Öldük mü abiler, bir ses verin.

Başlatan atinco, Şubat 09, 2017, 04:09:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atinco

Herkese merhaba.
Uzun zamandýr hareket yok mekanda.
Tamam, biliyorum akýllý telefonlar, sosyal medya...
Benden baþka özleyen de mi yok, nedir la bu?
Þurada koskoca bir külliyat var, oturmuþ bir hukuku, bir düzeni, bir grameri var.
Bize bu imkaný saðlayan insanlara minnettarým gerçekten ama o bir yana:
Burasý benim nazarýmda bir akademi idi. Akademisyenim ama formatla iþim olmaz, zaten anlamýyorum da.
Benzer düþünceleri olan arkadaþlarýn bu baþlýðýn altýnda fikirlerini beyan etmelerini bekleyeceðim.
Kendi fikrim (teknik açýdan bilgisiz olduðum için mazur görsün bilenler): Basitçe, bu külliyatý harcamaksýzýn, açýk kaynak, tam da nivaya müsait bir aplikasyon yapmak.
Ýþ zor olabilir, uzak kalanlar olabilir fakat herkesten umut ettiðim görüþünü belirtmesi.

Selametle arkadaþlar.

taiga

Ses...  ;)

Herkesin farklý gerekçeleri olabilir ama insanlarýn hayatýnda genel bir "kapanma" var hocam...

Özellikle metropollerde bu daha da artmýþ durumda...

Konudan uzaklaþsam da kendimden örnek vermek istiyorum...

Bursa'da iken 50 km çapýnda karavanla gidecek onlarca yer varken Ýstanbulda bu çok kýsýtlý, herþey bir yana kentten çýkýþ/dönüþ trafiði insanýn gözünü korkutuyor... Riva/Þile dersen köprü ve dönüþ çilesi, Tekirdað tarafý desen gitmesi dönmesi... Bursa'da çýk yola yaylasý, göleti, Ýznik'i Mudanya'sý hatta az uzayayým dersen Erdek yarýmadasý...

Ýzmir bu konuda þanslý metropollerden ama Ýstanbul tek kelimeyle kabus...

Offroad/niva etkinliði içinde benzer durum mevcut, farklý þehirlerdeki dostlar ortak bir hamle bile kotaramýyorlar, zaman, bütçe artýk hangisinden kaynaklanýrsa...

NivaTR forum uzatmalarý oynuyor bu açýk hatta maç çoktan bitti... Zamanýnda bir ihtiyaçtan doðmuþtu, güzel dostluklarda kurmamýza zemin hazýrladý ama Yusuf abi, Burhan abi gibi demirbaþlar da gidince geriye sadece anýlar ve göremesek  buluþamasak ta oralarda olduðunu bildiðimiz dostlar kaldý, bir de arayana ansiklopedik bilgi...

Gerçi hala içimde bir gün mutlaka tüm dostlarýn toplanacaðý en azýndan çoðunun toplanacaðý bir hamle olacak inancý var...

Kýsmet...

Ýzmir'e içten selamlar...

Niva67

Güzel bir noktaya deðinilmiþ..

Forumdaki durum bence '' forum'a girmeme'' deðil de, ''girenlerin iki satýr birþeyler yazma zahmetine katlanmamalarý'' ile ilgili..

Ne zaman baksam, forum' da birden fazla ziyaretçi var.. Þu anda bile 40-50 kiþi ziyaret etmiþ!..

Gece yarýsý veya günün çok erken saatlerinde bile forum ziyaretçisiz kalmýyor.. Demek ki, forum' un yurt dýþýndan bile takipçileri

var ki; günün her saatinde ülkeler arasý saat farkýndan dolayý her an ziyaretçiler mevcut..

Ýnsanlara ''yazýlanlarý okumak'', yazmaktan daha kolay geliyor herhalde.. Aslýnda herkesin birkaç satýr ile beyan edebilecekleri

fikirleri olduðuna inanýyorum.. Bazý arkadaþlarýn düþündükleri gibi; sosyal medyadaki NIVA sayfalarý, bence bu forum ve benzer

forumlara alternatif olamaz.. Oralardaki paylaþýmlar, genelde herkesin kendi araçlarýnýn görüntülerini ön plana çýkarýr þekilde..

Burada ise; bilhassa eski tarihli topiklerde paha biçilmez bilgi alýþ-veriþleri mevcut..

Tüm katýlým yetersizliðine raðmen forumumuz yine de NIVA  ve  diðer konu baþlýklarý ile ülkemizin en iyi forumlarýndan..

atinco

Haklýsýnýz, sayýn Taiga, Niva67... Biraz daha biriksin bakalým, ben de merak ediyorum.
Caný gönülden selamlar.

bkerti

Ses ses deneme bir iki, merhaba

Ýki aracýn muayenesi evden artan baskýlar vs Nivayý satma aþamasýna gelmiþtim. Hanýmda safra taþý çýktý. Hastanede yattý bebiþ bana kaldý bir düre. Sonra Aladað tarafýnda bir suyun bu taþlar iyi geldiði söylencesi üzerine yoðun kar fýrtýnasý acayip buzlanma yol kenarýna yatmýþ týrlar arabalar hatta karayollarý tuzlama kamyonlarýnýn arasýndan 4 mevsim lastikle aðýr devir ve diflock ile yavaþ ama kararlý bir þekilde ana yolu aþýp daha önce teker deðmemiþ dað yollarýndan gecenin 2 sinde baþarýyla geçince dedim  o fiorino gider ama niva benimdir. Ben zaten öyle diyordum da eve ispatlamýþ oldum. Çünkü yol kenarlarý takla atmýþ fiorino doluydu.
   Nivanýn gitmesi demek benim ilk arabamýn çocukluk hayalimin kiþiliðimin de bir parçasýnýn gitmesi demek. Bu forumda öyle. Ben býrakýn aracýn basit tamiratýný falaný filaný araba sürmeyi buradan öðrendim. Þimdi altýma unimog verseler kullanýrým gibi hissediyorum. Bu forum deðil sadece forumlar eskidi teknoloji olarak. Ama Sosyal medya bize bu külliyatý saðlayamaz. Yazan azalsa da ülkede belki niva azalsa da  bir gün yine 0 km nivalarýn geleceðine ve o araçlarý alan arkadaþlarýn ilk baþvurduðu yerin kullaným klavuzu yerine Suat amcanýn, Burhan amcanýn ve pek çok deneyimli büyüðümüzün yazýlarý olacaðýna fazlasýyla eminim. Saygýlar sevgiler.

aydinaydogan

Valla bende uzun zaman çabaladým ama burda hareket iyice bitince, gözden ýrak olan gönülden de ýrak oluyor. Haliyle siteye girme aralýðý arttý.
Birde bu Niva cidden dýþý seni içi beni yakar durumu. Uðraþýyorumda duruyorum. ÞÝmdide gaz beyni ECU bozuldu deðiþtirdim araç korkunç yakmaya baþladý çözüm aramakla meþgulüm. Heves kýrýyor namussuz.
Yinede bir hamle olsa toplaþsak fena olmazdý.

kocaali

ben de buralardayým hala... buralardayým da, aklým baþka yerlerde, baþka hamleler peþinde, kafa karýþýk.. forumu býrakýp gitmeyi düþünmüyorum tabi, her fýrsatta girip okuyorum, ancak burada geçirdiðim zaman ciddi azaldý. doðada geçirdiðim zaman da ciddi azaldý.. þehir deðiþikliði ve adaptasyonu derken 1 seneyi devirdik Ýzmir'de, çok kýpýrdanamadýk... ufaktan baþladýydým ama gerisi gelmedi.. dolayýsýyla forumdaki paylaþýmlarým da azaldý..

önümüzdeki dönem neler gösterecek henüz tablo çok bulanýk ama ara ara fotoðraflý paylaþýmlar yapmaya devam edeceðim doðadan...

hadi hayýrlýsý... 
No mud, no fun...

Niva67

Alıntı yapılan: bkerti -  Şubat 16, 2017, 11:05:58
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Hanýmda safra taþý çýktý. Hastanede yattý,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Bu forum deðil sadece forumlar eskidi teknoloji olarak. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Bayramcýðým çok geçmiþ olsun.. Acil þifalar dilerim..

Forumlar  eskimedi de, akýllý telefonlarda geyik muhabbeti yapmak daha cazip geldi bizlere!..

Yabancý ülkelerin forumlarý gayet aktif.. Senin de belirttiðin gibi; bu forum þu anda NIVA için ülkemizde rakipsiz..

Aslýnda takipçi çok ama, yazan az.. Eski tarihlerde yazan arkadaþlarýn paylaþtýðý bilgiler, paha biçilmez nitelikte..

Fiorino ile NIVA' yý mukayese etme.. Her aracýn, mensubu bulunduðu bir sýnýfý var.. NIVA, ''nevi þahsýna münhasýr'' bir araç..

Týpký Land Rover Series-I gibi.. Jeep CJ-5 gibi.. 1957 Chevrolet Bel Air gibi.. Rakibi yine bir baþka NIVA.. Yani, kendisi..

Onun için, NIVA' larýmýzýn kýymetini bilelim.. Onlarý, bilinçsiz tamircilerle kalitesiz yedek parçalarýn þerrinden koruyalým.. :)

muhammedcelik1983

Aladað tarafýnda bir suyun bu taþlar iyi geldiði söylencesi üzerine...Gecmis olsun bayram kardes bahsettigin Adana ili Aladað ilcesi aciman yaylasindan cikan su mu? eger oysa bu karda kista oraya ulastim deme 😀

emre_ozk

Bir zamanlar ne idi be her gün girmeden duramýyordum forum a
Emre özkaradeniz
Ýzmit

bkerti

Suat Amca valla ben fiorinoyu hiç sevmedim. Uçurtma gibi geldi bana. Neden aldým bende tam bilmiyorum. Çok samimi bir dostumdaydý ( Niva gibi) KM'si düþük diye aldým. Haným kullanacaktý hesapta ama oda büyük diyor. Sanki küçük aracý kullanmak daha kolay gibi geliyor herhalde.  Geçen bir freelander buldum 2007 takas ediverecektim ama çok hasar kaydý çýktý freelanderin. Defendere de cesaret edemiyorum niva yetiyor ikinci bir antika daha bilmiyorum kaldýrabilir miyim :)

Eyvallah Muhammed abi, Konya Aladað, Adanayý görmek daha nasip olmadý. Ama saðlam kar vardý yerde. Hatta suyu aldýðýmýz yere kayak tesisi kurulacak bu yýl içinde. Birde ateþleme kablosu kýrýkmýþ habire stop etti orda burda. Allahtan yedek vardý da bagajda oralarda mahsur kalýp rezil olmadýk :)

kocaali

Alıntı yapılan: kocaali -  Şubat 16, 2017, 06:45:04
ben de buralardayým hala... buralardayým da, aklým baþka yerlerde, baþka hamleler peþinde, kafa karýþýk.. forumu býrakýp gitmeyi düþünmüyorum tabi, her fýrsatta girip okuyorum, ancak burada geçirdiðim zaman ciddi azaldý. doðada geçirdiðim zaman da ciddi azaldý.. þehir deðiþikliði ve adaptasyonu derken 1 seneyi devirdik Ýzmir'de, çok kýpýrdanamadýk... ufaktan baþladýydým ama gerisi gelmedi.. dolayýsýyla forumdaki paylaþýmlarým da azaldý..

önümüzdeki dönem neler gösterecek henüz tablo çok bulanýk ama ara ara fotoðraflý paylaþýmlar yapmaya devam edeceðim doðadan...

hadi hayýrlýsý...

bulanýk olan tablo netleþti; Ýzmir'deki evi Bursa'ya geri taþýdým, iþimde bugün son günüm, pazar sabahý da Ýsveç'e gidiyorum, temelli... son 2 aydýr 4 kez gittim geldim; eþime ve bana iþ ayarladýk, ev tuttuk, oðlaný okula baþlattýk, L200'ü sattým, orda bi Volvo edindik... anlayacaðýnýz ben göçtüm abiler...

artýk oralarda kýpýrdandýkça fotolarý paylaþýrým forumda, çeþit olur.. tabi ilk etapta tabanvay usülü ve bisikletle olacak geziler.. kýþa doðru düþüneceðiz yine bi 4 çeker :)

hayaller hayatlar... bakalým önümüzdeki günler ne gösterecek...
No mud, no fun...

atinco

Kocaali, siz ve aileniz için hayýrlý olmasýný dilerim.

Niva67

Alıntı yapılan: kocaali -  Nisan 28, 2017, 12:30:12,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
hayaller hayatlar... bakalým önümüzdeki günler ne gösterecek...

Sevgili Mehmet, yeni hayatýnýzda her þey gönlünüzce olsun..

Sýhhat, huzur, mutluluk dolu günler dilerim..

kocaali

Alıntı yapılan: Niva67 -  Nisan 28, 2017, 08:11:40
Sevgili Mehmet, yeni hayatýnýzda her þey gönlünüzce olsun..

Sýhhat, huzur, mutluluk dolu günler dilerim..

Tesekkur ederim Suat amca. henuz adaptasyon asamasindayiz, herseyi rayina oturtunca keyifli olacaga benziyor, yasayip gorecegiz.

Alıntı yapılan: atinco -  Nisan 28, 2017, 02:50:39
Kocaali, siz ve aileniz için hayýrlý olmasýný dilerim.

tesekkur ederim hocam, sagolasin.
No mud, no fun...