34 SVY 03

Başlatan Yevgeni, Ağustos 08, 2008, 08:43:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yevgeni

Eli ayaðý düzgün ilk arabamdý SVY 03.

2004 Aralýk gibi aldým. Almadan önce kendisini 2 yýl seyrettim, inceledim. Normalde garaj türü bölümlerde aracýn nasýl modifiye edildiði anlatýlýr. Benimki tersine modifiye idi.

1996 model, karbüratör beslemeli, 1700 cc Niva. Aldýðým gün 75.000 km'deydi.

Ýlk halinde aðýr bir bullbar, dodikler, üstte sepet, sepete akýllýca aktarýlmýþ bir elektrik baðlantýsýyla sisler ve yanlarda koruma demiri vardý.

Ýlk etapta aðýrlýk yapan bullbar, tepede çürümeye yüz tutmuþ sepet, sisler ve direksiyondaki topuzdan kurtuldum.

2 yýl sonra yaþý gelmiþ deyip boya badanaya havale ettim. Kapýlar, dodikler, vs deðiþti. Kamyon aynalarýndan kurtuldum. Her yaný soyuldu, boyanýn altý temiz çýktý (bagaj kapýsýný saymýyorum). Kapýlar saðlamdý ama kelebek camýný iptal etmek istedim, yeni mekanizma kapýda sorun çýkarabilirdi, zaten masraf girmiþti, kapýlar da o karambolde deðiþti. Yan arka 2 camý dýþýnda tüm camlar deðiþti. Ufak tefek detaylarý hatýrlamýyorum ancak bende olduðu sürece 3 kere de direksiyonu deðiþtirdiðimi hatýrlýyorum.

Üzerindeki 205/75/15 Good Year ATR lastikler Delmece týrmanýþýnda bale yapmamý saðladý çamurda. Ýlk arazi tecrübesi için korkunçtu. 2 adet Hella sis farý ekledim. Üzerine eklediðim 2 parçadan biridir sis farlarý. diðeri de karter koruma uygulamasý.

Hemen OK144 taktýk. Belgrad'da denedik. Dodikleri çýkardýk çünkü lastiklerin üzerinde yekpare kaþ gibi duruyordu.

OK'lar ile anladým ki bu cihazýn çamur lastiði budur.

Yan koruma demiri iþe yarýyor olsa da çýkarttým, Niva en basit ve çýplak haline döndü.
Muhtelif kereler arazide sekti, Kazdaðlarý'na kadar gitti, toza çamura bulandý.

Yusuf Abi'nin uyguladýðý yöntemle altýna karter koruma yaptýk.

Benimle birlikte son gezisi ve sonrasýnda en sevdiðim pozu, Ercova'daki off road oyunlarýnda, kampta.

Boya badanadaki deðiþiklikler dýþýnda bir ara arka aksý komple deðiþtirdim. 2 kez tüm egzost sistemi deðiþtirdim. Triger zincirini tutan bir aparat (adýný hatýrlamýyorum) deðiþtirdim. 1 kere silindir kapak contasý deðiþti. 3 kez akü deðiþtirdim. 1 kez þarj dinamosu deðiþti. Beslemeye dair ne varsa sanýrým zaman içinde deðiþti. Sol ön rot daðýldýðýnda ön takým diferansiyel dýþýnda hemen hemen yenilendi. Fren sistemi 2 kez yenilendi. 1 kere þanzumaný indirip 3-5 aparatýný yeniledik. 2 kez de baský balata yedim, deðiþtirdim. Müzik sistemi hiç olmadý. Motor sesi gayet iyi geliyordu kulaða. tamir yoluna hiç gitmedim parçalar konusunda, sürekli yenisi takýldý. Niyeyse öyle de pimpirikli bir yaným var, Ses geliyor? Deðiþtirin!

90.000'e geldiðinde yeni bir Niva için kaþýndýðýmdan dolayý sattým ve Ýzmit'e gitti, bizim Fatih Yazýcý aldý. Sonra Fatih de sattý ve bildiðim üzere þimdi Sivas'ta.

Ýlk Nivamdý, hala özlerim haytayý..

Harun

abi revize ve deðiþimleri nerde yaptýrmýþtýn servis olarak?

Yevgeni

Yetkili serviste. Hala ayný servisi kullanýyorum.
Kadýköy'de, Gündüz Oto.

Alttaki karter korumayý Turan Usta yaptý. Maslak Atatürk Sanayi Sitesi'nde. Yusuf Abi ve Taiga'nýn araçlarýndaki port bagajlarý da o yaptý..

Harun

eyvallah...

bir niva sahibi olmanýn daha doðrusu olabilmeye çalýþmanýn sancýlý dönemini yaþadýðýmdan kelli keçilerle ilgili hr türlü bilgi kýrýntýsýný topluyorum ;D

Yevgeni

Sen cihazý al, ihtiyacýn olduðunda tonlarca tecrübe var buralarda, herkes fikir verir..

dora

Ýlk göz aðrýsý bþka oluyor.!
Niva 1041-firefly-Atlantis

Fatih Yazýcý

ben zaten bu aracýn görünüþüne bakarak aldým. resimlerle satýn aldým diyebilirim. yavuz abimle araç satýþý için karþýlaþtýðýmýzda inanýn araca bakmadým bile. hemen off-road muhabbeti ve bu grubu tanýmýþ oldum. bakýn araç bende fazla durmadý ama nelere kadir. bu sitede olmamýzý saðladý. kalýn saðlýcakla...
www.izmitoffroad.com /jeep grand cherokee 5.9

Yevgeni

Fatih telefonda söylemiþti. Yani aslýnda telefonla aldý.

Görmeye geldiðinde de araca neredeyse bakmadý, arazi muhabbeti yaptýk..

reis28

güzel nivaymýþ senin svy03 eee nede olsa ilk göz agrýsý
DURSUN USTA 05364629668

Yevgeni

Hikayesi de enteresan.

Çengelköy'de bir sitede oturuyorum. Niva diye bir cihazdan pek haberdar deðilim. Yan blok bahçesinde de bir tane duruyor. Sabah iþe giderken, akþam iþten dönerken gözüme takýlmaya baþladý. Bir süre sonra durup incelemeye baþladým. (O sýra henüz 4 yaþýnda bu).

Tavandaki sepet pas akýtmýþ, tavanda leke yapmýþ, sinirleniyorum. Port bagajý niye sökmüyor diye söyleniyorum.

Kýþýn bazen ortadan kayboluyor, merak ediyorum. (Kastamonu civara ava gidiyormuþ).

Böyle böyle 2 yýl seyrettim bunu, sonra taþýndým. Almak istiyordum ama para yoktu.

Sonraki 2 yýl bir þekilde para denkleþtirdim, baþladým Niva aramaya. Baktýklarýmýn hiçbirini beðenmedim. Bildiðim bir cihaz da deðil, emin olamadým neresine bakýp anlaþýlýr bunun iyisi diye.

2. el sitelerinin gediklisi oldum.

Tesadüfen gördüm bunu, SVY 03, satýlýk, 11 lira. Bende var 10 lira. Kalan 1 lira nerden bulunur derdine 2-3 ay geçti.

Ya herro ya merro aradým sahibini, 4 yýl sonra komþuyla tanýþmýþ olduk. 10 lira dedi. Dedim "aldým!" Olmadý, þehir dýþýndan birilerine söz vermiþ, gelip bakacaklarmýþ. Üzüldüm. 3 gün sonra arayýp sordum tekrar. Anlaþamamýþlar, fiyat kýrmak istemiþler, olmamýþ. Sevindim.

2 gün sonrasýnda (doðum günümdü) buluþtuk. Uzunca bir deneme sürüþünden sonra (deneme hikaye, kaç yýl sonra kavuþmuþum kerataya, tadýný çýkarýyorum) dedim tamam.

Kapora vermedim, yarýn satýþýný yapalým dedim. Sanýrým kýllandý eski sahibi (söz sözdür ama devir belge devri, kime güvenilir, satamadýk arabayý diye düþünmüþtür) ama ertesi gün parayý hesabýna havale edince sanýrým kuþku falan kalmadý bünyede.

Doðum günümde kendime Niva hediye etmiþ oldum, pek sevindim..

dora

Güzel bir doðum günü hediyesi.Bende sanayi de bir arkadaþýmýn elemanýna kredili motorsiklet almaya giderken(motorun arkasýnda oturuyorum)tesadüf gördüm pazarlýk yaptýk 8.5 ta anlaþtýk ve ertesi gün araba tamamen benim oldu alým satým hepsi dahil.3 yýldýr beraberiz ......
Niva 1041-firefly-Atlantis

Tolga

sadeliðin güzelliði...
Tolga

niva07

bu tersine modifiye iþlemine bayýldým YEVGENI hocam.. Dediðiniz gibi herkes neler takýp takýþtýrayým derken ( bkz. BEN  :D ) siz gayet sade ve fonksiyonel olarak bir rota çizmiþsiniz..

thkuzuoglu69

Sade görünümü de hoþ. Aslýnda fazla modifiye yapmaya fazla gerek yok. Güzel günlerde kullan.
...........

seko

Nivanýn modifiyesi bence þu olmalý (arazi þartlarý için)
*offset jantlar
*en fazla 5 cm yükseltme
*öne vinç

Sonra ver gazý gitsin:) ;D