Karlý ve Buzlu Alanlarda Kullaným

Başlatan efe, Mart 04, 2007, 03:59:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

efe

-Patinajý önlemek ve kaydýrmaya karþý aracý kontrol altýnda tutmak için yüksek vites düþük devir kullanýmý aracýn kontrolünü kaybetmemeniz için en ideal sürüþ!
-Ayrýca fren kullanmak yerine(Çünkü araç büyük  ihtimalle frene aldýrmadan kayarak yola devam etmek isteyecek)vitesi küçülterek motor freni kullanmak daha mantýklý.
Hatta yokuþ aþaðý buzda inerken 1.vitesin yetmediði durumlarda, yokuþ baþlangýcýnda arazi vitesine alarak rolantide inmek mutlak kaymayý önlüyor.

reis

þimdi yokuþ baþýn dayýz aracý 1.vitese aldýk yokuþ buz kayma olma ihtimali bence var sendiyorsunki arazivitesine de alýrsan kayma þansý yok diyosun doðru anlamýþsam abi denemek lazým hiç akýletmedim çünki bikaç kaza atlattým þansým yavergitti
LANET OLSUN ÝÇÝMDEKÝ BU NÝVA SEVGÝSÝNE

Yevgeni

Temel yaklaþým fren kullanmamak üzere. Malum buzda karda frenleyince lastikler kilitlenir, olur kýzak.

Lastikler aðýr devirde hareket halinde olursa yol alýr, aðýr devir kontrol saðlar. Frenleme yerine gazdan ayaðý çekmek ehven (yokuþ inerken), kayma eðilimi olduðunda hafif gaza dokunup toparlamak gerekir.

Frene basýnca lastikler kilitlenir, kýzaklar..

dogan54

Üzeri balçýk kaplý altý sert çamur yerden de inerken ayný usulü tatbik etmek lazým.Kar,buz ve altý sert çamur ayný tepkiyi veriyor.Zaten 1. vites aðýr devire alýp inerseniz çok dik yokuþ deðilse frene basmak gerekmez(motor freni ile inersiniz),Yevgeni'nin dediði gibi araba kaymaya baþlarsa az gaz verip direksiyonu istenilen yöne çevirmek gerek.
Bu durumda orta defransiyeli de (küçük kolu) kitlemek daha faydalý olur mu bilmiyorum.. 
4x4 baska,
NiVA baska..

reis28

burda amac iniþ aþagý zeminde kontrolü kaybetmemek onun için nekadar agýr devir kulanýlýrsa okadar saglýklý olur kontrol kolaylaþýr
DURSUN USTA 05364629668

NÝVA69

Daha önce kimsenin çýkmadýðý çok dik olan köyümüzün tepesine çýktým. Ýnerken 1. viteste ve ortanca kolu arazi konumuna getirerek indim. Frene basmadým, zaten hiç gerek kalmadý..

Kýsacasý çok dik iniþlerde ortanca kol kesinlikle iþe yarýyor..
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

dora

Evet niva69 un yaptýðý gibi bende birçok yerde arazi 1i kullanýyorum çok rahat fren kullanmadan iniyorum..
Niva 1041-firefly-Atlantis

kocaali

kýþýn uludað'a otomobilimle çýkarken özellikle kýsmi donma oluþan yerlerde epey zorlanýyorum, kar üzerinde patinaja düþsem de vites yükselterek bir þekilde yol alýyorum, herhangi bir sebepten durup kalkýþ yapmam gerektiðinde ise tam bir eziyet oluyor yolu tutana kadar. bu arada tüm bunlarý kýþ lastiði olmadan yaþadýðýmý yazmakta fayda var sanýrým.

merak ettiðim þey niva'nýn kar ve buzdaki performansý; 4x4 olmasý sebebiyle karda buzda çok daha kolay tutunacak yer bulacaðýný düþünüyorum. tamamen buzla kaplý kýsýmlar yine sorun olur ancak daha güvenli olup daha kolay kontrol saðlanacaðý kesin. çünkü yanýmdan geçen jipler sanki normal kuru yolda ilerliyormuþ gibi gidiyorlar, enteresan tarafý uludað'da hiç hareket halinde bir niva'ya rastlamadým.

niva'nýn kardaki yeteneklerinden biraz bahsedebilir misiniz; hangi yol þartlarýnda nasýl ilerlediniz, hangi durumlarda sýkýntý yarattý, hangi durumlarda sorunsuz ilerledi gibi...
No mud, no fun...

NÝVA69

Valla 5 aylýk Niva kullanýcýsýyým... çok ayrýntýlý bilgim yok ama size sadece þunu derim ve garanti ederim;

Þubat-Mart aylarýnda Erzurum-Bayburt gibi 2.000 metre rakýmlý yerleri hem de köylerini de aracýn üzerindeki 4 mevsim fabrika lastikleriyle hiç zincir takmadan ve yolda da kalmadan güle oynaya gezdim...

Hatta bir ara Nivanýn karda asfalttan daha iyi gittiðini bile düþünmeye baþladým :)

Benim için Niva demek, kýþýn "KAR KAPLANI" yazýn ise "DAÐ KEÇÝSÝ" olan bir þey demek...   
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

ustabalikci

Niva ile sadece 1 kez karda gitmek nasip oldu. Ama þunu rahatlýkla söyleyebilirim. Kýþ lastiði varsayýmla... Karda kesinlikle zincir bir iþe yaramýyor Nivaya. Htta zarar bile verebilir. Zaten kesinliklede zincir istemiyor. Zinzir bilakis tutunmayý engelleyebilir. ( benim Kanaatim ) Ben yaþadým çünki

emre_ozk

Alıntı yapılan: ustabalikci -  Haziran 17, 2008, 07:52:49
Niva ile sadece 1 kez karda gitmek nasip oldu. Ama þunu rahatlýkla söyleyebilirim. Kýþ lastiði varsayýmla... Karda kesinlikle zincir bir iþe yaramýyor Nivaya. Htta zarar bile verebilir. Zaten kesinliklede zincir istemiyor. Zinzir bilakis tutunmayý engelleyebilir. ( benim Kanaatim ) Ben yaþadým çünki
size katýlýyorum... bence kar tampona sürttümü zincirde iþe yaramýyor. zaten kar tampona sürtene kadar. niva rahatlýkla ilerleyebiliyor.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

reis28

yumþak karda niva tompona kadar karda gider hiç sorun yok buzda belki sorun ola bilir oda cam gibi buz da týrmanýrken
DURSUN USTA 05364629668

Yiðit Çetin

Alıntı yapılan: kocaali -  Haziran 14, 2008, 10:49:37
kýþýn uludað'a otomobilimle çýkarken özellikle kýsmi donma oluþan yerlerde epey zorlanýyorum, kar üzerinde patinaja düþsem de vites yükselterek bir þekilde yol alýyorum, herhangi bir sebepten durup kalkýþ yapmam gerektiðinde ise tam bir eziyet oluyor yolu tutana kadar. bu arada tüm bunlarý kýþ lastiði olmadan yaþadýðýmý yazmakta fayda var sanýrým.

merak ettiðim þey niva'nýn kar ve buzdaki performansý; 4x4 olmasý sebebiyle karda buzda çok daha kolay tutunacak yer bulacaðýný düþünüyorum. tamamen buzla kaplý kýsýmlar yine sorun olur ancak daha güvenli olup daha kolay kontrol saðlanacaðý kesin. çünkü yanýmdan geçen jipler sanki normal kuru yolda ilerliyormuþ gibi gidiyorlar, enteresan tarafý uludað'da hiç hareket halinde bir niva'ya rastlamadým.

niva'nýn kardaki yeteneklerinden biraz bahsedebilir misiniz; hangi yol þartlarýnda nasýl ilerlediniz, hangi durumlarda sýkýntý yarattý, hangi durumlarda sorunsuz ilerledi gibi...

Öncelikle herkese selamlar.Daha yeni üye oldum.Ben 3 senedir Niva kullanýcýsýyým ayný zamanda av sporuylada ilgileniyorum.Nivayý karda çamurda birçok zor koþulda çok sýk olmasada kullanma þansým oldu.Kardaki performansý cidden çok güzel.Arazi 2 ile rahatça araba çekebilirsiniz hatta :)

dora

Evetbe kar ve buzun ortasýnda ford transit ve nissan terrano çektim banamýsýn demedi.
Niva 1041-firefly-Atlantis

thkuzuoglu69

Buz,ne kara ne de çamura benzer. Buz ne aþýrý gazý, ne de ani fireni sever. Arkadaþlar buzda ani refleks oluþtutacak hareketlerden kaçýnalým. 4x4 ler
ile buzda daha daha dikkatli olmalýyýz. Çunkü buz patinajý sevmez, özel yetenek ister.   ÝYÝ VE TEHLÝKESÝZ SÜRÜÞLER

...........