Ankara Tayfasý Buluþmasý - Mühye

Başlatan impeesa, Kasım 12, 2010, 02:23:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

impeesa

Þimdi Hürkan Off road dan neyi kastettiðimize baðlý, öncelikle senin off roadunla bizim off roadýmýz aynýmý onu bir anlayalým :) Off road yol dýþý demek, yani asfalt dýþýnda kalan çamur, stabilize yollar ve yeri geldiðinde hiç yol olmayan alanlar off road dur (ve keþke dünde gelseydin sürülü ve iri kesekli tarlalarda nasýl ceylan gibi sektiðimizi izleseydin)

Geçen gün seninle gittiðimiz yer Ankara off road yarýþlarýnýn düzenlendiði parkurdu. Eðer off road dan kastýn profesyonel yarýþ ise o bambaþka bir kulvar. Hangi arabayý alýrsan al zaten farklý modifikasyonlar uygulamak zorundasýn ve ciddi paralar harcamak durumundasýn yada kendine çok canlý bir sponsor bulmak zorundasýn. Bu yüzden þimdilik bu ihtimali es geçiyorum.

þöyle özetlemeye çalýþayým, her yere suzukiylede gidersin Nivaylada gidersin. Suzuki daha konforludur, Aks keresersen Nivanýn parçasý 150 lira ödediðin takdirde ertesi gün elinde olur. Suzukide aks kestiðinde parçayý bulursan 1000 liradan aþaðý ödemezsin.

þu konu daha aydýnlatýcý olur. http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=1887.0
"Nivan varsa yolun var!"

colins

Alıntı yapılan: MuZiP_06 -  Kasım 14, 2010, 02:45:17
colins bu yazýmý okudugunda da halen katýlmýyorsan tavsiye ve önerilerini bekliyorum arkadasým.Saygýlarr..!
Bakýn bu yazýmla kimseye ukalalýk etmek istemem(benden yaþça büyük ve tecrübeli insanlar var aramýzda) naçizane görüþüm.
Ben sizin yazmýþ olduðunu yazýya takýldým gariban nivacý ve güvenilir bir araç olsun diye suzuki.
Siz daha önce suzuki kullandýðýnýzdan mý güveniyorsunuz yoksa nivayla baþýnýza bir þey mi geldi.Amacým marka kötülemek falan deðil zevk ve görüþ meselesi.
Ben 4x4 iþine off road tan önce avcýlýk merakým yüzünden bulaþtým.Land rover aldým kullandým,Cj5 aldým kullandým,Suzuki vitara aldým kullandým,þuanda 2. nivamý aldým. Bir araç alýp ne amaçla kullanacaðýnýz bu çok önemli.Avcýlýk yapýcaksanýz en uygunu land rover büyük geniþ.Yok ben asfaltta binek araç tadýnda kullanýcam diyorsanýz bir sürü marka-model 4x4 seçenekleri mevcut.
Arazi kavramý çok geniþ (köy yollarýnada arazi-sürülü tarlayada arazi-orman içi yollarýda arazi vs.)
Off road kavramýda çok geniþ (soft-hard-piknik-kamp vs.)
Tam anlamýyla off road yapýcaksanýz asla tek araçla bu iþ olmaz.Ýkinci aracýnýz muhakkak olmalý.
Þahsým adýna konuþuyorum yukarýda saymýþ olduðum araçlarýn sahibi olarak memnun olup olmadýðýn bir sürü þey oldu.Kiminde yedek parçada sýkýntý duydum.Kiminde parça fiyatlarýnda sýkýntý buldum.Kiminde arazideki kabiliyetinden sýkýntý duydum. Hepimizin maddi imkanlarý kýsýtlý.Suzukimi çok seviyordum satma nedenim ise asfaltta giderken aks kesti.Bir aksýna 900 tl istediler ki çýkma fiyatý çünkü sýfýrý yoktu 1 ay süre veriyorlar.Far camý çatladý deðiþtireyim dedim biri eski diðeri yeni olmasýn diye 2 tanesine 250 tl verdim.Artýsý yokmu illaki var.
Kýsacasý araç amacýna uygun olduðu sürece hiç bir sýkýntý yok.
Ýnternette araçtýrýn suzuki team siteside var ordaki paylaþýmlarý okuyun.Size baya fikir verir.

hakanbusa

Ben 2007 model Jimny almýþtým offroad için,hem iþte hemde hafta sonu kullanayým diye. Evet hafta içi keyifli klima abs vs. Hafta sonu....!.
Ýlk arazide ön tampon kaldý 800 tl bulursan. Yükseltme 1.000 euro. Kilit( kesinlikle suzuki'lere lazým. Yoksa boþ araba.)550 tl. (Ama þehir içi konforu felaket bozuyor.) Aks 1.500 tl bulursan. Tavan çýtasý kayýptý sipariþ verdim. 2 ayda japonya'dan getiremediler. Döndüm servisten paramý geri aldým. Sonuç; 2005 model nivamla mutluyum. Hiçbir zaman yolda býrakmadý. Kimse gariban niva veya nivacý diye bakmadý, baktýrma dým. Birçok grand chereokee çektim. Bir çok suzuki çektim. Hiç aks kesmedim ki, Yusuf abi sayesinde bizim girdiðimiz parkurlara bizden baþkasý giremedi. Bu arada forumlara bakýyorum da herkes (nivacýlar) minik, minik çamurlar da tepelerde, su birikintilerinde oynayýp, vay be nerelerden geçmiþiz diye böbürleniyor. Onlarýn yaptýðý offroad piknik gezisi. Kullandýðýnýz araçlarýn hakkýný verin. Böyle soft parkurlarda gezerseniz adýmýz gariban nivacýlara çýkar.  Arkadaþlar KORKMAYIN GÝRÝN NÝVANIZLA hard parkurlara merak etmeyin bakýmlý niva sizi yolda býrakmaz.

hakanbusa

Birde üretici olalým. Artýk þu konularý yazmaktan vaz geçelim.örnek.(devirdaim bozuldu ne yapayým,Termostat açmýyor, ne benzin alayým,Ne lastik alayým.Bu konular defalarca yazýldý,çizildi )boþuna laf kalabalýðý yapmayýn. Üretici olun sizler birþeyler yapýn, bizler de faydalanalým. Bu tip konular yazarak site profosyonel olacaðýna, amatörleþiyor.

MuZiP_06

Colins dostum alýnganlýk yaptýgým falan yok,nivacýlarý aþaðý gören veya suzukicileri yukarý gören de yok.Olan da hata yapar gariban Niva demek bi cok  forum kullanýcýsý bu konuya alýnýr evett ama Niva emekçi  arabasý gariban arabasý oldugu için söylenen bi ttabir.Bundan gocunma utanma olmaz ben Niva ile sherotonda yemeðe de giderim,alsalar beyaz saraya da niva ile girerim.
Nivanýn üstün arazi kabiliyeti önunde de hamýr bile diz çöker.Yanlýz su bir gercektir Niva masraflý araçtýr,çok sorun cýkartan araçtýr.Bazý arkadaþlarýmýz bunu inkar etsede bilirler bu araçlar gercekten sorun cýkartan araçlardýr.Ama severek ugrasýrsýn,çunki araziddeki en baþarýlý araçtýr.Parçasý ucuzdur,eski teknoloji oldugu için bircok tamirini kendin yapabilir arazide bi sorunla karsýlasýrsan kendin çözum yolu ürete bilirsin.
Ben bunlarýn hep farkýndayým biliyorum.Bir çok arkadasýmýz burda 7 bin e araba alýp 10 bin masraf edip sonra artýk bas edemeyip satmýstýr.Kaner usta bile der dostum;araba alýcaksan neyap et temiz al sonra cok ugrasýrsýnder.
Neyse colins zaten Nivacý olucaz diðer araçlarý almaya gucumuz yok.Görüsmek üzere.

impeesa

Alıntı yapılan: MuZiP_06 -  Kasım 15, 2010, 08:56:26
Colins dostum alýnganlýk yaptýgým falan yok,nivacýlarý aþaðý gören veya suzukicileri yukarý gören de yok.Olan da hata yapar gariban Niva demek bi cok  forum kullanýcýsý bu konuya alýnýr evett ama Niva emekçi  arabasý gariban arabasý oldugu için söylenen bi ttabir.Bundan gocunma utanma olmaz ben Niva ile sherotonda yemeðe de giderim,alsalar beyaz saraya da niva ile girerim.
Nivanýn üstün arazi kabiliyeti önunde de hamýr bile diz çöker.Yanlýz su bir gercektir Niva masraflý araçtýr,çok sorun cýkartan araçtýr.Bazý arkadaþlarýmýz bunu inkar etsede bilirler bu araçlar gercekten sorun cýkartan araçlardýr.Ama severek ugrasýrsýn,çunki araziddeki en baþarýlý araçtýr.Parçasý ucuzdur,eski teknoloji oldugu için bircok tamirini kendin yapabilir arazide bi sorunla karsýlasýrsan kendin çözum yolu ürete bilirsin.
Ben bunlarýn hep farkýndayým biliyorum.Bir çok arkadasýmýz burda 7 bin e araba alýp 10 bin masraf edip sonra artýk bas edemeyip satmýstýr.Kaner usta bile der dostum;araba alýcaksan neyap et temiz al sonra cok ugrasýrsýnder.
Neyse colins zaten Nivacý olucaz diðer araçlarý almaya gucumuz yok.Görüsmek üzere.

Hürkan ben benim Sýpayý 6 liraya aldým ve üzerine 6 lira harcadým. Neden harcadým? aldýðýmda gitmiyormuydu? gidiyordu. pikniðede giderdim, kampada gidedim, çamurada girerdim. Senin dediðin gibi sonradan sürekli sorun çýkarmasýn diye gereken herþeyi yaptým. Boya kaporta iyi deðil sadece, çokta aramýyorum aslýnda sürekli çamurlu olduðu için. Benden önceki sahipleri hiç bakmamýþlar, bakmak bana düþtü. Elbette ufak tefek arýzalarý olacaktýr ama Allah yapýsý deðil kul yapýsý en nihayetinde, mercedes dede oluyor, suzukide de oluyor arýza. Önemli olan gerekli ve düzenli bakýmýný yapmak. Sen baktýktan sonra öyle zýrt pýrt arýzan olmayacaktýr.
"Nivan varsa yolun var!"

colins

Bir araç arýza çýkarýyorsa ya kullanýlan parça-yada ustalýktandýr.3 lira aþaðý olsun diye ucuz parça alýp takýyorlar sonra yine ayný þeyi yaptý deyip aracý kötülüyorlar.Suzukiler arýza yapmýyor deðil yapýyor tabiki ama piyasada býrakýn yan sanayisini orjinal parçasýný bile zor buluyorsunuz.Orjinal parça ve iyi bir usta bulduðunuzda aracýnýzý ancak kýrmak istediðinizde kýrarsýnýz baya bir uðraþarak.Nivada 20 lirayada aks var 120 lirayada farký siz düþünün.
Bizde aks kesen oldu ama oda arabayý amacýnýn dýþýnda yükseltmeler yaparak lastik takarak yani kýsacasý dengeleri ile oynayarak kýrdýlar.Bizde kýrmamak ama bu uygulamalarý nasýl yapsak diye deneye yanýla baþardýk bir çok þeyi.

MuZiP_06

Neyse can dostlar,herseyin hayýrlýsý,alýcam yakýnda bi Niva benimde tum temennim arýza vermeden araç uzunyýllar binmek(tabi gerekli tum bakýmlarý yapýldýktan sonra).Bu arada siz deðerli dostlarýmýn ve tum niva tr ailesinin bayramýný en içten dileklerimle kutlar hepinize mutlu huzurlu bir hayat dilerim.Saygýlarýmla...Hürkan.