NÝVA' cý olmaya çalýþan "Ben" e yardýmcý olurmusunuz?

Başlatan leokar, Haziran 14, 2016, 12:08:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

leokar

Arkadaþlar öncelikle hepinize selamlar, Saygýlar.
Baþlýktan da anlaþýlacaðý üzere klasik bir giriþ yapmadým.
Yani yeni katýldým aranýza filan diye girmedim.
Çünkü katýlmadým, Katýlmaya çalýþýyorum.
Vesselam gelelim konumuza.
Ben izmirde ikamet etmekteyim.
Uðraþtýðým sporlar Daðcýlýk, Yamaç Paraþütü ve serbest dalýþ.
Elimde daha önce spring vardý yerden yüksek diye kullanýyor dag tas vuruyordum.
Sonra Clio, Symbol aldým.
Sonunda Lada Niva Almaya karar verdim ama bazý konularda yardýmýnýza ve engin bilgi ve tecrübenize ihtiyacým var.
Düþüncem þu elimdeki arabayý satýp bir tane 1.6 veya 1.7 lada niva almayý düþünüyorum.
2000 ve üstü modellerden birini.
Bu nivayý önce bir elektrikçiye götürüp bütün elektrik tesisatýný, kablolarý komple degiþtirip elektrik sistemini toplatacaðým.
Sonrasýnda bir ustaya götürüp ya fabrika çýkýþý sýfýr motor veya usta elinden bir motor yaptýrmayý istiyorum.
Sonrasýnda araca ilaveten alt koruma, Vinç(3 ton çeker yeterli sanýyorum), Üst sepet baðaj, basamak ve son olarak da boya yapýp araziye çýkarmak istiyorum. Düþüncem bu yani
Bunu neden yapýyorum ?
Çünkü piyasada istedigim gibi güzel kullanýþlý ve masrafsýz bir lada nivayla henüz karþýlaþmadým. Ýyisimi kendim yaptýrýp toplatayým dedim. en azýndan kendim yaptýrýrsam hiç yoktan bir iki yýlm ardýma bakmam, kafam rahat olur.
Sizden ricam bunlar ne kadar tutar ve tavsiye edebileceginiz usta varmý izmirde?
kýsacasý yapabileceðim iþlemler:
Boya
elektrik tesisatý
sýfýr fabrika çýkýþlý motor veya usta elinden geçecek motor,
Vinç
alt koruma
basamak
üst sepet.
Dip Not: Bu arabayý offroad' a degil daglarda arazide kullanmak ve beni býrakmayacagýný düþündüðüm için istiyor ve yapmayý düþünüyorum.
Yardýmlarýnýzý ve yorumlarýnýzý bekliyorum.
Þimdiden teþekkür ederim.

Niva67

Hoþ geldiniz..

Nokta atýþý yapmak istiyorsanýz, tek adres;
https://www.facebook.com/guven.lada.izmir/?pnref=about.overview

Ýzmir' de oluþunuz, bu konuda büyük þans.. Ercan Usta  ( Forumdaki Kullanýcý adý : ERCO ) Bornova-Sarnýç' ta..

Baþka adres arayýp da vakit kaybetmeyin.. Ercan Usta, her yönüyle LADA ve NIVA konusunda Türkiye' de ki sayýlý ustalardandýr..

Kolay gelsin..

leokar

Ercan ustayý duymuþtum. Umarým tanýþmakda nasip olur. Böylelikle kafamdaki bütün soru iþaretlerin cevabýný kendisinde bulur adam akýllý bir araç ayarlarým. Ýlginize teþekkür ederim. Ýnþallah daimisi olacaðým hem forumun hem nivanýn :)

deniz

Öncelikle hoþgeldin, ercan abi halleder bu arada bi düzeltme yapayým Gaziemir-Sarnýç yanlýþ yerlerde arama.
Syg

leokar

Deniz Düzeltme için teþekkür ederim. Farkettim zaten Ben bornovada çalýþýyor Bucada oturuyorum. :) Tavsiyede bulunan arkadaþýmýz izmirli degil sanýrsam.
Diðer bir husus Ercan abiye özelden mesaj attým ama hali hazýrda hala cevap vermedi. Meþgul galiba. Neyse elbet görür sýkýntý degil.

deniz

Vaktin olursa niva almadan bi yanýna uðra ben öyle yapmýþtým clio dan sonra konforsuz gelecek ama bu arabanýn tadýný alan bir daha kolay kolay býrakamaz

Niva67

Alıntı yapılan: leokar -  Haziran 16, 2016, 10:29:37,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Tavsiyede bulunan arkadaþýmýz izmirli degil sanýrsam.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ýzmir' li olmadýðým halde yardým etmeye çalýþmakla haddimi aþtým, kusurumu baðýþlayýn!..

Yevgeni

Alıntı yapılan: Niva67 -  Haziran 17, 2016, 09:39:19
Ýzmir' li olmadýðým halde yardým etmeye çalýþmakla haddimi aþtým, kusurumu baðýþlayýn!..

Suat Bey lütfen alýnmayýn..

Yevgeni

Alıntı yapılan: leokar -  Haziran 16, 2016, 10:29:37
Diðer bir husus Ercan abiye özelden mesaj attým ama hali hazýrda hala cevap vermedi. Meþgul galiba. Neyse elbet görür sýkýntý degil.

Erco'yu telefonla arayýn. Forum ortamýnda pek bulunmaz..

Yevgeni

Leokar, tarif ettiðiniz konfigürasyon ihtiyacýnýz ve amacýnýz düþünüldüðünde gereksiz masraf.
Elektrik tesisatýna bakýn, ok. Motor yaptýrmayýn, yürüyorsa sorun çýkarmaz. Kaporta konusuna hiç girmeyin, çürük çarýk yoksa.
Standart alt korumasý yeterlidir, fazlasý gereksiz aðýrlýk.
Basamak fazlalýktýr. Port bagaja týrmanmak için arka lastiði kullanýn (basýp çýkýn).
Port bagaj da fazlalýk diyeceðim ama taþýyacaðýnýz yükü bilmiyorum, belki gerçekten ihtiyacýnýz vardýr.

Þunu unutmayýn, Lada Niva ya da Jeep Rubicon, herhangi bir araç (arazi ya da binek) üzerinde oynandýðý zaman ayarlarý bozulur. Sonrasýnda araçtan tiksinene kadar o ayarlarý bulmaya uðraþýrsýnýz. Ýyisi mi, biri külliyen standart, diðeri üzerinde oynanmýþ 2 Niva kullanmýþ birine kulak verin; aracýnýzla oynamayýn. Standart haliyle beklediðinizden fazlasýný yapar, merak etmeyin..

Harun

aramýza hoþgeldiniz,
standart Niva candýr,gerisi masraflý bir heyecandýr diyeyim,standart bir Niva sahibi olarak.

leokar

Alıntı yapılan: Niva67 -  Haziran 17, 2016, 09:39:19

Bu þekilde bir cevap beklemiyordum vallaha ne yalan söyleyeyim. Bu konuyu Veya sözü nasýl olduda buraya çektin helal olsun gerçekten. Lakin yardým etmeye çalýþtýn mý ?
Çalýþtýn.
Ýzmirin En iyi bilindik ustasýný söyledin mi?
Söyledin.
Ee bizde senin yanlýþýný düzelterekten Sarnýç-Bornova olmadýðýný Sarnýç- Gaziemir olduðunu söyledik ve bunu neden buraya kadar getiripde bu þekilde uzattýðýný anlamadým?
Sonuçta sen bana ben sana yardým ettik.
Herkese cevabýndan dolayý teþekkür ederim arkadaþlar.
Ercan ustaya en kýsa zamanda ulaþmaya çalýþacagým. Teþekkürlerimi sunar iyi forumlar dilerim.
Ýnþallah olurda ilerde aracý yaparsam kesinlkle fotolarýný çekip buradan paylaþacagým.
Saygýlar

Niva67

Alıntı yapılan: Harun -  Haziran 20, 2016, 08:40:12,,,,,,,,,,,,,,standart Niva candýr diyeyim,standart bir Niva sahibi olarak.

Harun Hocam, LPG de mi taktýrmadýnýz?.. Safkan standart mý?.. :)

Yevgeni

Alıntı yapılan: Niva67 -  Haziran 20, 2016, 09:54:37
Harun Hocam, LPG de mi taktýrmadýnýz?.. Safkan standart mý?.. :)

LPG'siz. Harun da benim gibi LPG'den uzak duranlardan.
Gerci Caylak yeni sahibine gider gitmez LPG takilmis, cok uzuldum..

Niva67

Yavuz Hocam, ben de sizler gibi düþünüyorum.. Daima orijinallikten yanayým. Ama, aracýmýn önceki sahipleri taktýrmýþ LPG' yi.

Faydasýna pek fazla inanmamakla beraber, zaman-zaman kullanmaktayým..