Çekiþ ve Yakýt

Başlatan seyit58, Mart 18, 2014, 07:31:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seyit58

Herkese Selamunaleykum

Ben 2012 de 1995 model karbüratörlü lada niva aldým ve bir türlü randuman alamadým diyebilirim buda büyük ihtimalle bölgedeki ustalardan kaynaklanýyor diye düþünmeye baþladým Forumda da araþtýrmalarýma raðmen hala tam bir cevap bulamadým benim aracýn çok yaktýðýný düþünüyorum (100 km de 17 lt aygaz) yokuþ yukarý gelince eski model kamyonlar bile beni solluyor forumdan öðrendiðime göre karbüratör ve ayardan kaynaklandýðý gibi görünüyor karbüratörde ne gibi bir sorun olabilir birde bilgisayaradan gazý ayarlarken deðerler nasýl olmalýdýr yardýmýnz için þimdiden tþkler.

berkayonwheels

Alıntı yapılan: seyit58 -  Mart 18, 2014, 07:31:22
Herkese Selamunaleykum

Ben 2012 de 1995 model karbüratörlü lada niva aldým ve bir türlü randuman alamadým diyebilirim buda büyük ihtimalle bölgedeki ustalardan kaynaklanýyor diye düþünmeye baþladým Forumda da araþtýrmalarýma raðmen hala tam bir cevap bulamadým benim aracýn çok yaktýðýný düþünüyorum (100 km de 17 lt aygaz) yokuþ yukarý gelince eski model kamyonlar bile beni solluyor forumdan öðrendiðime göre karbüratör ve ayardan kaynaklandýðý gibi görünüyor karbüratörde ne gibi bir sorun olabilir birde bilgisayaradan gazý ayarlarken deðerler nasýl olmalýdýr yardýmýnz için þimdiden tþkler.
abi baský balata deðiþtin mi?
...and to hear the lamentation of their women

seyit58

Baský balatasý aldýðýmda deðiþtim demiþti aldýðým arkadaþ

berkayonwheels

Alıntı yapılan: seyit58 -  Mart 19, 2014, 12:34:23
Baský balatasý aldýðýmda deðiþtim demiþti aldýðým arkadaþ
Bana da kocaman bir deðiþen listesi vermiþlerdi 6 ay once deðiþen þimdi o liste dahil herþeyi deðiþtiriyorum nerdeyse..aldýðýn arkadasýn dediðine bakma bence abi..
...and to hear the lamentation of their women

mehmet03dn

Alıntı yapılan: seyit58 -  Mart 18, 2014, 07:31:22
Herkese Selamunaleykum

aleykümselam 1995 model niva karbüratörlü oldugu için eksoz borusuna takýlan sensörle yakýtý çið atma durumuna göre buharlaþtýrýcý dan (beyin) gaz ayarý kýsýlýr veya açýlýr .bazý ustalar ölçüm yapmadan bu ayarý yaparlar elleriyle 3 devirde gaza sabit basýlýr vana açýlýr devir yükselme olur vana kýsýlýnca da devir düþer vana çok açýksa araç çið yakýt atabilir bide karbüratörlü araçda hava filtresinin giriþ borusu lpg için %70 oranýnda körlenir. buda araçýn çekiþi  ve yakýt durumuna göre oynanabilir  enjeksiyonlu 2012 model nivada  gaz ayarý bilgisayar ile yapýlýr. aracýn üstünde ne marka lpg varsa motor beyninden enjeksiyon paremetrelerini kopyalar. ve benzinle gaz enjeksiyon paremetreleri birbirlerine ne kadar yakýn olursa yakýtta o kadar güzel olur  araçta arýza lanbasý yanýyorsa benzinde lpgde  iyi olmaz bu durum benzinde araçýn düzgün bi þekilde çalýþmasý lazým lpg den randýman alýnmasý için

seyit58

evet bende kendi deðiþtirdiðim parçalarý bile tekrar deðiþtirdim aldýðýmada piþman olma safasýna kadar da geldim anlamadýmki bendemi þans yok yoksa ustalar iþini tammý yapmýyor anlamýþ deðilim aracýn çið atýp atmadýðýný nasýl anlayabilirim eksoz borusuna takýlan sensörün çalýþýp çalýþmadýðýný nasýl anlayabilirm.

mehmet03dn

araçýnýz karburatörlümü enjeksiyonlumu

seyit58

mehmet03dn

karbüratörünü temizlettirin  ateþleme sistemini bakýn bujilerine  buji koblolarýna elektronik ateþlemeye çevrildimi araç hava filtresinin körlenme oraný nedir bunlarý kontrol edin ve  gaz analiz cihazý olan bi lpgciye gidin egzoza bir boru takarlar ve yakýtý nasýl yakýp yakmadýðýný net olarak söyleyebilirler.lpg buharlaþtýrýcýsý ne zaman takýldý ,ve markasý diaframýn durumu bunlara bi göz attýrýn motor suyuna bakýn eksiklik olmasýn  lpg buharlaþtýrýcýsnýn ýsýnmasýna bakýn karlanma filen varmý

seyit58

karbüratörü temizletmeye düþündüm ama usta gazda karbüratörün temizliðinin erkisi yoktur dedi dispratörü, dispratör kapaðý, tevzi makarasý, bujiler buji kablolarýný yeni deðilþtirddim orjinal olarak hava flitresininin körlenme oraný yüzde 60 oranýndaydý daha çok yakýyordu son ayarlatmamda hava flitresinin körlenmesi kaldýrýldý yani tam açýk buharlaþtýrýcý geçen sene takýldý brc marka lpg buharlaþtýrýcýda sýkýntý görünmüyor araç biraz çalýþtýðý zaman sýcaktan el sürülmüyor.

mehmet03dn

Alıntı yapılan: seyit58 -  Mart 20, 2014, 11:54:04
karbüratörü temizletmeye düþündüm ama usta gazda karbüratörün temizliðinin erkisi yoktur dedi dispratörü, dispratör kapaðý, tevzi makarasý, bujiler buji kablolarýný yeni deðilþtirddim orjinal olarak hava flitresininin körlenme oraný yüzde 60 oranýndaydý daha çok yakýyordu son ayarlatmamda hava flitresinin körlenmesi kaldýrýldý yani tam açýk buharlaþtýrýcý geçen sene takýldý brc marka lpg buharlaþtýrýcýda sýkýntý görünmüyor araç biraz çalýþtýðý zaman sýcaktan el sürülmüyor.
ustanýz biraz üþenmiþ galiba faydasý olmazmý temizlemenin  gaz mikserinede bi göz atýn hava filtresinin önü tam açýksa araç hareket ederken bile zorlanýr çalýþmasý dahi bayýlýr gazda filtre borusunun içinde bi körlenme olabilirmi  boru boyunca harici bir vida varmý  filtereyi önünü körleyip deviri 3000 civarý sabitleyip gaz vanasýna saða sola cevirin aracýn en güzel gaz yediði yerde sabitleyin ayar vidasýný  miksere giden vanadan yapýn ayarlamayý

seyit58

Usta öyle deyince bende birþey diyemedim hava flitresinin önünü bilgisayarla ayarlayan usta açtý öyleyseben karbüratörü bir temizlettirim gaz ayarýnýda dediðiniz þekilde yaptýrým Ondan sonra sonuçlarý buraya tekrar yazarým Ýlgilendiðiniz ve Verdiðiniz cevaplar için Teþekkür ederim...

mehmet03dn

biþey deðil kolay gelsin  sonuça göre gene yardýmcý olurum bazen ustalar þüphelendiði parçayý deðiþtirir ama parça saðlamdýr yada yapýlacak iþi deðilde tam tersini yapar bunlar boþa maliyettir  niva tr ailesi de birbirimizle bilgilerimizi paylaþmak için yardýmçý olmak için var sonuçta