Çin malý inverter [NFA 300W]

Başlatan wastiee, Aralık 17, 2010, 12:01:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wastiee

1 ay kadar önce dealextreme.com'dan NFA 300W Inverter sipariþi vermiþtim, bugün elime geçti.

dealextreme.com'da satýlan diðer inverterlarla karþýlaþtýrdýðýmda akým/voltaj korumalarý gibi avantajlarý vardý o yüzden hoþuma gitti. Yerli hepsiburada.com'dan alabileceðim "markasýz" diðer inverterlar da eninde sonunda Çin'den gelmiþ olduðu için (black&decker gibi markalar haricinde), rastgele bir ithalatçýnýn alacaðým ürünü seçmesindense kendim seçmeyi tercih ettim. Diðer bulabildiðim inverter'lardan farký dealextreme.com dýþýnda baþka sitelerde de ürüne rastlayabilmiþ olmam ve bulduðum spesifikasyonlarýn uyumlu olmasý birbiriyle, sadece tek bir satýcýda bulunan bir marka/ürün deðil yani en azýndan.

Daha çalýþtýrmadým, sadece biraz inceledim. Ufak bir þey, çin malý olmasýna raðmen ürün/üretim kalitesi iyi görünüyor: dýþý, elektrik kablosunun takýlacaðý vidalar, elektrik fiþi vs, fiziksel bir falsosu yok, fabrikasyon düzgün bir ürün.

Kutusunun üstünde 300W diye yazýyor, ama aslýnda 300W sadece 5 dakika boyunca verebileceði güç, devamlý kullaným gücü 240W (Markasýz inverter alýrken üstündeki yazýya güvenmemek gerekiyor, ama en azýndan yazmýþlar kataloðuna). Üreticinin listelediði özellikler þu þekilde:

Çalýþma voltajý: 11V - 15V DC
Çýkýþ voltajý: 220V/50 Hz (yanýnda gelen kitapçýkta 47-52Hz arasýnda diyor)
Devamlý verebildiði güç: 240W
5 dakika boyunca verebileceði güç: 300W
Maximum güç: 600W
Modifiye sinüs dalgasý
Yüksüz çekeceði akým (bir þey takýlý deðilken açýk tutunca) = 0.35A
Düþük voltaj korumasý: 10.0 ± 0.3VDC
Yüksek voltaj korumasý: ± 0.5VDC 15.5
Boyut: 153.7 * 85 * 47.2mm
Aðýrlýk: 315g
Çýkýþý amerikan prizi þeklinde, yanýnda plastik bir dönüþtürücü koymuþlar bizim prizler için.

Üstünde tek bir faný var, okuduðuma göre eðer devamlý çýkýþ gücünün 1/3 'ü kadar (yani 240/3=80W'dan küçük) bir yük takarsanýz fan açýlmýyor, daha fazla yük çekerseniz fan çalýþýyor.

dealextreme.com Çin'den dünyaya direkt satýþ sitesi, ufak tefek þeylerin yanýnda inverter gibi ürünler de bulunuyor.
Aldýðým adres: http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.48565 (30$)

Þurada da bilgi var ürün hakkýnda: http://shhorizon.en.alibaba.com/product/282908199-209772795/NFA_inverter_300W.html?tracelog=cgsotherproduct1

Þu da ayný ürün, amerikada 85 dolara satýyorlar :) http://www.ucarshop.com/nfa-carmounted-300w-inverter-p-816.html

Aldýðým kutunun içinden ingilizce deðil çince kullaným kýlavuzu çýktý maalesef, ama içindeki spesifikasyon tablosundaki okuyabildiðim deðerleri, bu diðer sitelerde bulduðum deðerlerle karþýlaþtýrdým, aynýlar

Kullandýkça sýkýntý olursa yorum yazarým.
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

BAHADIR

Araþtýrma, geliþtirme, bilgilendirme çalýþmalarýndan dolayý teþekkürler.

wastiee

Bir arkadaþýmýn Türkiye'den internetten aldýðý yine ucuz bir inverter'la karþýlaþtýrýnca:

+ Ürün kalitesi (fiziksel kýsmý yani) kesinlikle bu kadar iyi deðildi
+ Aleti açar açmaz faný çalýþtýrmaya baþlýyordu
+ Tek laptopla kullanýrken ara sýra ötmeye baþlýyordu / laptopun þarjýný kesebiliyordu ilgisiz anlarda, kapatýp açmak gerekiyordu (sebebini tam bilmiyorum, belki sadece çakmak soketi temassýzlýk yapýnca saçmalýyordu)
+ Kaldýrabilecek mi diye çift laptop da denemiþtik, çok sýk þarjý kesiyordu ötmeye baþlýyordu ama yer yer kaldýrabiliyordu
+ Üstünde ya 300W ya da 500W yazan bir üründü -- hepsiburada ya da gittigidiyor'dan almýþtý
+ 50TL gibi bir fiyatý vardý diye hatýrlýyorum
+ tabi avantajý garantisinin olmasý :)
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

burakbudak

Alıntı yapılan: wastiee -  Aralık 17, 2010, 12:19:26
Bir arkadaþýmýn Türkiye'den internetten aldýðý yine ucuz bir inverter'la karþýlaþtýrýnca:

+ Ürün kalitesi (fiziksel kýsmý yani) kesinlikle bu kadar iyi deðildi
+ Aleti açar açmaz faný çalýþtýrmaya baþlýyordu
+ Tek laptopla kullanýrken ara sýra ötmeye baþlýyordu / laptopun þarjýný kesebiliyordu ilgisiz anlarda, kapatýp açmak gerekiyordu (sebebini tam bilmiyorum, belki sadece çakmak soketi temassýzlýk yapýnca saçmalýyordu)
+ Kaldýrabilecek mi diye çift laptop da denemiþtik, çok sýk þarjý kesiyordu ötmeye baþlýyordu ama yer yer kaldýrabiliyordu
+ Üstünde ya 300W ya da 500W yazan bir üründü -- hepsiburada ya da gittigidiyor'dan almýþtý
+ 50TL gibi bir fiyatý vardý diye hatýrlýyorum
+ tabi avantajý garantisinin olmasý :)

ben inanýlmaz memnunum. hiç sorun yaþamadým. Sadece notebook, gp ve cep telefonu þarjý için kullanýyorum. geçen haftaki karamandere gezisinde hem notebook'u hemde gps'i taktým saatlerce þarj etti.

Aþaðýdaki linkte detaylý bilgi var.

http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=447.0
http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=2377.msg38868;topicseen#msg38868

Link'in içinde 2 sayfada Yusuf abinin kullandýðý ve tavsiye ettiði duracell var. Yusuf abinin kullandýðý 12 v 220 ye çeviriyor. bende Yusuf abinin tavsiyesi ile 12 V 110 a çeviren ayný marka ve modelden ebay.com'dan aldým. ben çok memnunum daha önce kullandýklarýmdan tam randýman alamadým.

Acelle yaylasýnda yusuf abi duracell yerine baþka marka bi inventör getirmiþti akþam takýlý unutmuþtu akü bitmiþti. sabah yoldayken konuþtuk eðer duracelli unutsaydým akü bitmezdi demiþti.

--------------------------------------------------------------------------------

duracell.jpg (23.95 KB, 639x244 - Görüntüleme: 3 kez.)