GENEL OLARAK TELSIZ

Başlatan dogan54, Kasım 27, 2008, 10:04:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

colins

Ýðne ada gezisinden dönerken konvoyun önünde bendim arkamdan gelen aracý devamlý görüyordum ama bi ara telsiz baðlantýlarý kesildi ve landýn arkasýnda gelen olmadýðýný gördük.Telefonlarda çekmiyordu beklemeye baþladýk daha sonradan Ayrýntý geldi ve araçlardan birinin arýzlandýðýný 3-5 kilometre geride olduklarýný söyledi.3-5 kilometrelik mesafede midlandlar çalýþmadý.Uzun konvoylarda ve engebeli arazide midland çözüm deðil ve araç telsizi olmalý diye düþünüyorum.

Tolga

hangi Midland'larý kastediyorsun 0.5 watt olanlarýmý 5.0 watt olanlarýmý?
Tolga

ecirman

0,5 watt olanlar 5 watt olanlarla görüþemiyor mu?
TB1BG    Lada Niva 1.7i   2003

ssbman

Arkadaþlar PMR da yasal sýnýr 0.5 wattýr . Sstýlan PMR lrýn hepsinin çýkýþ gücü budur . FRS GMRS türü cihazlarýn bazýlarý 5 watt ama , bunlarda pmr dan farklý frekanslarda çalýþmakta ve Türkiyede kullanýlmasý yasak olan cihazlar .

Artýk ruhsatýnca kalkmasýyla CB de iþler kolaylaþtý . Bence Gezilere katýlan , araziye çýkan tüm arkadaþlar bir cb cihaz eklemeli araçlarýna ...

ecirman

O zaman en güzeli bir takým yasal PMR cihaz vede araç içinde bir

CB cihaz edinmek...Böylece telsiz iþinide halletmiþ oluruz.
TB1BG    Lada Niva 1.7i   2003

ssbman

Bence de en güzeli hocam ... Ne baþ aðrýtýr ne yolda býrakýr .

colins

Alıntı yapılan: Tolga -  Ekim 07, 2009, 07:03:05
hangi Midland'larý kastediyorsun 0.5 watt olanlarýmý 5.0 watt olanlarýmý?
Midland gxt Yusuf Abini kullandýðý bende ise Seyhandan ödnç aldýðým 1050 modeli vardý.

Tolga

onlar nasýl çekmez anlamadým ???
Tolga

reis28

Alıntı yapılan: Tolga -  Ekim 08, 2009, 06:40:37
onlar nasýl çekmez anlamadým ???

araclar bir birinde uzaklaþýnca irtibat kesili yor aradaki mesafe de okadar cok degildi bence CB ler arac içi haberleþmede daha iyi
DURSUN USTA 05364629668

yusuf

Alıntı yapılan: colins -  Ekim 07, 2009, 12:47:11
Ýðne ada gezisinden dönerken konvoyun önünde bendim arkamdan gelen aracý devamlý görüyordum ama bi ara telsiz baðlantýlarý kesildi ve landýn arkasýnda gelen olmadýðýný gördük.Telefonlarda çekmiyordu beklemeye baþladýk daha sonradan Ayrýntý geldi ve araçlardan birinin arýzlandýðýný 3-5 kilometre geride olduklarýný söyledi.3-5 kilometrelik mesafede midlandlar çalýþmadý.Uzun konvoylarda ve engebeli arazide midland çözüm deðil ve araç telsizi olmalý diye düþünüyorum.

Telsizi benim yaptýðým gibi camý aralayýp klipsten cama takmak çekiþ gücünü arttýrýyor.

Bunlarýn harici antenleri yok. Arabanýn içinde camlar ve tavan büyük ölçüde alýþ veriþ gücünü düþürüyor.

Zaten  konuþtuðun kiþiyi görüþ alaný içinde ise rahat konuþabiliyorsun.

Birde

Telsiz ayarlarýnda  "hi" (yüksek) konumu var. pili çabuk bitirir ama çekiþ güçünü arttýrýr. Sendeki bu konumda mýydý?

Max güç ayrýca pilin tam þarjlý durumunda iken alýnýr. Sanýrým sizin piller tam
dolmadan kullaným baþlamýþtý.

Ayrýca CB lerde o kadar etkili deðil. Araba üstü uzun anten  kurtarýyor onlarý. Çýkýþlar 4 w.

yusuf

Elimizde her tür cihaz var bir deneme yapalým.

Bende   araç CB, el cb ,gmrs, prm var.

Collins ve Seyhan sizin telsizciye yakýn bir yerde en kýsa zamanda (bu hafte sonu olabilir) buluþalým. Denemeleri yapalým.

Tolga

komutaným benimde el telsizi ve PMR çalýþýyor ama 2 araç telsizi var mayk ve anten yok benide alýn þu telsizci nerdeyse...
Tolga

seyhan

Alıntı yapılan: yusuf -  Ekim 14, 2009, 07:57:16
Elimizde her tür cihaz var bir deneme yapalým.

Bende   araç CB, el cb ,gmrs, prm var.

Collins ve Seyhan sizin telsizciye yakýn bir yerde en kýsa zamanda (bu hafte sonu olabilir) buluþalým. Denemeleri yapalým.

Cumartesi günü telsizcinin yolunu tutalým o zaman. Ben iþlerimi ayarlarým. Bende de araç cb (am bant), el cb (fm-am bant) bir de midland 1050 var. Hem telsizlerimizi de karþýlaþtýrmýþ oluruz.

Belki daha sonra günübirlik çamur görmeye gideriz. Hazýr ekip toplanmýþken hiç de fena olmaz.
Macera olsun dedim, hayat tarzým oldu.

seyhan

Alıntı yapılan: Tolga -  Ekim 14, 2009, 09:46:19
komutaným benimde el telsizi ve PMR çalýþýyor ama 2 araç telsizi var mayk ve anten yok benide alýn þu telsizci nerdeyse...

Tolga abi, bende 1 tane mýknatýslý araç telsiz anteni var. Senin araç telsizlerinin denemesini onla yapabiliriz.
Macera olsun dedim, hayat tarzým oldu.

Tolga

Ya aslýnda anten varda, o ilk kalýn kýsmýndan sonra vidalanýp çýkan yeri yok... bu arada ben bu c.tesi gelemem cuma sabaha karþý dönücem, bir haftadýr gavur diyarýndayým içim çýktý sýkýntýdan...
Tolga