Þarj dinamosu ve konjektör

Başlatan dogan54, Kasım 10, 2007, 01:21:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dogan54

Bizim arabalarda þarj dinamosu aþaðýda olduðu için su geçiþlerinde içine su giriyor,bu da konjektörü yakarak þarjý kesiyor..Bir de vinç kullananlar bilir, herhangi bir zorlamada konjektörün yandýðýný..Benim baþýma 3 sefer geldi bu durum..her seferinde þarj dinamosunu söküp içindeki konjektörü deðiþtirdiler.Sonunda konjektörü dýþarýya aldýrdým ve þimdi konjektör yansa bile (Vincin aþýrý akým çekmesi sebebiyle olabilir,artýk su girmesi neredeyse imkansýz)kendim bile deðiþtirebilirim.Bu iþlemi 30 ytl ye hallettim.
4x4 baska,
NiVA baska..

seko

Ýyi fikir doðan abi.Paylaþtýðýn için teþekkürler.

ERCO

dogan abi viz genelde hep diyarýya yapýyoruz konjektor þlemini . paylaþým iyi oldu dier arkadaþlarada fikir olsun
. ama mutlaka bitane yedek almalarýný tavsieediyorum
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

dogan54

Evet..yedek iyi fikir ( 10 YTL ) bende alýp koyacaðým bagaja,konjektör dýþarýda olunca gerekirse deðiþtirmek çok kolay çünkü..
4x4 baska,
NiVA baska..

taiga

Þu olayý bende öðreneyim...
Resimlerle görsel olarak anlatabilme yazýsý yapýlabilir mi?
Direk sitenin teknik kýsmýna da koyar Yevgeni...
Tüm nivacýlar yararlanýr bu olaydan...

ERCO

ben bi ara cekerim resimlri

bu arada yedek konjektpru nmli ortamdan korumak gerek  iyi bir yerde muhafaza etmek gerek
www.guvenlada.com

dogan54

Herhangi bir sebeple araba þarjý keserse altarnatörü söktürün, kömür ve rulman bakýmý yapýldýktan sonra konjektörü(regülatörü)altarnatörün içinden aldýrýp resimde görüldüðü þekilde monte ettirin.Arazide herhangi bir sebeple þarj kesilirse kendiniz kolayca deðiþtirebilirsiniz.Yedek konjektörü ERCO nun dediði üzere kuru yerde muhafaza edelim.
4x4 baska,
NiVA baska..

ERCO

birde kendiniz degiþdirirken dikat edilmesi gereken + ve - kablolarý cýkdýý yere takýlmalýdýr bakarak sokun ve takýn.
www.guvenlada.com

yusuf

ben de deyimlerimi aktarayým

vinçlemede önemli olan tanburun üzerinde halatýn kaç kat sarýldýðý,

örneðin 30 metrelik halat tanburda üst üste 4 sarým yapar. Bu dört sarým varken halatý 3 - 5 metre açýp birþey çekerseniz gereken amper 465 dir. Buna hiçbir konjektor dayanmaz.

eðer halatý tek sarýma indirip çekim yaparsanýz 85 amper çekersiniz dinamodan. Hiçbirþey de yanmaz.

Bunun dinamonun islanmasý ile ilgisi yok.

dogan54

Yusuf bey,
dediklerinize aynen katýlýyorum.Ben bir seferinde vinci yolda devrilmiþ bir aðacý kenara çekmek için "halatý az açarak" kullandým  ve konjektör yandý..Son þarj kesiþinde usta dinamoyu çýkardý ve bana konjektörün elektronik devresini açýp içini gösterdi.Ýçi ýslaktý,onun için þarjý kesmiþ dedi.Bende ustanýn "bunu yukarýya alalým " önerisini kabul ettim.Ne sebeple olursa olsun, araba þarjý keserse, bu þekilde müdahale etmek kolay,hele yanýnýzda yedek varsa..
4x4 baska,
NiVA baska..

yusuf

[/img]

Doðan abi

sana bundan bir tane göndereyim. Strapi çekeceðin her neyse ona baðla sonra dön halatýnýný ucunu kendi arabana baðla. Kamyon bile çekersin hiçbirþeyi yakmadan.

Adresin ?

yusuf@sinefekt.com

ERCO

dogan abi bu strapý yusuf babayý kulanýrken gordum ben inonu yaylasýnda cok super bi icat  bu arada vesileyle birdaha teþekür ediyorum yusuf babaya  ve yyavuza bana iyi bi camur da debelenme zevki tadýrdýklarýna
www.guvenlada.com

yusuf

Adresin Sevgili Erco ?

yusuf@sinefekt.com

NivaTANK

Arkadaþlar herkese selam, bir sorum olucaktý

Nivamda kýrmýzý þarj ýþýðý yanýp yanýp sönüyor fakat farlarý açýnca tamamen sönüyor

Acaba neden yapar bunu? Bir zararý varmýdýr?
Niva is not a offroad truck, it is a Russian TANK

Almanyalı

muhtemelen kömürleri bitiyor olabilir veya konjektörde de bý sýkýntý olabilir biran önce elektirikciye göster istersen yakýnda yolda býrakabilir