goodyear cargo lastik?

Başlatan white husky, Kasım 11, 2009, 10:07:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

white husky

Goodyear Ultra grip cargo kýþ lastikler var...ebatlar Nivaya tam...185/75/16. Bunlar kullanilabilir mi?  Nivayý yorar mu? Görünüs all terrain A/T lastik gibi. A/T lastik ariyordum ama ebatlarla oynamak pek istemiyorum, piyasada Nivanýn orijinal ebatlarýna göre A/T lastik yok.

feyzullah

seko

185.... lastik taban ebadý.Ölçü birimi mm
75 .... lastik yüzde cinsinden yanak geniþliði.Ölçü birimi mm
16 .... jant ebadý.Ölçü birimi inç

lastik tabaný 185 mm
yanak yüksekliði.. 185 in % 75 i =138.75 mm 2 ile carp =277.5 mm
jant çapý. 16 inç  1 inç 25.54 mm olduðuna göre jant çapýmýz 408.64 mm

þimdi toplayalým

jant çapýmýz. 408.64 mm
yanaklarýmýz. 277.50 mm
tolam         686.14 mm

yani yaklaþýk lastik çapýmýz 69 cm dir.

meraklý olanlar burdan hesap yapabilir kendileri karar verebilir.

nivada kullanýlan O.K larýn çapý yaklaþýk 74 cm dir.
bu yüzden hiç bir sýkýntý olmadan sorduðunuz ölçüyü arabanýzda kullanabilirsiniz.

Þ.HASAN

seko helal sana  2 sene önce bu hesaplamayý öðrenmek için birsuru lastýk satan ve lastýkçý gezdým bilmemiþlerdi biz bunu öðrenene kadar bayaðý uðraþmiþtýk
neyse ok-144 bence daha iyi

NÝVA69

Ölçülere bakýlýrsa uyacaðý kesin...

Ama lastik nedir, ne deðildir? bir bilene sormak gerek... markaya bakýlýrsa kötü deðildir denebilir, ama kullananlar daha iyi bilir...

Bu arada Nivaya uygun lastik bulmak (jantla-çamurlukla oynamadan) gerçekten de biraz sabýr iþi... alternatifler sýnýrlý...
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

Yevgeni

Wrangler serisine de bakmak lazým.
Wrangler 4 çekerler için..

white husky

bir bayii bu lastik tavsiye etti, sonra karar verip alacaktim..baþka bir goodyear bayiisi 'olmaz' dedi..bu lastik çok sert..sizin arabanizi yorar bozar dedi...bu yüzden vaz geçtim...ama anlayamadim,sert bir lastik nasil Nivayý kötü etkiler? Tamam bu bir yük lastik, ben Yük taþýmiyorum, Niva hafif bir arazi araba (1.400kg)...
Bu arada, ne internette ne Antalyadaki bayiilerinde wrangler serisinde  uygun bir þey bulamadým...yani 175,185,195 yok....215 ve üstleri var...

ssbman

Þöyle yapabilirsin pratik olarak . Nivalarýn birçoðu lassa OK144 ile geziyor . Bu lastik saðolsun eþek ölüsü gibi aðýrdýr zaten 8 kat ne olacaktý ...  :D Aðýrlýk olarak bunla karþýlaþtýrabilirsin . Sertlik dersen OK tan sert olacaðýný düþünemiyorum ...

NÝVA69

Üþenmedim tartým OK-144'ün tanesi 10 kg geliyor... (5 ay kullanýlmýþýnýn aðýrlýðý)...

white husky

Alıntı yapılan: NÝVA69 -  Kasım 17, 2009, 02:22:24
Üþenmedim tartým OK-144'ün tanesi 10 kg geliyor... (5 ay kullanýlmýþýnýn aðýrlýðý)...
:)

ssbman

10 kilo mu ? Maþallah maþallah ... Ýyi kolay kolay daha aðýr gelen lastik bulunmaz sanýrým . :D

NÝVA69

OK'lar hem kilo hem de çap olarak Nivanýn orjinal lastiklerinden aðýr, büyük...

OK'lar taþlýk-çamur gibi yani av-þantiye vs. gibi yerler için çok ideal...

Lakin benim gibi sýkça uzun yola çýkanlar ve tek araç sahibleri için "4 mevsim" veya AT lastik en iyisi derim...

white husky

Alıntı yapılan: NÝVA69 -  Kasım 17, 2009, 04:27:40
OK'lar hem kilo hem de çap olarak Nivanýn orjinal lastiklerinden aðýr, büyük...

OK'lar taþlýk-çamur gibi yani av-þantiye vs. gibi yerler için çok ideal...

Lakin benim gibi sýkça uzun yola çýkanlar ve tek araç sahibleri için "4 mevsim" veya AT lastik en iyisi derim...
evet bende sizin gibi...bu yüzden OK144 almaya vaz geçtim...ama 175/185/195 (R16)4mevsim AT lastik piyasada yok!...ebatlarý ve jantlariyle oynamak lazým ve bunu çekiniyorum...

emre_ozk

Bu lastikler dikkatimi çekti bizim araçlara gidermi acaba.

Emre özkaradeniz
Ýzmit