20 R 9578 DENÝZLÝ NÝVA

Başlatan Makrakanta, Haziran 22, 2009, 06:43:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Makrakanta

Aracýmý alalý bir  ayý geçti.Bir aydýr hafta içi hafta sonu hep onu kullandým ama benzin masrafý biraz aðýr gelmeye baþlayýnca, bir haftadýr þehiriçinde dizel binek aracýmý kullanýyorum.Garajýmda yer olmadýðý için Keçiyi almadan önce nasýl olsa keçi yan arsaya koyarým diyordum.Keçi þimdi binek aracýmýn garajýný ele geçirdi.Baþ köþede hafta sonunu bekliyor.Ben daha çok görüntü ve arazi kullanýmýndan  ziyade daha rahat fonksiyonel kullaným için bir kaç aparat eklettim Niva ya.Yükseltme ,ok 144 vs gibi þeyleride yaptýrmak istiyorum ama kýþý bekleyeceðim.
1-Mini buzdolabý (Sinbo fanlý dolap)için bagaja sol tarafa bir 12 v.çakmak çýkýþý koydurdum.
2-Ýç aydýnlatmalarýn gece bagaja hiç faydasý olmadýðý için bagajýn tavanýna Ledli açma kapama düðmeli bir lamba koydurdum.
3-Bagajý açmak için kapýdan elimi sokup mandal aramaya alýþamadýðým için bagaj açmayý elektirikli hale getirdim.Usta eski bir Marþ Daþ.ðý yani rölesi uydurdu  düðmeye basýnca çat bagajýn kilidi açýlýyor çok rahat oldu bana göre.Düðmeyide ön konsoldaki sýra düðmelerin yanýndaki boþ yere koyduk ayný görünümlü düðmelerden bas çek düðme.Birde Uzaktan kumandalý merkezi kilit aldým bu sette uzaktan bagaj açma butonuda var yani UK ilede açabileceðim.Henüz daha taktýrmadým.Birde elektirikli üniversal cam kirikosu aldým ama onuda daha taktýrmadým.
Aldým bir Niva çýktým daðlara Mevlam kayýra 2006 M

NÝVACI

güle güle kullan iyi bir giriþ olmuþ keçiyle yakýnlaþtýça
çk þey deðiþecek
selamlar.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Makrakanta

Aracýmý resimdeki þu Norveç li nivaya benzetmek istiyorum.Lastiklerini filan deðiþtiremem , çünkü ara sýra þehiriçindede kullanýyorum.
   Üstüne bir sepet yaptýrayým dedim, trafik söktürüyor 150 tl de ceza yazýyor dediler, bende korktum þimdilik beklemedeyim.Buranýn trafiði çok sýký þehiriçinde filan emniyet kemeri kontrolü yapýyorlar sýk sýk.Trafik polisiyle cebelleþmek hiç sevmediðim bir durum.
   Þimdilik mat siyah folyodan çýkartmalarý kestirip yapýþtýrttým.Benim hoþuma gitti ama çevredekiler bu ne bööle neden yaptýrdýn bilmemne türü sorular soruyorlar.
   Daha sonra sepet yaptýrýp stepneyi üste alýp ,gene üste sepetin içine kapalý bir kutu veya kafes yaptýrýp içine kriko takým taklavat koyayým diyorum.
   Fikirlerinizi bekliyorum.

ssbman

Alla alla Sepeti polis niye söktürecek ki ? Bence git trafik þubeye konuþ hatta yanýnda örnek bir resim götür sor . Ankara-Ýstanbulda kimse karýþmýyor . Hem zaten port bagajý ruhsata iþletecek halimiz yok ya ...

Yalnýz üste takýlan aydýnlatmalar kapaklý olmalý . Çünkü aracýn kendi farlarýnýn üzerineki bir seviyeye ek aydýnlatma yakmak yasak . Ancak kapaklý olursa ne tarfikte ne muayenede sorun olmuyor .

LAstikler þuan ne bilmiyorum ama hep söylndiði gibi en uygun lastik ok144 . Bende yeni aldým geçen evet ses yapýyor ama 70 m civarýnda kesiyor . Seste alýþýnca pek rahatsz etmiyor . Bunun dýþýnda ýslak ve kuru asfaltta memnnum . Sakin kullandýðýnýz sürece sorun çýkarmýyor . Ama Araziye çýktýðýmd sýký iþ yapaaklarýný biliyorum  :)

serdartan

kardeþim sýký bi calýþma olmuþ ellerine saglýk hayýrlý ugurlu olsun lastýklerinden camur eksik olmasýn :D
Tan Oto Klima Elektrik

colins

Sevgili Makrakanta,
site benim aracýmýn fotolarýný görmüþ olmalýsýnýz.Bu aracý artýk günlük araç olarak kullanýyorum (yaklaþýk 7-8 aydýr) bir çok kere trafik kontrolüne girdim ve aracým resimlerde görüldüðü gibi muayeneden geçti hiç bir sorunla karþýlaþmadým.Bu demek deðildir ilerde karþýlaþmayacaðým.Kaput üzerine yapýþtýrýðýnýz çýkartmalar için bir þey diyemem.

Makrakanta

Kaporta döþeme bölümüne açmam gerekirdi bu konuyu ama zaman içinde aracýma yaptýðým deðiþikler ayný baþlýk altýnda görünsün diye buradan devam ediyorum.
  Ne zamandýr orta konsula viteslerin olduðu yere kullanýþlý bir eþya koyma yeri yaptýrmak istiyordum.Forumda bir arkadaþýn yaptýrdýðýndan esinlenerek bende ince saçtan tepsi gibi bir þey yaptýrdým.Siyah suni deri ile kapladým,kenarlarýna fitil geçirdim.Bayaðý kullanýþlý bir þey oldu bugünkü gezimde ortalýðý derledi toparladý çok faydasý oldu.

Bir ara uydu baðlantýsý kesildi meðer arkadaþ GPS cihazýnýn üstüne oturmuþ.Sonra buraya ortaya koyduk.Foto makinemi,çerezimi,kumandamý,telefonumu derli toplu tuttu.

El freninin olduðu yerede böylebir þey yaptýrdým þekli ayný küreðe benzedi.Burayada inverterimi koyuyorum.

Navigasyonumuzuda aðýz tadýyla bugün ilk defa kesintisiz kullandýk.

NÝVACI

anladýmki meskenim yaylalar daðlar

dora

Ýyi günlerde kullanýn hayýrlý olsun.
Niva 1041-firefly-Atlantis

Makrakanta

Nivayý standartlýktan  kurtaralým fazla masraf etmeden biraz farklý kýlalým fikri vardý kafamda uzun süredir.Yukarýda orj alýntý resmi olan Norveç teki bir nivaya benzemek için yola çýktýk.Bir þeyler yapmaya çalýþtýk tam benzemesede en azýndan yolda görenler kafasýný çevirip bakýyor.Yapým aþamasýndada ne bu böyle diye kimi burun kývýrdý kimiside gýpta ile baktý.Tabi zevkler renkler meselesi.
  Siyah mat folyodan çýkartmalarý yaptýrdým.90 tl
  Üst sepet 21 mm çap 1,5 mm et kalýnlýðý borudan fýrýn boya dahil 220 tl.
  Sis lamba grubu toptancýmdan aldým.90 tl

Bakan arkadaþlar yorum yazarsa ve baþka neler yapýlabilir fikir belirtirse memnun olurum.

NÝVA69

Öncelikle hayýrlý olsun, kazasýz sürüþler...

Yakýt sarfýyatýnýn çözümü LPG&CNG (hem çevreci hem ekonomik)...

Bagaj darlýðýnýn ki ise; üste sepet...

Vites kollarýnýn yeri çok güzel olmuþ... ben de ara kolçak vardý þimdi iptal ettim... sizinkinden deneyeceðim (malzeme-iþçilik-maliyet nedir?)...

Bagajlý olarak kilometrelerce onlarca þehir gezdim... hiç sorun yaþamadým... bilginize...

Ýzninizle þunu belirtmek isterim ki; üsteki bagaj tavana daha yakýn olsa ve 2'þer deðil 3'er adet yan baðlantýsý olsa daha güzel ve ideal olur derim...

http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=40.0

Bir de ön tampona 2 adet sis koyarsanýz daha kullanýþlý olur (üstekileri yakamadýðýnýz yollarda tampondakileri karþýdan gelenleri rahatsýz etmeden kullanabilirsiniz)...

Son olarak; arka üstte ve geri vitese takýnca yanan bir geri lamba arazide iþinize yarar derim...
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

Makrakanta

Umut bey tavsiye ve yorumlarýnýz için teþekkür ederim.
Yakýt sarfiyatý can yakýyor evet.Km de 50 kuruþ civarý yakýyor.Ama 2. araç olarak kullandýðým için Lpg sistem masrafýna girmek istemiyorum þimdilik.
Vites kollarýnýn yeri güzel oldu bende kullandýkça iyiki yaptýrmýþým diyorum.Viteslerin saðýndaki kaviside düz geçtiðimiz için kullaným alanýda geniþledi.Forumun faydalarý iþte bende ara kolçak düþünürken sizin önceden yazmýþ olduðunuz kullanýþsýz olduðu yorumlarýný okuyunca vazgeçmiþtim.Maliyetine gelince doðrultmacý bir arkadaþa saçtan kývýrttýrdým 40 tl verdim.Suni deri, derby yapýþtýrýcý ve fitil 15 tl, kendim kapladým.Yaptýrmaya giderken buradaki resmini bastýrýp götürürseniz iyi olur.Ben bir iki kiþiye tarif ettim anlamadýlar en son kendim kartondan kabaca kývýrdým vites yerlerini oydum yerine yerleþtirdim o zaman aynýsýný yapýverdiler.
Diðer tavsiyelerinizide uygulamaya çalýþacaðým.

ERCO

abi güzel olmuþ güle güle kullanýn,trafikde bir sorun cýkmaz inþallah ayrýca bu sis lambalarý istesek bize de yollayabilirmisin
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

serdartan

kardeþim hayýrlý ugurlu olsun bol camurlu günlar benim acizane fikrimi sorar san eger araba jant lastik diye bagýrýyor  güzel jant lastik yapman gerekiyor,,,selamlar
Tan Oto Klima Elektrik

akademic

güle güle kullanýn severek keyif alýnarak yapýlan herþey güzel duruyor nivada biz büyüklerin bir nevi oyuncaðýdý arabalarýmýz.. sisler harika ve fiyatýda makul serdar kardeþimizde almýþtý onun nivadada çok yakýþýklý duruyor anlaþýlan tüm nivalarý bu sisten donatacaðýz þýk çünkü. baðaj kullnýþlý ve güzel olmuþ çýkartmalar erconun dediði gibi trafikjte sorun olmazsa dahada çok yapýlabilir. güle güle kazasýz belasýz kullanýn...