ÇADIR KONUSU

Başlatan Harun, Kasım 25, 2008, 04:20:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Harun

madem böyle faydalý bir bölüm açýldý ben de kafamdakileri sorayým

çadýr nasýl olmalý? bu 3,4 veya 5 mevsim olayý nedir/ne deðildir?

yükte hafif,pahada da hafif marka önerileri nelerdir?

damdan düþer gibi olduysa affola Yavuz abi gerekli düzeltmeleri yapar nasýl olsa

saygýlar...

Yevgeni

Yaðmura dayanýklý olmalý. Zaten çadýrýn olayý su almamak, rüzgarý kesmek. Isýtma ya da ýsýyý tutma gibi bir olayý yok. Isýtan ya da ýsýyý tutan uyku tulumu ve yerle temasý kesen mat ya da þiþme yatak.

Mevsime gelince. 5 mevsim ciddi irtifa ve kýþ koþullarý için. Genelde yükte hafif ama pahada aðýr malzemeler.

4 mevsim adý üstünde, kýþ koþullarýnda da elveriþli.

3 mevsim ise kýþ dýþýnda her mevsim iþ görür anlamýnda..

Yevgeni

Markaya gelince, bende Salewa Scout var, 3 mevsim, memnunum.

Alternatif olarak Husky'nin muhtelif modellerini tartýþýyor arkadaþlar, kesinlikle bir bakýlmalý derim..

dogan54

Çadýrda yatarken soðuktan korunmak için sadece þiþme yatak yetiþmiyor,çünkü yataðýn içindeki hava yerden gelen soðuðu kesmiyor,insaný üþütüyor.En alta mat serip üzerine þiþme yatak konursa daha iyi oluyor bilginize.
4x4 baska,
NiVA baska..

dora

Ve ayrýca dostlar çadýr çift kat olmalý nortface yada tatonka iyidir.Bende tatonka trail,salewa canyon,macpac space var.Hepsinin polleri aliminyum ucuz dom çadýrlarda fiber kullanýyorlar uzunvadeli olmuyor,çadýr bezine gelince kare kare olan kumaþ tercih edilmeli çünki herhangi yýrtýlma anýnda o kareler sayesinde yýrtýlma ilerlemez.Fermuarýnda YKK ibaresi olmalý.Kullaným açýsýndan en ideali çift kapýlý olanlardýr.dogan54 ün önerisine katýlýyorum  ben bazen çift mat bile koyuyorum.Þiþme matlar 20 ila 35 ytl arasý.Çadýrlar ise 150 den tut 500 e kadar mevcut.Zaten daðcýlýk ve kampcýlýk sitelerinde tüm detaylar mevcut.
Niva 1041-firefly-Atlantis

yusuf

Benim yeni çadýrým  bu. Amazonda 95 dolar.

2 çubuðu var, cift kat, tek kiþilik, 3 mevsim, 1 kg. Yaðmur geçirmez. En fazla 3 dakikada kuruluyor.  Küçük ama çok rahat ve pratik.

Büyük mekaný ýsýtmak çok daha zor. O yüzden küçük iç hacmi olan bu çadýrý aldým.

Harun

Alıntı yapılan: yusuf -  Kasım 26, 2008, 01:14:42

Benim yeni çadýrým  bu. Amazonda 95 dolar.

2 çubuðu var, cift kat, tek kiþilik, 3 mevsim, 1 kg. Yaðmur geçirmez. En fazla 3 dakikada kuruluyor.  Küçük ama çok rahat ve pratik.

Büyük mekaný ýsýtmak çok daha zor. O yüzden küçük iç hacmi olan bu çadýrý aldým.

Yusuf abi bizim buralarda var mý bu çadýrdan,gerçi iþyerinden resimleri göremiyorum lakin ben de bahsettiðin pratik ve tek kiþilik düþünüyorum.

açýkçasý saðlam bir uyku tulumu-mat ile kafi miktarda sera naylonu da yeter mi diye düþünüyorum ;D

askeriyede yetiyordu esasen

dora

Buda benim 4 mevsim tatonka

Niva 1041-firefly-Atlantis

yusuf

Harun

dora
senin çadýrýn fiyatý nedir aþaðý yukarý?

Alıntı yapılan: yusuf -  Kasım 26, 2008, 06:24:08
www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=1787

bu var ama, az biraz pahallý geldi bana

Yusuf abi bu epey tuzlu...
tavsiye ettiðin uyku tulumu ziyadesiyle iyi,hepsiburada.com da 205 ytl
hadi bi 200 ytl de çadýra verim bu iþ 400 ytl olsun diyorum ben
olmadý sera naylonu derman olacak bize.

yusuf

hcikler

sera naylonu ne için anlamadým ?

Harun

abi þöyleki;

yaðmur ve aþýrý olmamak kaydýyla rüzgardan korunmak amacýyla bir nevi çadýrýn muadili olarak kullandýydýk biz askerken

gariban çadýrý yani

köþe ve gerekli yerlere ip geçirip arazide uygun yerlere (tercihen aðaç,kayalýk)
baðlayarak/sabitleyerek derme çatma çadýr yapýmýnda kullanýrdýk.   

akademic

Biz garibanlar izmir tayfasýndan erco ve ben metrodan 30 -40 ytl ye 2 kiþilik yazlýk çadýr aldýk... üzerine naylonuda çekince ki naylonda 3-5 ytl... oldukça konforlu ve sudan uzak bir uyku çekme þansýný yakaladýk.... tuluma girince birde kavanozun içine bir tane mum yakýnca deðmeyin keyfimize... maliyet oldukça ucuzz ..

Harun

Alıntı yapılan: akademic -  Kasım 27, 2008, 11:40:51
Biz garibanlar izmir tayfasýndan erco ve ben metrodan 30 -40 ytl ye 2 kiþilik yazlýk çadýr aldýk... üzerine naylonuda çekince ki naylonda 3-5 ytl... oldukça konforlu ve sudan uzak bir uyku çekme þansýný yakaladýk.... tuluma girince birde kavanozun içine bir tane mum yakýnca deðmeyin keyfimize... maliyet oldukça ucuzz ..

süper formül ;D ;D ;D

reis28

bende ercovaya gelirken aldým cadýrý cadýr uyku tulumu mat üçlüsüne 212 ytl 12 taksit yaptýrmýþtým cadýrýmýz oldukca iyidi üç kiþilik tenteli 3 mevsim bir cadýr yagmur rüzgar gecirmez hatta içinde beþ kiþi bile yatar oldukca yapýlý cift kapýlý cift tenteli bir cadýr kurmasý biraz uzun sürüyor ama kurduktan sonra gayet kulanýþlý bir ayile rahtlýla içine sýgar cadýrýn fiytýda 90 ytl cývarlarýydý uyku tulumu daha pahalý onu 110 tl civarý aldým mat 10 ytl gibiydi cadýrýn resmi dve ismi þu linkte var  http://www.hizlial.com/UrunInceleme.aspx?UrunID=22.042.4078.0006#tablar
DURSUN USTA 05364629668