Offroad Hýrdavat

Başlatan Maestro, Mayıs 08, 2014, 09:17:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kocaali

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Ekim 24, 2014, 01:48:19
Babam avcýya tüfeði aðýr gelmez derdi
Anamda öküze boynuzu aðý gelmez derdi :D :D :D

eþþek gibi taþýrým, kral gibi yaþarým :)  bunu da bi yerden duyduydum...

eskiden seyahatlere giderken çantalara valizlere sýðmak çok büyük dertti benim için.. son 1,5 yýldýr neredeyse her iki haftada bir seyahat edince bu süreci çok geliþtirdim, 2 haftalýk seyahatlere bile en küçük boy bir bavul ile gidebiliyorum artýk :) 

lakin arazide iþler baþka, çok daha tedbirli olmayý tercih edip ihtiyaç duyabileceðim herþey yanýmda olsun istiyorum, tevekkeli kamyonla gezmiyoruz   ;D ;D  ve bu aralar tüm ekipmanlarýmý kamyonun kasasýna güvenli bir þekilde nasýl sabitleyebilirim, her an yanýmda hazýr bulundurabilirim sorusunun cevabýný arýyorum... kasada sabit ama gerektiðinde sökülüp alýnabilen, kilitlenebilen, su geçirmez, ve yeterli hacme sahip bir kutu görünüyor ufukta...
No mud, no fun...

Harun

Alıntı yapılan: kocaali -  Ekim 24, 2014, 02:36:52

Askeriyede duyduydum ben de hemen de benimsedim :D

Maestro

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Ekim 24, 2014, 08:49:43
Terletir, býktýrýr..

diklemesine  bele takma olayýda var... bilekte  terletir harbiden.

kocaali

Alıntı yapılan: Maestro -  Ekim 26, 2014, 01:29:37
diklemesine  bele takma olayýda var... bilekte  terletir harbiden.

Yurtdisi seyahatlerde kullanýyorum kemere takilip belde tasinan versiyonunu.. ustumdeki nakiti ikiye bolup günlük kullanimi ordan yapiyorum.. cuzdani hic cikartmiyorum ortalýða ;)
No mud, no fun...

NÝVACI

Alıntı yapılan: kocaali -  Ekim 24, 2014, 02:36:52

eskiden seyahatlere giderken çantalara valizlere sýðmak çok büyük dertti benim için.. son 1,5 yýldýr neredeyse her iki haftada bir seyahat edince bu süreci çok geliþtirdim, 2 haftalýk seyahatlere bile en küçük boy bir bavul ile gidebiliyorum artýk :) 

lakin arazide iþler baþka, çok daha tedbirli olmayý tercih edip ihtiyaç duyabileceðim herþey yanýmda olsun istiyorum, tevekkeli kamyonla gezmiyoruz   ;D ;D  ve bu aralar tüm ekipmanlarýmý kamyonun kasasýna güvenli bir þekilde nasýl sabitleyebilirim, her an yanýmda hazýr bulundurabilirim sorusunun cevabýný arýyorum... kasada sabit ama gerektiðinde sökülüp alýnabilen, kilitlenebilen, su geçirmez, ve yeterli hacme sahip bir kutu görünüyor ufukta...

Farkýndamýsýnýz
Baba olduðunuzdan beri daha bir dikkatli daha bir titiz oldunuz.
iþte öyle bir iþ aileyi daha bir kollar daha kanat gerersiniz
kendinizede ayný özeni gösterir geriye saðlam dönmeye çalýþýrsýnýz
þuur altý kimselere emanet edemezsiniz
iþye herþeyin tam olmasý isteði buradan doðar
fazlamý filozof oldum acaba
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Maestro

Ankaradan abim gelmiþ...     lay loy  lommmm

yok yahu , Çinden sibop kapaðý gelse daha ehven   ;D     ( bu arada ehven deyiþi araklanmýþtýr )

evet..  sibop kapaklarým geldi... beðendim , ve 2 takým daha yedek ýsmarladým , malum çocuklar bunlarý uçuracak  ;D

Maestro

buda farklý bir açýdan    ;)

kocaali

Alıntı yapılan: Maestro -  Haziran 01, 2014, 12:07:15
Magnezyum çubuk geçen gün geldi..  az önce Balkonda Çocuklar ile bir deneme yaptýk.. Balkonda  peçete vs  yýrtarak üzerine magnezyum çubuktan biraz sýyýrýp  üzerindeki  diðer metal kýsma sürterek kývýlcým çýkardýk ve ateþledik.. eþim beni Balkondan atacaktý..   sonuç baþarýlý..  hepimizin çakmak vs vardýr muhakkak ama  ihtiyaç halinde ilaç gibi gelir..

dün ben de bir tane edindim bu zýmbýrtýdan.. akþam mutfakta lavabonun içine birkaç kývýlcým salladým, acayip çakýyor  ;D ;D ;D  

ilk fýrsatta bununla ateþ yakmayý deneyeceðim..

No mud, no fun...

NÝVACI

ÞÞÞTTTT
yakacaksýnýz dünyayý
Bence birazda yakacak konusuna çalýþýnki
sýnýfta kalmayýn.

kocaali

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Kasım 06, 2014, 12:42:51
ÞÞÞTTTT
yakacaksýnýz dünyayý
Bence birazda yakacak konusuna çalýþýnki
sýnýfta kalmayýn.

o da eksik yanlarýmdan biri; hangi odun iyi yanar, ateþ nasýl yakýlýrsa kolay yanar, uzun süre yanmasý için ne yapmalý nasýl beslemeli, müdahale etmeden uzun süre yanmasý istenirse nasýl kurulmalý gibi birçok soru var kafamda, öðrenip pratik yapmam gereken... ileride oðlanla kamplara baþlayýnca madara olmayalým, delikanlýyý da üþütmeyelim :)

youtube'da çok video var, bazý bazý izliyorum ama her türlü tavsiyeye de açýðým, burada bu konuyu da bir baþlýk altýnda konuþsak faydalý olabilir... hadi bakalým, kamp ateþi nasýl yakýlýr, açýyorum baþlýðý  ;D
No mud, no fun...

kocaali

http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=6513.0

kamp ateþi ile ilgili baþlýðý açtým, tecrübe paylaþýmlarýnýzý bekliyorum  :)
No mud, no fun...

Maestro

Alıntı yapılan: kocaali -  Kasım 06, 2014, 11:09:38
dün ben de bir tane edindim bu zýmbýrtýdan.. akþam mutfakta lavabonun içine birkaç kývýlcým salladým, acayip çakýyor  ;D ;D ;D  

ilk fýrsatta bununla ateþ yakmayý deneyeceðim..

Ben  denemeyi evde balkonda yaptým... Çocuklar beni gaza getirdi... peçete neym  ne varsa yýgdým   veeeee    ..  neyse  sonuýç olarak hatun bir güzel fýrçaladý beni .  Baþarýlý   ;D

bkerti

Mutlaka teferruatlý bir výctorýnox olmalý. Ateþ baslatýcý gerçekten önemli. Ama çok ekstrem durumlar için. Yoksa kibrit baþlarýný mumla kaplarsanýz nemden etkilenmez. Kav için tablet cýralar çok ýyý. Hayatta kalmak için býçak önemli ama ben herzaman kuçuk bir baltaya daha çok guvenýrým. Fýskars ya da hasquarna iyidir. Fakat fýskar çok sert oldugu için kýrýlma rýský taþýyor. Benim tercihim yekpare dövülmüþ 58 Hrc el yapýmý bir balta. Tabýký uygun taþýma kýlýfý ile. Isýk kaynaðý olarak ledler vb. Çok ýyý olsa da kuçuk bir gemici feneri ve gaz bulundurmak çok iyidir. Cunku bazen pýller soðuktan býtebýlýr. Gaz lambasý ayný zamanda çadýrda ciddi bir ýsý kaynaðýdýr. Araçta kuçuk bir su arýtýcý da olmalý. Çünkü bulunan sular hastalýk tasýyabýlýr. Klor tabletlerýde ýyýdýr. Tabý tulum mat da olmalý. Düzenli degýstýrýlen konserve yiyecekler yolda kalma durumunda ýyý olabilir. Ruhsatlý bir tufek ses ve plastik mermi bir kaç sevrotýn de avantajdýr. Araç için su ýsýtýcý ve hazýr shazýlý turk kahvesi bir kaç paket sigara mutlaka bir puro da iyidir. En onemlýsý de araçtaki malzemelerin lýstesý yiyeceklerin son kullanma tarihlerinin oldugu bir liste çok ýyý olur. Çünkü acil bir durumda nerede ne olduðunu ve kullanýlabilir olduðunu bilmek hayatta kalmak için o malzemeyi taþýmak kadar önemlidir. 5 mevsim çadýrda standart bulunmalý derim naçizane.

bkerti

Ýþaret fiþeði olarak kullanýlan 12 ga. Fýseklerde var. Cok etkili deðiller ama zifiri karanlýkta yerýnýzý belli edebilir belki.

NÝVACI

Karamanýn koyunu sonra çýkar oyunu.
Ovanýn huyundanmý suyundanmý marifetler sonradan çýkýyor
Merak etttiðim þey domuzun diþini kýrmadan sökebildinmi bari.
ben ayný gün sökebileni görmedim bunca sene. ;)