far ayarýnýn parçalarý

Başlatan wastiee, Kasım 13, 2010, 05:28:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wastiee

merhaba,
bayadýr farlarýn aydýnlatmasýndan memnun deðildim, zaten kaç zamandýr da farlarým sallanýyormuþ. Daha önceden de ampül deðiþtirirken ayarlama parçalarýnýn bir kýsmý düþüp elimde kalmýþtý. Ýki farýmda da ayar yapacak parça doðru düzgün olmadýðýndan hangi parçayý almalýyým neyi nereye takmalýyým bilemiyorum -- ama bir düzene sokmak istiyorum far ayarý konusunu. Ustalar genelde þimdi elimde parça yok bunu kaynattýrýrýz sabitleriz ayarlý olur diye geçiþtiriyorlar, dert yanmak istemiyorum doðru düzgün usülünce yapalým iþte diye, ne nereye takýlacak bilirsem kendim becerebileceðim bir þey :)

Az önce far taslarýný söküp içlerini temizledim (içlerindeki çamurlu su engelliyor aydýnlatmayý tabi), ayar parçalarýný ve nasýl yapýldýðýný da tekrardan inceleme fýrsatým oldu.

(1) þimdi, her farýn bir saðýnda bir solunda içi yaylý, ucu civatalý, plastikten bir artý þeklinde bir parça var (2-3 cm uzunlukta). bu parçanýn adý nedir, ne diye istemeliyim? Bu plastik parçanýn arkasýnda beyaz bir ufak plastik daha var, birbirlerine ya perçinliler ya vidalýlar tam çözemedim, o plastik beyaz parça da kaportadaki deliðe oturuyor. Bu ikisi birlikte midir ayrý þeyler mi? (fotoðrafýný koyacaðým #1)

(2) Onun dýþýnda, bir iki yýl önce farlarla uðraþýrken yukarýdaki bahsettiðim artý þeklindeki parça kýrýk halde düþmüþtü içinden ve yanýnda bir de yay düþmüþtü. Bu yay nerenin yayýdýr? farlarýn üstünde o siyah artý þeklindeki plastik parçadan var, nereye ait olduklarýný biliyorum ama yay göremedim (fotoðrafýný koyacaðým #2)

(3) Hidrolik yükseklik ayarlayýcýnýn hortumlarý kýrýlmýþ gitmiþ. Bunun kabindeki ayar düðmesinden farlara kadar uzanan tek parça olarak satýldýðýný ve içinin açýlmadýðýný biliyorum. Bunun farlardaki ucu, far tasýnýn en altýnda, yine artý iþareti þeklinde bir ucu olan, yaklaþýk bir cm çapýndaki þey midir? yerine takarken, bunun ucunun far tasýna bastýrmasý mý gerekiyor?

(4) Ayar vidalarý. Bakým kýlavuzundan okuduðum kadarýyla far tasýnýn çevresinde 3 tane vida var, en alttaki tasý yerine sabitlemek için, diðerlerinden biri yanda biri üste daha yakýn. Bu iki vidayý (en alt dýþýndaki) kullanarak farý saða sola yukarý aþaðý ayarlayabiliyoruz diyor bakým kýlavuzu. Farlarý bugün sökerken baktým, altta bir tane vida, üstteyse 2 tane var, ama üsttekilerden biri daha alçakta biri daha yüksekte, bu far tasýnýn çevresindeki üç vidanýn bakým kýlavuzunun bahsettiði ayar vidalarý olduðunu düþünüyordum.

Anlamadýðým þey þu, (1) 'de bahsettiðim siyah plastik parçalar far tasýnýn biraz daha dýþýnda, yani far tasýnýn çevresinde daire þeklinde 3 tane vida var, artý bir de saðýnda ve solunda (biraz daha dýþarýda ama) 2 tane ayar vidasý olduðunu tahmin ettiðim þeyden var. Far tasýnýn çevresinde daire þeklinde yerleþtirilmiþ 3 vidanýn hiç biri ayarlamýyor mu farý, sadece dýþardaki 2 tane siyah vida mý ayarlýyor (dýþardakiler dedðim #1 diye bahsettiðim parça) ?

sorduðum sorular için parça kataloðuna da baktým ama orada farlarý çok basitçe far tasýndan ibaret olarak göstermiþler, cevap olmadý sorularýma..
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

wastiee

"ustasýna sorun" bölümünde açsam daha iyiymiþ.

ekte farýn önden görünümünü çizdim gördüðümden anladýðým kadarýyla. en sað ve soldaki dikdörtgen parçalar siyah plastik, 2-3 cm uzunluktalar, içlerinde kendinden yaylý bir vida var, kaportaya sabitleniyorlar (bende kýrýk, #1 diye bahsettiðim parça bu)

daire üstünde 3 tane daha vida var, bakým kitapçýðý "en alttaki sabitleme vidasýdýr, üstteki ikisi biri altta biri üsttedir, bu ikisi kullanarak sol/sað yukarý/aþaðý ayarý yapýlabilir" diyor (yuvarlak üstündeki vidalar ayar içinse o zaman dýþtaki dikdörtgen parçalar ne iþe yarýyor? dýþarýdaki dikdörtgenler ayar içinse far üstündeki vidalarýn üçü de sonuna kadar mý sýkýlacak?)

en alta çizdiðim yuvarlak içinde artý þekilli parçanýn da kabin içindeki hidrolik far ayarlayýcýsýnýn ucu olduðunu düþünüyorum, alt vidanýn hizasýna geliyor yaklaþýk ucu, ama bende far tasýyla arasýnda 1cm falan boþluk var (hortumu kýrýk olduðundan olabilir mi bu, yenisini aldým mý direkt oturur mu hizasýna?)

impeesa

:) bu konu ustasýna sorun'a taþýnacak gibi :) elettirik iþi bu iþ :)

parça resimlerini bana e-postalarsan pazartesi yine þaþmazda olacaðýmdan :) ipek ladaya sorabilirim ? fiyatta alýrým.
"Nivan varsa yolun var!"

wastiee

parça resimlerini de atacaðým akþam, fotoðraf makinem yok þu an

bana asýl ne nereye gelecek diye diyagram çizim akýl fikir lazým :) bir de neyin neyi ayarladýðýný da anlamam lazým, elimdeki bakým kýlavuzu o 3 vidadan far ayarlanýr diyor, araç üstünde gördüðüm 5 vida var (dýþtakiler kýrýk tabi bende, sallanýyor farlar)

elimde bir tane de yay var mesela, farýn içinden düþmüþtü bir iki sene önce, ucu kancalý, o neyin yayý onu hiç anlamýyorum hala daha :)

impeesa

Alıntı yapılan: wastiee -  Kasım 13, 2010, 05:49:38

bana asýl ne nereye gelecek diye diyagram çizim akýl fikir lazým :) bir de neyin neyi ayarladýðýný da anlamam lazým, elimdeki bakým kýlavuzu o 3 vidadan far ayarlanýr diyor, araç üstünde gördüðüm 5 vida var (dýþtakiler kýrýk tabi bende, sallanýyor farlar)

elimde bir tane de yay var mesela, farýn içinden düþmüþtü bir iki sene önce, ucu kancalý, o neyin yayý onu hiç anlamýyorum hala daha :)

ya akþam birþeymi yapsak ? :) farlara bakarýz hem :)
"Nivan varsa yolun var!"

Harun

Kerem Lada Niva 1600 Maintenance Manual for Vaz2121 21212 cars var mýelinde oradan mý baktýn?

impeesa

Alıntı yapılan: wastiee -  Kasım 13, 2010, 05:49:38

3 tanesi yaylýdýr. 2 si sað sol yaptýrýyor, 1 i yukarý aþaðý yaptýrýyordur. 2 vidada sabitleme vidasýdýr. ve bunlar sadece bir teori daha far açýp bakmýþ deðilim. burada benim arka lambalý son foto var. http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=3043.0
"Nivan varsa yolun var!"

wastiee

Alıntı yapılan: Harun -  Kasım 13, 2010, 05:55:48
Kerem Lada Niva 1600 Maintenance Manual for Vaz2121 21212 cars var mýelinde oradan mý baktýn?
"1.7 Carb/i/Si/1.9 Diesel Repair Manual" diye geçen dosyadan baktým, 3 tane pdf dosyasý halinde. Ana sayfada þu yazýyor: "VAZ VEHICLES
VAZ-21213, VAZ-21214, VAZ-21214-20, VAZ-21215 REPAIR MANUAL"

þimdi bir daha kontrol ettim bugünkü bilgimle. ekte ilgili sayfalarý kopyalýyorum. Tahminimce, benim daire üstüne çizdiðim 3 tane vida deliði, çizimlerde (3) diye gösterilen vida, ve ayar yapmaya yaramýyor, sabitlemeye yarýyor, ve üçünü de sonuna kadar sýkýyoruz. (1) ve (7) numarayla gösterilen yerlerden ayar yapýlýr diyor, bunlarsa dýþarýya çizdiðim 2 tane içi vidalý dikdörtgen plastik parçaya tekabül ediyor sanýrým, far tasýnýn biraz arkasýnda kalýyorlar

doðru mudur?

Harun

bence doðru...

1 ile 7 farýn arkasýnda kalýp sýkýlarak ayar yapmaya yarýyor bu meretler.

3 sadece sabitliyor...

wastiee

elimde o 1 ve 7 diye geçen parçanýn kýrýk hali var. içinde yaylý bir vida, arkasýnda beyaz bir plastik var, kaportaya geçiyor ve sýkýþýyor bir þekilde.

peki bu meret kaportaya nasýl sabitleniyor, onu çözemedim.

ayrýca elimde bir de iki ucu da çengelli bir yay var farýn içinden düþen, onun da nereden geldiðini çözemedim. eðer en altta hidrolik ayarlayýcý arka alttan bastýrarak farýn yüksekliðini ayarlýyorsa, orta hizadaki bu iki vida da yatay/dikey ayar yapýyorsa, elimdeki yay da farýn alt kýsmýný arkaya doðru çekiyor (hidrolik ayarlayýcýnýn koluna bastýrtýyor) olmalý diye düþünüyorum, ama montajý nereye yapýlýyor acaba?

Harun

Alıntı yapılan: wastiee -  Kasım 13, 2010, 06:40:25
elimde o 1 ve 7 diye geçen parçanýn kýrýk hali var. içinde yaylý bir vida, arkasýnda beyaz bir plastik var, kaportaya geçiyor ve sýkýþýyor bir þekilde.

peki bu meret kaportaya nasýl sabitleniyor, onu çözemedim.

ayrýca elimde bir de iki ucu da çengelli bir yay var farýn içinden düþen, onun da nereden geldiðini çözemedim. eðer en altta hidrolik ayarlayýcý arka alttan bastýrarak farýn yüksekliðini ayarlýyorsa, orta hizadaki bu iki vida da yatay/dikey ayar yapýyorsa, elimdeki yay da farýn alt kýsmýný arkaya doðru çekiyor (hidrolik ayarlayýcýnýn koluna bastýrtýyor) olmalý diye düþünüyorum, ama montajý nereye yapýlýyor acaba?

far sökülü iken far yükseklik ayarý düðmesini bir kurcala derim.
o yay kanýmca hidrolik ayarlayýcý ile ilgili parçadýr.
kullanma kýlavuzuna göre far ampulunu çýkarmadan önce ayrýlmasý gereken bir de tutucu yay var,sendeki yay bu yay olabilir mi diye düþündüm bir de.. ???

wastiee

(1) ve (7) numaralý parça (ilk mesajýmda #1 diye bahsettiðim) ; ve yayýn fotoðrafý ekte.

hidrolik ayarlayýcý bende kýrýk þu an, ama far sökükken anladýðým kadarýyla, farý en alttan parmakla basar gibi dýþarýya ittiriyor sadece, geri çekemiyor. Yay, farý hidrolik ayarlayýcýsýna doðru alttan çekmeye yarýyor diye düþünüyorum, ama bilemedim nereye takýlýyor, elimde örnek de yok, bir olasý takýlma yeri de gözüme çarpmadý :(

wastiee

hakanbusa

Ya kýzmayýn bana ama. Bu kadar resim yüklemek,kataloglar karýþtýrmak için niye uðraþýyorsunuz. Eðer yapamýyorsanýz, bir elektirikçi çýraðýna 5 tl verin taksýn. Yenisi zaten komple 50 tl.Bu kadar zahmete gerek yok. Lütfen daha profosyonel þeyler için kafa yoralým. Burada yapýlan araþtýrmaya saygý duyuyorum ama, sonuçta yapýlan iþlem far takmak ya.  Lütfen daha ciddi þeyler için konu açalým.

Yevgeni

Alıntı yapılan: hakanbusa -  Kasım 15, 2010, 08:56:27
Ya kýzmayýn bana ama. Bu kadar resim yüklemek,kataloglar karýþtýrmak için niye uðraþýyorsunuz. Eðer yapamýyorsanýz, bir elektirikçi çýraðýna 5 tl verin taksýn. Yenisi zaten komple 50 tl.Bu kadar zahmete gerek yok. Lütfen daha profosyonel þeyler için kafa yoralým. Burada yapýlan araþtýrmaya saygý duyuyorum ama, sonuçta yapýlan iþlem far takmak ya.  Lütfen daha ciddi þeyler için konu açalým.

DIY þeklinde bir deyim var. Kendi kendine yap, Ýngilizcede bir deyiþ, "Do it yourself".

Bazýlarýmýz söküp takmaktan, kurcalamaktan, öðrenmekten keyif alýyor. Ustaya gidip iþi 10 dakikada çözmek de çoðumuzun tercih ettiði bir yöntem (ben dahil).

Zahmetine katlanmak keyif veriyor kýsacasý, anlatmak istediðim bu. Sonraki adým, herhangi bir aracýn külliyen restorasyonu olabilir, zaman alýr ama kiþi kendi uðraþtýðý sürece mutludur.

Misal Babacandar, o demir tamponlarý, vinç tablasýný, vs oturup kendi yapýyor. Demirciye 3-5 verip daha kýsa sürede halledemez mi? Halleder elbet ama kendi yapýnca daha mutlu oluyor adam iþte..