DEBRÝYAJ ÜZERÝNE

Başlatan 06niva, Nisan 29, 2008, 12:36:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

06niva

2 gündür debriyajým bir aþaðýda kavrýyor bir kaç dk sonra yukarýda kavrýyor brz sonra gene aþaðýda kavrýyor...nedeni ne olabilir acaba?

Yevgeni

Debriyaj bitmiþtir ya da ayar istiyodur..

reis28

bunun sebebi mutemelen debriyaj merkezlerinden kaynaklanýyordur hidrolik sývýsýnda kacak varmý kontrol edin hidrolik sistemde hava olabilir alt merkezden kacak ola bilir
DURSUN USTA 05364629668

06niva

Bir sorum daha var temmuzda hem baský balata deðiþti hemde debriyaj merkezi kaçýrýodu yani komple garajda boþaltmýþtý yaðý temmuzda oda deðiþmiþti.9 ay olmuþ ve sert araba kullanmam ve hergün okula giderken þehir içinden gitmiyorum.yani bu kadar kýsa olabilirmi?Debriyaj merkezi garanti kapsamýnda mý deðiþir?En önemli þey 2 gün önce 4 üncü kez kopup yeniden taktýðým debriyaj yayý gene koptu bunun böle bi etkisiyle karþýlaþmadým daha önceden ama onun etkisi olabilirmi?!

dogan54

Bence bir ustaya göster,son deðiþtirdiðinde yanlýþ montajdan baský civatalarý gevþemiþ olabilir ya da balata yaylarý kýrýlmýþ olabilir.Pedalýn zamanla aþaðýda veya yukarýda  kavramasý olabilir ama bir aþaðýda bir yukarýda kavramasý normal deðil.4 defa yay kýrmasý da anormal,daha büyük problem çýkarmadan ustaya git hemen derim.
4x4 baska,
NiVA baska..

ERCO

arkadaþlarýn dedigi gibi debriaj merkezlerindendir büyük ihtimalle ama baskýdan da kaynaklanýyor olabilir önce debriaj merkezine kontrol etdirin sonrada baský setine bakdýrýn derim baský setinden cýkarsa volandý da sokun ve tornada sýfýrlatýn
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

06niva

Baský balata bittiði zaman baþka marka bir set uyuyormu daha güçlü bir setle deðiþtirsem?ok144 de var.fiyat olarak ne civardadýr?

ERCO

evet farklý setler uydurabilirsiniz üfak defek degiþikliklerle ama bence orj, sini kullanýn OK lerde olsa sorun degil kaldýrýr
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

dora

Ayný sorunu bende yaþadým reis in dediði gibi debriyaj merkez bozulma alametleriydi hemen deðiþtrdim sorun bitti.
Niva 1041-firefly-Atlantis

reis28

BÝRDE  BU YÜKSEK VE ALCAK KAVRAMAYI ALT MERKEZÝN CATALLA ARASINDA BULUNAN YAY YERÝNDEN CIKMIÞSADA YAPAR YAY MERKEZÞÝN BOÞLUGUNU ALI YOR OLAMADIGI ZAMAN HER DEBRÝYAJA ARADA ARDA BASTIGINDA KAVRAMA BÝRAZ DAHA YÜKSELÝR AMA YAY VERSA DEBRÝYAJI BIRAKIP BASTIGINDA AYNI NOKTAYA GERÝDÖNER YAY BASINCI SAYESÝNDE
DURSUN USTA 05364629668

Medved

Arkadaþlar merhaba.
Niva aracýmýzýn debriyaj sisteminde bir sorun yaþayýnca biraz araþtýrýma yaptým.Maalesef bu konuda bir bilgiye raslayamadým.En azýndan kendi ana dilimde bilgi yok.Madem bu aracý kullanýyoruz en azýndan basit bazý arýzalarýný kendimiz yapabilmeliyiz diye düþünüyorum.Zira Ladalar bu imkaný veriyor bizlere.
Ruslar aracý en basit halde yapmýþlar ki kullanan aracýn her noktasýna kendisi müdahale edebilsin.Neyse fazla uzatmadan diyeceðim o ki amaç paylaþmak sa kendi yaptýðýmýz bazý tamir iþlerini burada anlatabilirsek bir birimize daha fazla yardýmcý olmuþ oluruz diye düþünüyorum.
Debriyaj sisteminde yaþadýðým sýkýntým:
Araca bindim kontaðý yerleþtirdim,çalýþtýrmak için debriyaj pedalýna bastým ve aracý vitesten boþa alýp çalýþtýrdým.Pedaldan ayaðýmý çektiðimde pedalýn geri gelmediðini gördüm  :o.Pedalý elimle geri aldým,ve basmayý denedim bu seferde pedal basmýyor. >:(
Çalýþma sistemine bakýnca iki hidrolik silindirin tahrikinden oluþtuðunu gördüm.
Ýþe üst merkez silindiri sökmekle baþladým.
Üst hidrolik merkezi normal çalýþýyordu.Beni bir güzel yaðlamýþ oldu ;D(debriyaj pedalýnýn itiþ noktasýndan bir tornavidayla iterseniz ponpalamanýn yapýlýp yapýlmadýðýný anlayabilirsiniz)
üst ana merkez

alt merkez

Sýra geldi alt merkkeze.
Önce çatalý iten pimdeki somunlarý(6 numara) son noktaya kadar geri aldým.Parçayý yerinden söküp çalýþmasýný kontrol edince iç pistonun(13 numara) geri dönemediðini fark ettim.
Mengeneye baðlayýp bir çekiç yardýmýyla pistonu geri ittirdim.Pistonun takýldýðý kýsýmdaki pasý ''0''numara bir zýmparayla yaðlayarak elden geldiði kadar pastan arýndýrdým.Parçayý yerine takýp.Rekorlarý baðladýktan sonra Yað haznasine yað doldurup,sisteme uygun hidrolik yaðý pompalayýp ,havasýný aldým (9 numaralý parça).
Ýþlem tamamdý.O keyifle köyde bir tur atýp geldim. ;D ;D

Resimde 12 numara ile iþaretlenmiþ lastik tapa yýrtýlmýþ ve sistemin içine girmemesi gereken yabancý malzemenin girmesine olanak tanýnmýþ.Yenilendi.
Alt merkezle baðlantýlý hidrolik hortumda çatlaklar mevcuttu yenilendi.

Çatalýn lastik tapasýda (resimde turuncu renkli)yýrtýlmýþtý bu vesileyle onuda yenilemiþ oldum.

Her yaþanan güzeldir!

reis28

bir kac eklentide ben yapayým hidrolik sistemlerin hidrolik yaglarýnýn belli peri yotlarda degiþtirilmesi gerekir özelligini yitiren hidrolik sývýsý sulanmaya neden olur buda hidrolik sistem içinde korozyana neden olur firen ve debriyaj hidrolik yaglarýný zý bir kontrol edin normal renginden farklý bir renk almýþ hidrolik sývýlarýnýzý yenileyin firen ve debriyaj merkezlerinin toz lastiklerinde yýrtýk varsa bunlarý kontrol edin faydasýný görürsünüz
DURSUN USTA 05364629668

dora

Niva 1041-firefly-Atlantis

haluk ertekin

paylaþým için teþekkürler

deliormanli