OK 144 NEDÝR, NE DEÐÝLDÝR?

Başlatan Yevgeni, Şubat 20, 2007, 02:51:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Yevgeni

Gezenbilir'de gezinirken Nadir Abi'nin bahsettiði bir detaya rastladým.

V desenli lastiklerde (OK144 de tam olmasa da yönlü lastiktir V desenli) önleri ters takýnca (^ þeklinde) daha fazla tutunma saðlanýyor (önler çamuru tam olarak tahliye edemeyecektir belki, ayrý).

Bu yöntem ileri ve geri hamlelerde tam tutunma saðlýyormuþ (ilerlerken ön tam tutunuyor, geri giderken doðal olarak arkalar).

Külliyen ters çevirirsek ileri doðru tutunma artar diye düþündüm. Çamur için ehven olabilir..

reis28

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Temmuz 04, 2008, 02:26:23
Gezenbilir'de gezinirken Nadir Abi'nin bahsettiði bir detaya rastladým.

V desenli lastiklerde (OK144 de tam olmasa da yönlü lastiktir V desenli) önleri ters takýnca (^ þeklinde) daha fazla tutunma saðlanýyor (önler çamuru tam olarak tahliye edemeyecektir belki, ayrý).

Bu yöntem ileri ve geri hamlelerde tam tutunma saðlýyormuþ (ilerlerken ön tam tutunuyor, geri giderken doðal olarak arkalar).

Külliyen ters çevirirsek ileri doðru tutunma artar diye düþündüm. Çamur için ehven olabilir..

iþin aslý hocam bu ofsetli jantlarýn enleride geniþ ve okanýn diþlerinin dahada acýlmasýna neden oluyor bu iyi birde camurda süper tutunma için oka lara kesik attýrmak gerekiyor ozaman camur performansý mükemmele yakýn
DURSUN USTA 05364629668

Yevgeni

OK144'lere dair küçük bir fiyat bilgisi güncellemesi yapalým.

Þu sýralar stokta kalmadýðýndan (fabrika Ekim gibi üretime geçmeyi planlýyormuþ) kelli, ve sanýyorum inceden de arz talep durumundan dolayý OK144 tanesi 140 küsüre geldi.

Kýþ lastiði olarak satýldýðýndan dolayý 1 ay sonra liste fiyatýnýn 150-170 civarý olabileceðine dair söylentiler var. Olmayabilir de, bilemedim. Sonuç olarak bilgilendireyim dedim..

dora

Niva 1041-firefly-Atlantis

Yevgeni

Dora, traþlanmýþ OK144'ler arazide nefis. Hatta yarýþlarda da kullanýlýyor.
Ama asfaltta aracý yolda tutmak için süratin kaplumbaða hýzý olmalý. Sadece arazi için nefis, ama karýþýk kullanýma göre deðil..

dora

Niva 1041-firefly-Atlantis

emre_ozk

47000 km ve 8 yýl kullanýlmýþ ok144ler
4 lastiðide ayný almýþtýk ama önleri 6 yýl kullanabildik.... arkalar resimdeki ve hala daha kullanýyoruz.
yani uzun lafýn kýsasý bence ok144 uzun ömürlü bir lastik

Emre özkaradeniz
Ýzmit

NÝVA69

Bu arada lastik ömrü yýl olarak "5" sene deðil miydi? 6 yýl sorun çýkarmasýn...
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

Yevgeni

Dedemin bir traktörü vardý, Massey Ferguson. Onu ilk gördüðümde de, son gördüðümde de (aradaki zaman en az 15 yýldýr) ayný hýrpalanmýþ lastikler vardý üzerinde.

Emre'nin Niva da asfalta pek deðmiyor. Sürekli köy yollarýnda arazide sekiyor..

NÝVA69

Güzel bir tesadüf... Bizim de M. Ferguson-175'imiz var... Hatta bir ra Nivayla ayný karede buraya (FOTÐRAFLAR) da koydum...

Lakin geçen 2 günlük bir kursta (defansif sürüþ ve Off Road) lastik ömrünün 5 yýlolduðu anlatýlmýþtý. Diþler bitmese bile hamuru bozuluyormuþ...

Bir de lastik üzerinde DOT veya DOD kodu var. Son 2 hane üretim yýlýný, ondan önce ki son iki hanede üretim haftasýný belirtiyor... Böylece lastiðin gerçek yaþýný bulabiliyorsun...

Örneðin: DOD 3541225105 (2005'ÝN 51.HAFTASI-ARALIK'TA ÜRETÝLMÝÞ) GÝBÝ...
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

emre_ozk

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Kasım 06, 2008, 04:29:16
Dedemin bir traktörü vardý, Massey Ferguson. Onu ilk gördüðümde de, son gördüðümde de (aradaki zaman en az 15 yýldýr) ayný hýrpalanmýþ lastikler vardý üzerinde.

Emre'nin Niva da asfalta pek deðmiyor. Sürekli köy yollarýnda arazide sekiyor..

asfaltada kullandýk ama dediðiniz gibi ömrü köy yollarýnda geçti. yani sizin nivalar ne kadar arazi gördüyse bizim araçta o kadar asfalt yüzü gördü.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

emre_ozk

bu ok144leri kimler kesebilir bizim yeni aracý aldðýmýz kiþi ile baya sohbetimiz oldu bana dedi lastikleri kestirebiliyorsan kestir dedi daha rahat edersin dedi kendisi arkadaþýnýn vitarasýný kullanmýþ onun lastiklerde kesikmiþ hiç bir fark yokmuþ öyle dedi... benim kestirmek istediðimde böyle tamamýný kestirmek istemiyorum böyle nasýl olur..
Emre özkaradeniz
Ýzmit

Yevgeni

Söylediðin þeklin performansý þu ankinden daha iyi olmaz.

Çavuþ desen kestirecen, havye benzeri bir cihazla kazýyorlar bildiðim üzere..

emre_ozk

eski araç 1 2 ay içinde satýlmassa oklarý kestireceðim sadece  arazide kullanacaðým eðer kestirme ücreti pahalý ise tek lastik için 40 50 lira para isterseler vazgeçip 4 adet petlas traktör lastiði alýrým..
Emre özkaradeniz
Ýzmit

Tolga

Alıntı yapılan: emre_ozk -  Kasım 21, 2008, 10:46:40
eski araç 1 2 ay içinde satýlmassa oklarý kestireceðim sadece  arazide kullanacaðým eðer kestirme ücreti pahalý ise tek lastik için 40 50 lira para isterseler vazgeçip 4 adet petlas traktör lastiði alýrým..

Yavuzun dediði gibi ucu bu iþ için olan bir havya ile kesiyorlar, kroscularda yapýyor bence aleti bile alabilirsin ama nerde sattýklarýný bilmiyorum, yada normal havyanýn ucuna metal bir parça takýlýyordur neticede ýsý ile plastiði kesip alýyor...
Tolga