Benzin pompasýný deðiþtim aracým çalýþmýyor..Yardým edin lütfen....

Başlatan sonata007dr, Mart 30, 2012, 08:34:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sonata007dr

merhabalar benzin pompamýn ordan yað veya benzin gibi bir sývý gelmiþti. Forumda paylaþmýþtým fotoðraflarýný neyse dedim eksik bir þeyimiz kalmasýn deðiþtirelim.

Elazýðda lada parçacýsýndan orjinal denilerek 35 tl ye sözde en iyisiymiþ denilerek bir benzin pompasý aldým. Ve kendim taktým. Contasý çok adiydi ona uygun bir conta buldum neyse.
taktým ama hiç denememiþtim benzinde aracý denemek bugune kýsmet oldu veeee aracým ilk defa çalýþmadý. neyse direk pompaya baktým benzin hortumunun birini söktüm bir de baktýmki havayý çekeceðine hava üflüyor sonra pompayý inceledim benim araçtan çýkanýn karbüratöre giden benzin hortumunun takýldýðý yer yukarý doðru boruluydu ama bu düm düz borulu ve küçük bir ok farkettim buda tam depo yönünü gösteriyordu yani pompam benzini çekemiyor depoya doðru gönderiyordu.

URL=http://imageshack.us/photo/my-images/138/pompal.jpg/][/URL]</noscript>

neyse simetrik olacaðýný düþündüm ve yanlardaki 8 vidasýný söktüm borulu kýsmýn yerini deðiþtirdim. aynen taktým ve aracým çalýþtý yaklaþýk 10 dk çalýþtý sorun yoktu.
bugun bi çalýþtýrayým dedim benzinde devamlý çalýþan araç yine çalýþmadý aracýn marþý hava soðuk olmasýna raðmen beklemediðim bir performansla basmasýna raðmen araç çalýþmadý sonra herhalde boðuldu araç biraz bekleyip çalýþtýrayým dedim 3 saat sonra indim aþaðýya ve gaza sonuna kadar basýp marþa bastým (boðulan karbüratörlü araçlar için böyle çalýþtýrýn diyorlar ustalar) araç çalýþtý bende çok mutlu oldum 3-4 dk sonra tekrar stop etti ve çalýþmadý lpg ye aldým ondada çalýþmadý. moralim bozuldu.

ne dersiniz pompayý 8 vidasýný söküp eski haline getirip sadece benzin hortumlarýnýn yerinimi deðiþtireyim. bu arada benzin hortumu yetiþmiyor diðer uca mecburen karbüratöre giren yerden komple deðiþtirmem gerekecek, yoksa onunla bir alakasý yoktur diye düþünüp  yeni bir benzin pompasý mý alayým.

benim aldýðým pompa çelik motor un deðil rus malý idi ama þekli aynen alttaki pompaya benziyor.karanlýktý diye resmini çekemedim.netten buldum.

</noscript>

sonata007dr

þimdi baþka bir yerden baktým benim aldýðým bu 2 borusuda düz pompa lada samaranýn pompasýymýþ. sorun oluþtururmu yoksa illaki nivanýn pompasýnýmý almalýyým?

suat

Liberator42

benzin otomatiðini monte ederken contasýný ters takmamaya dikkat edin.Conta ters olunca  kalýn geliyor.Bu sefer oradaki küçük milin boyu yetmiyor pompalamaya.Bi kere baþýma geldi de ondan biliyorum.

sonata007dr

muþta ve elazýðda yaþýyorum diyebiliriz. hafta içi muþtayým hafta sonlarý genelde elazýðdayým.

liberator42, dediðiniz çok mantýklý geldi bana çünkü orjinal contasý çok dandikti bizde biraz kalýn kaliteli conta takmýþtýk. bu sizin probleminiz de araç çalýþýyor bir müddet sonra stopmu ediyordu yoksa hiçmi çalýþmadý?

bugun öðlen aracý çalýþtýrmayý baþardým ama emin olmak için pompa üzerindeki orjinal ok iþaretine uygun ilk aldýðým haline getirdim pompayý. benzin hortumlarýnýn uçlarýnýn yerlerini  deðiþtirdim. aracý çalýþtýrdým. 20 km yol yaptým benzinde sorun kalmadý þu an. Kalýn conta takýlsa bile  20 kmde sýkýntý çýkarýrmýydý yoksa çýkarmayabilirde yine sonra çalýþmayabilirmi acaba?

inþallah tekrarlamaz tekrarlarsa o ince contayý takacaðým mecburen.