Husky Anapurna Uyku Tulumu

Başlatan Yevgeni, Kasım 24, 2008, 08:49:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yusuf

alýnca, evde bir odada tavana yakýn iki çivi çak. Ayak kýsmýndaki aský yerlerinden as tulumu

Karþýna geç, bizimle geçireceðin sert kýþý hayal et.

Bildiðin gibi tulumlarýn ömrü, torbasýnda kaldýkça kýsalýr. Fonsiyonlarýný da yitirirler.

Bi de, bu tulumda çift yönlü fermuar var.

Omuz baðlarý ýsý kaybetmemek için çok önemli. Boynunun altýna gelen baðlarý baðla,tulumun fermuarýný komple cek. Sonra alttan fermuarý aç eller boþta kalýr.

En beðendiðim tarafý da þu.

fermuar tam kapalý iken, diyelim ki ani bir durum oldu. Elleriniz kaldýrýn, fermuar sonuna kadar çok rahat açýlýr.

Zaten sitesine girerseniz bu fermuar sistemlerinden övünerek bahsettiklarini görürsünüz.

taiga

Alıntı yapılan: yusuf -  Kasım 25, 2008, 02:17:36
bu durunda Delmece'den geri dönmessin artýk di mi ?

Havuza gelmeyecek misiniz yani?  :'(

yusuf

seko

yusuf

diyoruz da

hala "havuz ve sýcak sulu pansiyon" diyuenler var.

Yuarýda bunlar yok ki!

taiga

Valla diyorum...
Tadý damaðýmda kaldýydý...

yusuf

ben bu tulumu denemek için fazla dayanamadým. Ýþim de geç bitmiþti.

Sýký bir yaðmur da vardý. Sinefektin bahçesindek sundurmanýn (yalnýzca üst kapalý, 4 tarafý açýk) altýndaki þezlonga matý serdim. Yanýma kalibre bir  termometre aldým, tulumu serdim. yalnýzca don ve fanila ile girdim tuluma. Süper sýcak tutuyor, zaman zaman fermuarý bile açtým sonuna kadar.

Termometre kayýtlarý kayýtlarý en düþük + 8  dereceyi gösterdi sabah baktýðýmda.

not. yeni raký,Jack Daniel's  gibi geçici ýsýtýcýlar yoktu bünyede.

yalnýzca efes gibi soðutucular vardý.

Tulum süper miþ. Termal iç giysi ile  - 12 maksimum konfor olacak herhal.

yusuf

2009 offroad gezisinde Üvezli parkurunda dýþarýda ama Husky içinde nefis bir uyku çektim.

Diþ ýsýnýn kaç derece olduðunu bilmiyorum ama muska böreði kýzartmak için uyanýnca arabadan zeytin yaðýný aldýðýmýzda donmuþtu.

Donma noktasýný araþtýrdým. eksi 3 imiþ. Daha üstüde olabilir tabii.

Çok fazla kýraðý vardý. Tulumun üstü sýrýlsýklam olmuþtu sabah kalktýðýmda.

Amma nefis uyudum ve hiç üþümedim.

Tariþ Açýklama

(American Oil Chemist's Society/Amerikan Yað Kimyagerleri Derneði) verilerine göre zeytinyaðýnýn donma noktasý noktasý -3 C olarak verilmiþtir.

dora

Ýþte bu bende daða gitiðim zaman bivaklamayý tercih ediyorum daha keyifli olduðu fikrindeyim.
Niva 1041-firefly-Atlantis

yusuf

Dora

Bu bivak konusunu biraz açsana burada.

Ben de yok Ama arazide "olmassa olmaz" lardan biri bu bence

burakbudak

Alıntı yapılan: yusuf -  Mart 02, 2009, 01:58:19
Dora

Bu bivak konusunu biraz açsana burada.

Ben de yok Ama arazide "olmassa olmaz" lardan biri bu bence
abi sabah kalktýðýmda senin arabanýn içinde olacaðýný düþünüyodum ama arabanýn yanýnda görünce þaþýrmýþtým. hatta baþýna geldim ne oldu acaba bi sorunmu var diye, sonra nefes alýnýþýný duyunca o uyku tulumundan bi tanede benim almam gerektiðine karar verdim.

yusuf

Can abi göndermiþ. Yararý olur

Uyku Tulumunda Sýcak Kalmanýn Koþullarý,

Tuluma girmeden önce tulumunuzu silkeleyerek iyice kabarmasýný saðlayýn. Bildiðiniz gibi ýsý yalýtýmýný saðlayan þey duraðan havadýr ve tulumunuzun içindeki yalýtým malzemesi ne kadar iyi kabarýrsa o kadar iyi yalýtým saðlar.

Mutlaka iyi bir mat kullanýn. Matýnýz yetersiz ise o zaman yedek giysi ya da çantanýzla matýnýzýn altýna takviye yapýn. Soðuk bir zemine temas ederek ýsý kaybediyorsanýz tulumunuzun iyi olmasý bir þey ifade etmeyecektir.
Tuluma girmeden önce kuru giysiler giyin. Yürüyüþ sýrasýnda giydiðiniz hafif nemlenmiþ giysi ya da çoraplarla uyumak ýsý kaybýnýzý büyük ölçüde arttýracaktýr.

Uyku tulumunuzu kuru tutun. Faaliyet sýrasýnda fýrsatýnýz oldukça tulumunuzu havalandýrarak kurumasýný saðlayýn. Çanta içinde tulumunuzu mutlaka su geçirmez bir torba içinde saklayýn

Tuluma girerken mutlaka bir bere ya da daha iyisi balaklava giyin. Isý kaybýnýn büyük kýsmýnýn baþ ve boyun bölgesinden gerçekleþtiðini unutmayýn.

Iyi bir akþam yemeði vücudunuzun gece boyunca enerji seviyesini koruyabilmesi için çok önemlidir.

Sývý alýn. Su olmadan vücudunuz yediðiniz þeyleri kullanýlabilir enerjiye çeviremez. Üstelik dehidre bir vücutta kanýn akýþkanlýðý azaldýðý için kan dolaþýmýnýz da yavaþlayacaktýr

Tulumun boyutunun size uyduðundan emin olun. Gereðinden büyük bir tulum içerisinde ýsýtmanýz gereken duraðan hava daha fazla olacaktýr.

Tuvalete gitmeniz gerektiðinde gidin. Vücudunuzdaki atýk sývýlarý da ýsýtmak zorunda olduðunuzu unutmayýn.

Tulumun kendi dolgu malzemesinin kabarmasýný engelleyecek kadar çok giysi ile tuluma girmeyin

Su geçirmez / nefes alabilir bir yaðmurluðunuz var ise bunu tulumunuzun ayak kýsmýna geçirebilirsiniz. (Yalýtým malzemesini sýkýþtýrmýyor olduðu sürece) Bu sayede tulumun ayak bölgesindeki gereksiz duraðan hava azalýr, konvektif ýsý kaybý azalýr ve tulumun çadýrda oluþabilecek nemden etkilenmesi önlenir.

Tuluma girmeden önce yapacaðýnýz hafif bir yürüyüþ tuluma girdiðinizde sýcak olmanýzý saðlar. Bu sýrada terlememeye özen göstermelisiniz

Aþýrý soðuk koþullarda tulumun içine ilk girdiðinizde ýsýnabilmek için su geçirmez bir kap içerisine sýcak su koyarak tulumun içine alabilirsiniz. Su kabýnýzýn sýzdýrmaz olduðundan emin olmanýz ve su kabýna temas ederek yanmamaya özen göstermelisiniz. Vücudunuz ýsýndýktan sonra su kabýný tulumun dýþýna çýkarmayý unutmayýn

Tulumun içinde fazla boþluk varsa giymediðiniz polar vb. giysilerinizi tulumun içine alýp boþ alanlarý doldurabilirsiniz.

Tulumun içerisine kýyafetlerinizle girdiyseniz ön fermuarlarýnýzý açýp vücut ýsýnýzýn tulumun içindeki havayý ýsýtmasýný saðlayýnýz.

Çadýrýn içerisinde, uyku tulumunuzun çadýrýn tentesine baský yapmamasýna dikkat etmelisiniz. Aksi halde tenteden nem kapan tulumunuz ýsý kaybetmenize sebep olur

Çadýr içerisinde tek kalýnmasý çadýrýn iç ýsýsýný düþürecektir.

Çok soðuk durumlarda ýþýma ile ýsý kaybýný ortadan kaldýrmak için alu battaniyeye sarýnmalý veya alu mat kullanýlmalýdýr.

Tulumun fermuarýnýn, boyun ve baþ büzgüsünün tam olarak kapandýðýndan emin olun.

Tulum içinde fazla hareket etmeden uyumaya çalýþýn. Her hareket ettiðinizde içeride ýsýnmýþ olan sýcak hava dýþarýdaki soðuk hava ile yer deðiþtirecektir.

yusuf

HUSKY UYKU TULULLARI FÝATLAR VE ÖZELLÝKLERÝ.

ANAPURNA'YI BEN,  ENJOY'U DA AYRINTI KULLANIYOR

HUSKY DOWN   %18 KDV dahil : 559,96 TL

TEMPERATURE RANGE Extrem: -30°C
Comfort: -22°C
WEIGHT 2130 g  FILL Goose down
CONSTRUCTION Chambered 
INNER MATERIAL 40D 240T Tactel Nylon
OUTER MATERIAL 40D 240T Tactel RipStop Nylon

HUSKY ANAPURNA   %18 KDV dahil : 232,51 TL

TEMPERATURE RANGE Extrem: -28°C
Comfort: -19°C
WEIGHT 2100 g FILL 2x260 g/m2 Invista QualloFil
CONSTRUCTION Two-layer 
INNER MATERIAL Soft Nylon
OUTER MATERIAL 40D 240T Tactel RipStop Nylon

HUSKY ENJOY   %18 KDV dahil : 200,31 TL

TEMPERATURE RANGE Extrem: -26°C
Comfort: -18°C
WEIGHT 2200 g  FILL 2x240 g/m2 Invista QualloFil
CONSTRUCTION Two-layer
INNER MATERIAL Soft Nylon
OUTER MATERIAL 40D 240T Tactel RipStop Nylon|

dogan54

Yusuf bey,
kamplý gezilerde malzemelerimin yeterli olmadýðýný söyleyip dururdum ya..
Bundan sonra bahanem kalmadý herhalde.. :D
Aþaðýdaki tulumu arkadaþým "ben kullanmýyorum senin iþine yarar mý?" dedi.
Körün istediði bir göz hesabý oldu yani..
Ve neticede bana hediye etti.
Üstelik -40 derece ve hiç kullanýlmamýþ.
Amerikalýlarýn deprem yardýmlarýndan sanýrým.
Eni boyu çok büyük,ben içinde kaybolacaðým herhalde..
Tam bizim Haldun'a göre.
Sýrtta taþýmak için biraz hacimli ama arabada sorun olmaz.

Bundan sonraki kamplý gezilerde bana da yer ayýr.. :D

4x4 baska,
NiVA baska..