Yine Trans Þaft Arýzasý

Başlatan bymuammer, Ekim 05, 2009, 01:30:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bymuammer

Beni bu týrans þaft olayý deli edecek bi türlü anlamadým. bu 4. trans þaft kýrýþým. 1 yýl bile olmadý bi kaç ayda bi sorun çýkýyor. Dün 60 þý geçince acayip sesler gelmeye baþlarý arazi viteslerinin oradan durdurdum ve alltan baktým trans þarftýn takosu parçalanmýþ. Bu neden olabilir. Burada ki ustalar bi çözüm bulamadýlar.

Lütfen yardým bu konuda.

bymuammer

trasþaftý deðiþtik yine ama bu defa 6 köþe takos parçalanmýþtý. Onuda tofaþ parçacýsýndan aldým. Þu an titreme yok sadece 80-90 la giderken ayaðýmý gazdan çekince hafif bi titreme oluyor.  Bakalým bu ne kadar gidecek.

Yevgeni

Bu sorunun çözülememiþ olmasý bir þey getiriyor aklýma, o da kasanýn terazisinin bir þekilde kaymýþ olmasý.
Yani trasþaft düzgün olmayan bir açýda çalýþmak zorunda kaldýðý için bozuluyor diye tahmin ediyorum.

Uzmanlýk sorusuna külliyen tahmin üzere bir yanýt verdim, kendimi tebrik ettim..

ERCO

;D yavuz sen bu iþi cözdun valla iþsiz kalýrsan gel beraber calýþalým ;D
genelde trans arýzalarý duzgun olmatan arazi baglantýlarýndan katnaklarýn yada malzeme hatalarý yani yan sanayý gibi
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

bymuammer

abi tranþaftýn orjinal olduðunu biliyorum yani ben parasýný ona göre verdim. Benim arazi þanzuman takoslarýnýn altýna 2 adet 2-3 mm sac býrakmýþlar toplamda 6-7 mm lik þanzuman takozuyla aracýn kasasý arasýnda bu sac pul gibi biþey. bundan olurmu acaba.

bymuammer

Yevgeni

Alıntı yapılan: ERCO -  Ekim 12, 2009, 05:38:59
;D yavuz sen bu iþi cözdun valla iþsiz kalýrsan gel beraber calýþalým ;D

Valla Erco yegane olayým budur, yani bir ustanýn yanýna çýrak girip artýk mekanikti, kaportaydý öyle meslek sahibi olmak. Yani bunu hep isterdim, lakin ekmeði önce karikatürden sonra yine çizgi türevi yani tasarýmdan yemek þeklinde geliþti hayat.

Ama günün birinde týrlatýrsam (ara ara debriyajý sýyýrýyorum halihazýrda), Niva'yý alýr yanýna çýraklýða gelirim. Ýzmir þahane memleket..

atinco

Trans þaft deðiþiminden sonra titreme oluþtu arkadaþlar. Nasýl giderebilirim? Arazi þanzýmaný nasýl balnslanýr?

muhammedcelik1983

Arazi sanzimaninin baðlanti vidalarini gevsetin duz bir yolda biraz kullandiktan sonra usta altina yatip vidalari sýksýn islem tamam olacaktir

atinco

Denedik ama olmadý hocam. Yine de sað olun. Memlekete dönünce bir de serviste baktýracaðým. Þimdilik lastikle baðladým arazi viteslerini. Kimse bir þeyden anlamýyor...

Niva67

Alıntı yapılan: atinco -  Eylül 04, 2016, 02:47:53
Trans þaft deðiþiminden sonra titreme oluþtu arkadaþlar. Nasýl giderebilirim? Arazi þanzýmaný nasýl balnslanýr?

Sn. atinco, bir de þu linkteki uygulamalara bir göz atýn isterseniz..

http://www.ladaniva.co.uk/baxter/resources/TCAlignment.htm

Gerek yazý ile, gerekse videolar ile açýklanan metodlarýn amacý; þanzýman çýkýþ kaplini ile, transfer kutusu (transfer case-TC) giriþ

kaplininin merkezlerinin ayný eksende olmalarýnýn saðlanmasý, dolayýsý ile, çeviren ve çevrilen þaftlarýn eksen kaçýklýðýndan

kaynaklanabilecek  titreþimlerin (vibrasyon) önüne geçmektir!..

Çeviren (þanzýman çýkýþ) ve çevrilen (transfer kutusu giriþ) þaftlarýný etkileyen [bozuk rulman, yalpa (salgý) yapan mil

ve benzeri] baþka bir etken yoksa, bu metotlarla hizalanan aktarma organlarýnda titreþim olmamasý gerekir..

Kolay gelsin..

atinco

Çok teþekkür ederim. Ýznim bitince servise bi çekip hepsini deneyeceðim. Geri dönüþ yapýp, deneyimlerimi paylaþacaðým. Saygýlar.

Niva67

Alıntı yapılan: atinco -  Eylül 20, 2016, 07:14:12
Çok teþekkür ederim. Ýznim bitince servise bi çekip hepsini deneyeceðim. Geri dönüþ yapýp, deneyimlerimi paylaþacaðým. Saygýlar.

Sn. atinco, aracýnýzdaki son durum nedir acaba?..

atinco

Hocam, henüz hiç elleyemedim. Radyatörü de deðiþtireceðim, lastik de almam lazým. Maddi kýsýtlar da vardý. Mayýs ayýnda buradaki servise gidip balans yaptýrmaya çalýþacaðým ama yapabilecekler mi bilmiyorum. Kara kara düþünüyorum.

Niva67

Alıntı yapılan: atinco -  Nisan 28, 2017, 02:49:12
Hocam, henüz hiç elleyemedim. Radyatörü de deðiþtireceðim, lastik de almam lazým. Maddi kýsýtlar da vardý. Mayýs ayýnda buradaki servise gidip balans yaptýrmaya çalýþacaðým ama yapabilecekler mi bilmiyorum. Kara kara düþünüyorum.

Sn. Atinco, diðer arýzalarý bilmem ama, NIVA' larda ''vibrasyon'' arýzasý, baþlýbaþýna bir dert..

Araç nispeten yeni model ve de motor-þanzýman-transfer kutusu baðlantý noktalarý orijinalliklerini koruyorsa, ayar biraz daha kolay..

Araç yaþlý ise ve de tamirat geçmiþinde kaportadaki þanzýman / transfer kutusu baðlantýlarý ile oynanmýþsa, iþ biraz daha zor..

''Benim!'' diyen her ustanýn altýndan kalkabileceði bir ayar deðil.. Ýnternette ve bu forumda, bu konuda onlarca konu var.. Herkes,

kendince bir çare aramýþ.. Bunun çaresi; öncelikle ''ne yaptýðýný bilen'', iþinin gerçekten ehli bir ''NIVA USTASI'' eðer Ýstanbul' da iseniz,

þanslýsýnýz.. Forumda tavsiye edilen birkaç usta var.. Taþrada iseniz, ''Allah yardýmcýnýz olsun!''.. :(

Þanzýman ve transfer kutusunun hizalanmasý daha doðrusu; þanzýman çýkýþ mili ekseni ile transfer kutusu giriþ mili eksenlerinin

''TAM OLARAK'' ayný hizaya getirilmesi; çok dikkat, mesleki bilgi/beceri ve sabýr gerektiren bir iþlem.. Tabii, bu arada aracýn transþaftý ve   

ilgili diðer kýsýmlarý da iyi durumda olmalý. Bahsi geçen eksensizlik ne derece ise, araçta oluþan vibrasyon da, o ölçüde oluyor..

Piyasadaki ustalar, genelde az zamanda daha iyi maddi getiri saðlayacak iþlere yönelmek istediklerinden, NIVA gibi özel ustalýk

gerektiren araçlara bakmak istemiyorlar.. Ýyi niyetle, bakmaya soyunan ustalarýn çoðu da, iþin altýndan kalkamýyor..

Aracýnýzýn son durumu nedir bilmiyorum ama, ''VÝBRASYON'' konusu, ihmal edilecek bir konu deðil.. Bunu çözmeden aracý o þekilde

kullanmak, bilhassa aracýn ''YÜRÜYEN'' tabir edilen kýsýmlarýnda daha büyük hasarlara sebebiyet verebilir..

''Transþaft deðiþiminden sonra titreme oluþtu'' ve  ''Þimdilik lastikle baðladým arazi viteslerini'' demiþsiniz..

Vites kollarýný lastikle baðlamak sorunu çözmez. Titreþime maruz kalan parçalardaki tahribatý önlemez..

Transþaftý neden deðiþtirmiþtiniz?.. Komple mi deðiþtirdiniz, yoksa sadece altýköþe lastik kaplini mi deðiþtirdiniz?..

Biraz daha tafsilatlý yazabilirseniz, ayný durumlarla karþýlaþabilecek arkadaþlara da faydalý olur..