hararet, 6 kollu pervane

Başlatan av.mehmet, Ağustos 24, 2017, 10:25:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

av.mehmet

Bugüne kadar 3 tane çok nokta enjeksiyonlu nivam oldu. ilk 2004 nivamda eski sahibi içerden düðmeyle açýlan ek fan yaptýrmýþtý. Onda hararet sorunu yoktu, ama ek fan zaten gürültülü nivayý iyice gürültülü yapýyordu.(ek fan motoru nedeniyle) daha sonraki 2009 ve 2012 nivalarýmda yine stabil olmayan oynak hararet sýkýntýsý baþ gösterdi. Birçok þey denedim ve en sonunda doðru olaný tecrübe ettim. Öncelikle nivanýzýn genleþme deposunu ve kapaðýný yenileyin. Bu deponun kapaðý tutan kýsmý ve kapaðý bir süre sonra yalama oluyor. Bu parçayý yenileyin, cuzi bir masrafý var. daha sonra radyatör kapaðýnýzý kontrol edin, deðiþtirmenizi tavsiye ederim,(opar marka) cuzi bir parça. radyatörünüzün týkalý olmadýðýndan emin olun, 5 yaþýn üzerindeyse aracýnýz bence þiþletip temizletin. termostatlar zamanla iþlevsiz kalýyor, 5 yaþýn üzerindeyse aracýnýz yenilemekte fayda var. Aracýnýzda soðutma sistemine asla sadece su koymayýn, kýrmýzý antifiriðz kullanýn. En önemli konuya gelince: aracýnýzýn devirdaiminin üzerine týpký eski serilerdeki sistemi taklit ederek, 6 kollu pervane taktýrýn. Bu iþlemi yaparken araya aliminyum bir flanþ kullanýn(Aliminyum olmalý ki hafif olsun) araç çalýþtýktan sonra zaten dönmeye baþlayan devirdaim ile dönen bu pervanin ekstra bir motora, tesisata ihtiyacý olmadýðý gibi, fazladan gürültü de yapmayacaktýr. Bu söylediklerimi uygulayýnca çok nokta enjeksiyonlu (2004 ve üstü) nivanýzda hararet sorunu kalmayacaktýr. Keyifli sürüþler dilerim.
Bekle beni baþý dumanlý amanoslar

av.mehmet

6 kollu pervanin montajý ile ilgili resimi de yüklemeye çalýþacaðým
Bekle beni baþý dumanlý amanoslar

aydinaydogan

Faydali konu. Dediklerinin hepsini yaptim..once yeni radyator, sonra kirmizi antifiriz, termostat degisip en son radyator kapagini degistirdim. Epeyce duzeldi hararet sorunum. Artik dik ranpalari cikarken ozellikle hava sicaksa biraz 90 ustu goruyor.
Tabi su konunun altini cizmek lazim. Antifirizsiz arac kullanmamak lazim. Ben aldigimda sanirim eski sahibi hic antifiriz kullanmamis. 3 defa antifiriz degistirdim. Motor blogu icindeki tortu pas vs yuzunden camur rengine donuyordu koydugum sivi. En son temizlendigine kanaat getirince yari yariya su ve antifirzle tamamladim.