Çaký-Býçak-Pala-Nacak Vs...

Başlatan kocaali, Ekim 22, 2014, 03:37:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Maestro

saat 05:30 ...  Televizyon kanalý TRT Müzik  , Naðmeler isimli bir program açýk , Ortamda bulunan ahali dalgaya almýþ bir gýrgr gidiyor , yok milleti uyutuyormuþ vs vs . Bir erkek  sanatçý Türk Sanat Müzigi  söylüyor , ahalinin ne dedigi umurumda degil , adamlar bir orchestra kurmuþlar  Keman , darbuka , Klarnet ...  yok böyle bir ahenk , yok böyle bir uyum ... helal olsun dedim , daldým gittim müzigin ritmine . Ardýndan Selami þahin çýktý ( her ne kadar o kadar tarzým degilsede  )    '' Boþ vere Boþ vere ne hale geldik ''  I  bir söyledi..   Keman agýrlýklý bir orchestra dah .. koptum.    Kulaklarým kendine geldi.

Maestro

11:15   iz TV  Nasuh Mahruki  Mogolistan  gezisini izliyor   :-[      kendini  :D   hissediyor.

haaa  birde  kendi demlediði Çayýný içiyor...  ;)

Maestro

''  Büyük Adam olamadýk ama Hayallerimizi satmadýk uleyyyyynnnnnn   ''       

Nnnnnnayýrrr   Nnnnnnnaaaaayýrrrr ....   Nnnnnneeeevettt   Nnnnnnneveeeet ...

.sen muhtar emmi, sen himmet dayý, sen öðretmen efendi, bu devran daha ne kadar sürecek?     

Maestro

bugün epey saða sola  salça oldum  :D   Bira  da   bitti... gece vardiya beni bekler , kendimi uyku moduna alýyorum.  kalýn saðlýcakla.

kocaali

bu baþlýktaki çaký, býçak, testere, balta vs konularýný Ekipman kategorisi altýna yeni bir baþlýða taþýyýp oradan devam etmek mümkün olabilir mi??

gelecekte ilgisini çeken, araþtýran olursa bulmak çok daha kolay olabilir..
No mud, no fun...

Harun

kocaali

No mud, no fun...

kocaali

Opinel'in 8 numara karbon versiyonu hafta baþýnda elime ulaþtý... ilk denemeyi kaðýt keserek yaptým... tek kelime ile; jilet  ;)  20 liralýk çakýdan beklentimin çok üzerinde...

bakalým ne kadar muhafaza edebilecek bu keskinliði, ve ne kadar kolay geri kazanacak...
No mud, no fun...

NÝVACI

anladýmki meskenim yaylalar daðlar

kocaali

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Kasım 15, 2014, 12:39:02
Güle güle kullan.

teþekürler Burhan Amca.

bu arada bakýn ne buldum...

Býçaðýn tanýtýmýnda <<Unique "Yataðan" shape blade>> diye yazýyor... yani Opinel býçaðýn yüzü Yataðan tasarýmý...  buyur burdan yak... Opinel'i dünya biliyor, bizde sorsan "Yataðan"ý kaç kiþi biliyor acaba...

No mud, no fun...

Yevgeni

Yataðan bilinmez mi? Nefis bir tasarýmdýr eðimi, vs.
Kukri almazdan evvel olayým buydu ama bir gidemedik membaðýna.
Bir gün yolumu düþürürüm elbet..

Yevgeni

Hatta bak ne diyor:

"Yataðan, görünüþ itibariyle doðu esintileri taþýsa da, kullanýmý daha ziyade Romalýlarýn "gladius"larýna benzer. Zira, pala, þimþir gibi kýlýçlar, darbe enerjisini býçaða yayarak, kesme üzerine odaklanýrken, düz kýlýçlar daha çok enerjiyi kýlýcýn ucuna yakýn odaklayarak, daha sert darbeler vurma eðilimindedir. Yataðanda ise, kýlýcýn ucu keskin kenar üzerine yatýrýlarak, uç kýsýmýn açýsý deðiþtirilmiþ, kýlýç daha çok baþ-boyun bölgesine vurulmasý için geliþtirilmiþtir. Boyna inen sert bir darbe, bu bölgede zaten zayýf olan ortaçað zýrhlarýndan pek etkilenmeden hasmý öldürebilir. Avrupalýlar bu kullaným tarzýna istinaden, bir çift yataðana "kelle makasý" demiþlerdir."

NÝVACI

Bede Muðlanýn yataðanýndan bahsedeceksiniz sandým :D :D :D :D :D :D

Yevgeni

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Kasım 20, 2014, 03:00:54
Bede Muðlanýn yataðanýndan bahsedeceksiniz sandým :D :D :D :D :D :D

Yataðan Baba için Muðla, Yataðan için Denizli.
Hacý Bektaþ için Nevþehir, oraya kadar gitmiþken de cila niyetine Kapadokya.
Çorap söküðü gibi ilerliyor bak..

NÝVACI

Avonsta þarap içmeyi unutmayýn
sidede gurubu izlemeyide unutmayýn :'(