nivaya turbo uygulamasý

Başlatan cenker, Ocak 01, 2008, 07:49:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cenker

erco benden önce zehri fotolar ile sýrýnga etmiþ nivacý cemaate  :D ;D ;)
divers do it deeper

diff-lock86

instagram;@b_l_a_c_k___n_i_v_a___tr

ERCO

arkadaþlar ne yapalým gonul hep hareket istiyor sponsor arýyorum isteyen varsa yaparýz bi deli niva camurlarda debelenmeye.
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

emre_ozk

turbo değil de arabayı 100 bg yapacak ve zarar vermeyecek bir sistem olsun (tabi yakıttada değişiklik olmayacak) ben yaptırırım
Emre özkaradeniz
Ýzmit

ERCO

hem 100 beygir hem yemi az olacak o beygýr zayýf olur  ;D
www.guvenlada.com

diff-lock86

ya ben o turbodaki performansý çamurda deðilde daha çok asfaltta merak ediyorum :D
nivayý þöle yerle bir yapýp ince yanak,jant,turbo,intercool,headrs falan filan diye bi hayalim var  ;D
ne bilim çok param olsa iki tane niva yaptýrýrým,biri asfaltta biri daðda çamurda vs de deli biþi olsun  ;D :D
dizayný çok hoþuma gidiyo çünkü,Turbo dendimi nivada bi garip oluyorum

taiga

Dostum,

Cenkerle atlayýp gidip bir haftasonu Ýzniðe...
Hatta haber verin, bizde Serkanla Bursadan geliriz...
Aytuð hocam sana tüm ayrýntýlarýyla anlatýr nivaya turbo olayýný...
Hepten niyeti bozarsýn o zaman... ;D

diff-lock86

Alıntı yapılan: taiga -  Ocak 08, 2008, 09:23:28
Dostum,

Cenkerle atlayýp gidip bir haftasonu Ýzniðe...
Hatta haber verin, bizde Serkanla Bursadan geliriz...
Aytuð hocam sana tüm ayrýntýlarýyla anlatýr nivaya turbo olayýný...
Hepten niyeti bozarsýn o zaman... ;D

:D :D
eyw hocam  ;) inþ bi niyet bozmaya gitmek lasým o zaman he hee  ;D
bu arada sitemizde turbosu olan yok dimi yaa? ::)

ERCO

daha turbosu olan yok  bakalým kim yapacak  ;D
www.guvenlada.com

Yevgeni

Turbo falan sonraki iþ Erco. Þu arka aksa kilit olayýný çözelim.

Ýlgili ilgisiz tüm konularda yeri geldiðinde hatýrlatmaya devam edeceðim..

ERCO

yavuz inan her zaman aklýmda ama bir turlu gidemedim bg ye mart ayýna býrakdým þimdilik
www.guvenlada.com

emre_ozk

arkadaþlar bu turbo iþini sordum anlayan birine çok sakat iþe benziyor adamýn dediðine göre bu performans chipleri var bunlar bile motora zarar veriyormuþ. chip
zarar verdiðine göre turboyu düþünemiyorum.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

ERCO

Alıntı yapılan: emre_ozk -  Ocak 10, 2008, 07:39:11
arkadaþlar bu turbo iþini sordum anlayan birine çok sakat iþe benziyor adamýn dediðine göre bu performans chipleri var bunlar bile motora zarar veriyormuþ. chip
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;Dgulmemek elde degil ama  ;Delbete zarar verir ama bu iþin sýrý iþte zarar vermeden yapmak
www.guvenlada.com

diff-lock86

Alıntı yapılan: emre_ozk -  Ocak 07, 2008, 09:55:16
turbo deðil de arabayý 100 bg yapacak ve zarar vermeyecek bir sistem olsun (tabi yakýttada deðiþiklik olmayacak) ben yaptýrýrým
Alıntı yapılan: emre_ozk -  Ocak 10, 2008, 07:39:11
;D ;D

Yevgeni

Turbo yapýsý gereði basit anlamda motörü ekstra hava ile besleyen sistemdir (yanlýþ biliyorsam düzeltin). Bu anlamda nefis hava ile beslenen motör fazladan bir verim sunar. Ýnsan vicudu da performansý görende gaza daha da yüklenir, akabinde yakýt düþmez artar. Kaldý ki þimdiki yeni sistemleri saymazsak standart eski sistemde turbo basýncý belli bir devrin üzerinde devreye girer (turbo gecikmesi). Bu devri tutturmak üzere zaten gazý açmak gerekiyor. Yeni bir takým uygulamalarda alt devirlerde de (sanýyorum deðiþken zamanlý tabir edilen bir uygulama ki, Aytuð ve Erco daha iyi bilir) turbo açýlýyor.

Öte yandan Cenker kardeþimizin her daim aklýmda olan bir lakýrdýsý vardýr: "ne kadar ekmek o kadar köfte, aracýn gýdasýný verecen ki, performans versin!"

Kýsacasý bütün performans sistemleri tüketimi artýrýr. Yeni nesil, özellikle diesel makinelerde turbo beslemeye raðmen makul yakýt tüketimi oranlarýna ulaþýlýyor. Ama yeni nesil motörler bunlar, Avtovaz hala 1700 cc'de 82 adet beygiri yeterli görüyor, blok neredeyse on yýldýr ayný (1600'lerde de ayný olabilir, bilmiyorum), besleme farklý, o kadar. Gerçi 8 nokta enjeksiyonlu beslemenin Nivayý þahlandýrmasa da gayet güzel götürdüðünü de söylemeliyim.

1700 cc'de 100 hp civarýnda bir gücü olaydý, nefis olurdu..