Harun

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Şubat 16, 2015, 10:01:37
De bana, omuz atam..

kondurdum alt bölümü,
bi göz at yanlýþ bi þey var ný deyu

Harun

http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?board=65.0

plan þu,
yeni bölüm altýnda kullanýcýlar mümkünse fotolarla destekleyerek,kullandýklarý lastik+jant kombinasyonlarýný,artýlarýný, eksilerini varsa yaptýklarý modifiyeleri anlatmalarý.
örneðin ben standart lastik ve jant takýlan biri olarak 'Kama 232 -Standart Jant' deyu açacam konuyu koyacam fotoyu,akabinde bu kombinasyon altýnda býdý býdý...
kombinasyon bazýnda konu olmasý niyetim,
yarýn öbür gün bakan lastik-jant ikilisini deðerlendirebilsin

Yevgeni

Olmuþ elbet.

Tavsiyem konularý marka ve ebat bilgisiyle açmak.

Misal:

Federal Couragia 205/80/16

Harun

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Şubat 16, 2015, 10:45:19
Olmuþ elbet.

Tavsiyem konularý marka ve ebat bilgisiyle açmak.

Misal:

Federal Couragia 205/80/16

ehven...

iirfan

Burada genelde farklý ebatlarda lastik seçimi tartýþýlmýþ, peki benim aracýmda 175/R16 yazýyor lastiklerde. Lastik sitelerinde uygun lastik bulamadým, tabaný kalýn olsun vs. istemiyorum. Üzerindekiler çok hoþ duruyor fakat piyasada yoksa yenisini nasýl bulacaðým.

atinco

175/80-16 orijinal lastiði mi? O lastikler R (radial) deðil. Eðer deðilse sizin lastik hafif ticari lastiðidir. Yine onlardan alacaksýnýz bu durumda, yalnýz lastik katýna dikkat edin 8 pr olmasýn (8 kat), beton gibi olur o lastikler. Diðer alternatif de 6 pr (kat) zaten.

iirfan

Cevabýnýz için çok teþekkür ederim, saðlýcakla kalýn.

iirfan

Üzerindeki lastikler 175/80/16, bugün lastikçiye gittim ve olmadýðýný söylediler. Hatta verdiði tepki o ne abi :) 175 yok ki oldu. Ne yapacaðým peki?

atinco

Teþekküre deðmez efendim. Þimdi sizin lastikleriniz orijinal arazi lastiði olarak kullanýlan lastiklerden olmalý: Voltyre? Bu lastiklerden ise memlekette bulamazsýnýz. Bende de bu lastiklerden var, forumda adýyla ararsanýz lastik hakkýnda bilgi edinebilirsiniz. Ben yaklaþýk bir yýl önce almýþtým. Rusya'dan getiren bir firmadan, fakat çok pahalý satýyorlar ve size ulaþtýrdýklarý kargonun maliyetini de eksik söylüyorlar. Özelden yazarsanýz sorularýnýzý cevaplamaya çalýþýrým. Farklý bir lastik almak istiyorsanýz, daha önce de söylediðim gibi, hafif ticari (6 katlý) lastik ebatlarý mevcut (175/80-R16 ve 185/75-R16).

iirfan

Paylaþtýklarýnýz benim için önemli bilgiler, size ve tüm foruma teþekkürler. Bayaðý bir lastikçi gezdim hepsi 175/80/16 bulamazsýn diyor, istersen ticari lastiði takabilirsin 185/75/16c diyorlar ki zaten siz bu konuda beni bilgilendirdiniz. Þimdi forumada göz attým epey, þimdi ticari geçen 185/75/16 c alsam çok mu sert olacak bilemedim. OK-144 ler de sanýrým 16C geçiyor doðru mu?

atinco

Ben 8pr almýþtým çok sertti. Sakýn almayýn. 6pr hakkýnda bilgim yok maalesef, eðer alýp takarsanýz deneyiminizi burada paylaþýr mýsýnýz? ben de almayý düþünüyorum çünkü, elimdekiler arazi lastiði asfalta uygun deðil.