GENEL OLARAK TELSIZ

Başlatan dogan54, Kasım 27, 2008, 10:04:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bigalý Mustafa

Halk bandý denen cb telsiz kullanacaksan o artýk ruhsat istemiyor :)
Ormancý..  Bir tutkudur niva.....:)

dogan54

Alıntı yapılan: nivamania -  Eylül 06, 2009, 09:46:53
amatör telsizcilik. bu belgeyi balýkesirden almanýn mümkünatý var mý acaba? ya da en yakýn nerden alabilirim? bursa? izmir?

Buradan takip edebilirsin.

http://www.tk.gov.tr/Basin_Duyurular/Duyurular/sinavlar/amatortelsiz.htm

4x4 baska,
NiVA baska..

seyhan

Alıntı yapılan: colins -  Eylül 05, 2009, 06:35:10
Seyhanla birlikte telsizciye gittik telsizler süper konuþamama muhabbeti ise çok ilginç ;D devamý Seyhan da  ;D ;D

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Biz aslýnda colins'le zoru baþarmýþýz. Benim cihaz AM bant, Colins'in ise FM'miþ. eeee  konuþamamasý da normalmiþ  :D :D :D 

Ama, birþey öðrenmiþ olduk. Am bant ile Fm bant telsizler yakýn mesafede birbirleriyle iletiþim kurabiliyor.

Macera olsun dedim, hayat tarzým oldu.

seyhan

Cb telsiz kullanan arkadaþlarýmýz arasýnda en çok kullanýlan bant (am/fm) hangisi acaba?

yusuf

seyhan

þimdi kaç metreye çýktý )

Bigalý Mustafa

Fm bandý 21. kanal yurt dýþý ve yurt içi en çok bu :)
Ormancý..  Bir tutkudur niva.....:)

seyhan

Alıntı yapılan: yusuf -  Eylül 06, 2009, 05:30:32
seyhan

þimdi kaç metreye çýktý )

Yusuf abi,

metre olayýný anlamak için Am bant olan bir telsizle denemek gerekiyor. Am-Fm bant telsizlerle yakýn mesafe konuþulabiliyor fakat ses çok net olmuyor. Mesafe olayýna gelince, Ýstanbul þehir içi konuþmalarý çok uzun mesafe yapýlamýyormuþ. Çok fazla frekans kirliliði varmýþ. Ancak þehir dýþýna çýkýnca bir deneme yapacaðýz.

colins

Bu telsiz olayý gerçekten çok ciddi bir konuymuþ o gün telsizciye gittiðimizde Seyhan ile birlikte adam biþeyler anlattý ve açýkçasý rahatsýz oldum.
Telsiz dikkate alýnacak bir konuymuþ.
Halk bandý için bir sorun olmadýðýný fakat midland el telsizleri için özellikle sýnýr bölgelerinde yakalanýrsanýz ki bu bölgelerde mit de dahil olmak üzere dinleme olayý vardýr ve DGM ye kadar gidersiniz dedi :-\

yusuf

Midlandlarda iki ayrý çýkýþ var  GMSRS  /   FRS

FRS kanallarý ( 8 - 14 ) aynen tr de satýlanlar gibi kanunlarýn izin verdiði sýnýrlar içindedir. Bunu Kullanýrsanýz dinlenmessiniz.

ssbman

FRS ve GMRS Frekanslarý PMR a uymuyor hocam . FRS-GMRS 460 mhz lerde PMR ise 446MHZ civarýnda çalýþýr .

Olurya yanlýþ biliyor olabilirim yada atladýðým bir deðiþiklik vardýr . PMR a uyan FRS frekanslarýný içeren bir liste var mýdýr ?

Saygýlarýmla ...
Barýþ

yusuf

evet anladýðým kadarýyla uymuyor. Bu konuda bilgilisiniz galiba. Bizi aydýnlatýr mýsýnýz ?

446 yerine 462 olunca ne oluyor gibisinden.           

seyhan

Geçen günlerde internette dolaþýrken Satýlýk Midland Alan42 telsiz gördüm. Hoþuma gitti ve aldým. Dün elime ulaþtý. Daha deneme fýrsatý bulamadým.

Karamandere gezisinden sonra colins ile birlikte almaya karar verdiðimiz Yusuf abinin Midland telsizlerin sipariþini vermiþtik ABD'deki kuzene. 2 takým istemiþtik ama o herhalde 2 tane anladý ve 1 takým yollamýþ, bugün aldým. Colins için tekrar istekde bulundum. Tarýk kardeþimize de çok mahçup oldum ama onunki gelene kadar bana gelen telsizlerle idare ederiz.

Bana gelen telsiz Midland Gxt 1050 modeli.

Yusuf abi, buluþtuðumuz zaman bize bi kullanma dersi verirsin artýk :D

colins

Alıntı yapılan: seyhan -  Eylül 11, 2009, 12:24:34
Geçen günlerde internette dolaþýrken Satýlýk Midland Alan42 telsiz gördüm. Hoþuma gitti ve aldým. Dün elime ulaþtý. Daha deneme fýrsatý bulamadým.

Karamandere gezisinden sonra colins ile birlikte almaya karar verdiðimiz Yusuf abinin Midland telsizlerin sipariþini vermiþtik ABD'deki kuzene. 2 takým istemiþtik ama o herhalde 2 tane anladý ve 1 takým yollamýþ, bugün aldým. Colins için tekrar istekde bulundum. Tarýk kardeþimize de çok mahçup oldum ama onunki gelene kadar bana gelen telsizlerle idare ederiz.

Bana gelen telsiz Midland Gxt 1050 modeli.

Önemli deðil Seyhan saðlýk olsun.
Aldýðýn telsizi istersen yarýn deneriz yanýna al bi tepelere çýkar ve konuþmaya çalýþýrýz.Bakalým nasýl??Ýstersen þimdi bile inebilirim araca

Yusuf abi, buluþtuðumuz zaman bize bi kullanma dersi verirsin artýk :D

seyhan

Bu saatte zahmet etme. Yarýn bi ara deneriz.

yusuf

Telsizlerle birlikte collins in gps sinide alalým bari. Ben gelecek adam bulamýyorum

1050 ler iyi makina. Resimde soldaki ne ?