TAK TUK SES

Başlatan cihanhorasan, Eylül 22, 2007, 04:56:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cihanhorasan

Benim Niva da son zamanlarda bi ses meydana geldi.Vites deðiþtirirken debriyajdan ayaðýmý çekince arka taraflardan tak diye bi ses geliyor.Ayný ses yolda giderken gazdan ayaðýmý çekince ve tekrar gaza basýncada oluyor.Acaba ne olabilir.Birde sürat 70 ve üzeri olunca vitesi boþa alýnca bi hýrýltý geliyor.Oda arka taraflardan geliyor ama çözemedim nereden geliyor.Sürekli gittiðim özel servise götürdüm karpuzu daðýtacaz bakacaz dediler açtýrmadým karpuzu.Nivadan çok anladýklarý söylenemez.Yetkili servis kia ile beraber olunca ladaya dönüp bakmýyorlar sorento sportage daha çok para kazandýrýyor haliyle.Konya ya yakýn illerde Nivadan anlayan gerçek bir usta varmý acaba bildiðiniz.
Yolun bittiði yerde Niva baþlar.

KONYA

Yevgeni

Diferansiyelde ya da þaftta boþluk.

Ýþinin ehli bir þaftçýya gösterin. Þaftsa halledecektir.
Diferansiyel ise Adnan'nýn (JIR09) benzer bir konuda söyledikleri var:

"USTA aks dediðin ha deðiþtireðim dediðin zaman deðiþmez  freze sýyýrýr veya kýrýlýr ise ozaman sana hangi usta söyledi ise lütfen birde bana söyle neler yapýlacaðýný arka akslar kolay kolay bozulmaz sadece poryo bilyalarý bozulur onuda skf veya nsc takarsýn devam yapma servisdeki ustalara bukadar fazla güvenme gel benseni bu iþin uzmaný ile tanýþtýrayým paran  boþa gitmesi yazýk."

"öndefransiyelde oluþan boþluk mauruti somunundan ve ayar borusundan kaynaklanýr herhangibir arýzadan deðildir metalin dönme hýzýndan dolayý zamanla defransiyelin flanþýndaki somun gevþer bunuda ustalar keçeye zarar vermeden tatlý bir sýkmayla sorun giderilir bu gevþeme kesinlikle defransiyel kovanýnda oluþmaz sakýn deðiþtirmeye kalkma defransiyeldeki arýzalar þunlardýr
1-ayna diþlileri sýyýrýr(ötme ve uðuldama yapar)Tedavi deðiþecek
2-istavroz diþlileri sýyýrýr (ötme yapar)tedavi deðiþecek
3-istavroz,ayna veya maðruti diþli kýrar araba atlayarak gider -aciltedavi;deðiþmeli
servisdeki ustalar bugibi durumlarda hep parca deðiþimine gider eco'ya sor aynýsýný söyleyecektir,ayriyetten difransiyelin üstündeki saplama civatalarýnýda sýktýr onlada gevþeyince boþluk yapar kafa oynadýkca lok sesleri oluþur."

ERCO

evet ön defransielin kulak vidalarýný kontrol edin þalft boþluklarýnýn frezelerinden de olabilir kaplinler gevþemiþ olabilir ..stavroz bolþugu olabilir arka bara lastikleri de aþýnmýþ olabilir orta arazini icinde de bi sorun olbilirbi kontrol edilmesi gerekiyor
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

cihanhorasan

Çok teþekkürler ben önce bi þaftçýya gösteriyim aracýmý.Daha sonra yine paylaþýrým sizinle.

KONYA

ERCO

neticeyýý yazda haberimiz olsun
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

cihanhorasan

Vakit bulursam gideceðim en kýsa sürede.O zaman size haber veririm.

KONYA

cihanhorasan

Dün kýþlýk lastiklerimi yani Ok 144 lerimi taktým.Ýlginçtir ki 70 km hýzla giderken boþa alýnca arka taraftan gelen ses kayboldu.Tak tuk ses devam ediyor hala ama.Garibime gitti.

KONYA

OrcuNiva

patron benzer sorunlar benim araçta da baþladý.vites deðiþtirirken,ve ayaðýmý gazdan alýnca tak diye ses çýkarýyor.sorunu halledince cevap yaz bize hocam,bana da yardýmý dokunur.
Niva sürmek ayrý bir keyif...

cihanhorasan

Alıntı yapılan: OrcuNiva -  Ekim 07, 2007, 07:07:17
patron benzer sorunlar benim araçta da baþladý.vites deðiþtirirken,ve ayaðýmý gazdan alýnca tak diye ses çýkarýyor.sorunu halledince cevap yaz bize hocam,bana da yardýmý dokunur.
Aynen gazdan çekince yada yüklenince,yada debriyajdan biraz sert ayak çekince oluyor.

KONYA

Yevgeni

Adnan'nýn ve Erco'nun yanýtlarý bakidir. Diferansiyel veyahut þaft ve dahi bilimum bileþenleridir müsebbibi..

cihanhorasan

Çok teþekkürler Adnan Abi sorunumuzu çözdün.Bizim ustada karpuzu daðýtalým bi bakalým diyodu.

KONYA

cihanhorasan

Uzun ve kýsa tandýr kollarýný deðiþtirmeye gittiðimde arabanýn altýndan baktýðýmýzda transþaftýn lastik kýsmýnýn koptuðunu gördük.Transþaftý komple deðiþtirdik.Deðiþtirmek içinde þanzýmaný indirdik.Tekrar taktýðýmýzda araba giderken torr diye bir ses ortaya çýktý.Ama aðýr devire alýnca biþey yok.Tekrar kaldýrdýk life þanzýmanýn baðlantýlarýný oynadýk biraz bu defa ses kesildi ama aðýr devirde titreþim ve torr sesi yapmaya baþladý.Tekrar kaldýrdýk biraz daha oynadýk bu defa inanýlmaz bir titreþim.Sanki masaj arabasý titreye titreye gidiyor.Bu problemi bir türlü çözemedik.

KONYA

dogan54

söktüðünüz yerlerin gövdeye baðlanan civatalarýný az gevþetip biraz gezinin,rahat çalýþacak yeri bulacaktýr,sonra tekrar iyice sýkarsýnýz ses kesilir.
4x4 baska,
NiVA baska..

cihanhorasan

Alıntı yapılan: dogan54 -  Ekim 31, 2007, 09:56:12
söktüðünüz yerlerin gövdeye baðlanan civatalarýný az gevþetip biraz gezinin,rahat çalýþacak yeri bulacaktýr,sonra tekrar iyice sýkarsýnýz ses kesilir.

Sizin söylediðiniz olayý þöyle anladým ben.Gövdeye baðlanan civatalarý biraz gevþetin ve direk yola çýkýn.CÝVATALAR GEVÞEK VAZÝYETTE Kendi kendine uygun çalýþacaðý noktaya gelir.Daha sonra civatalarý sýkýn.

KONYA

dogan54

evet öyle, ama çok gevþetmeyin ve dikkatli olun..
4x4 baska,
NiVA baska..