öncelikle selamlar aracým 86 model hararet yapýyor

Başlatan ErdiFaruk24, Haziran 12, 2016, 12:25:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ErdiFaruk24

öncelikle selamlar aracým 86 model hararet yapýyor nedenini çözemedim

olayý baþtan anlatayým aracý bursa orhangaziden aldým yalova feribota kadar geldim hiç bir sýkýntý yoktu aracý aldýðým adam 1 litre yað koymamý söyledi bende bir benziceden adamla birlikte bi benzinciden açýktan yað aldýk ekledik 20-50 ondan sonra olmuþ olabilir

aracý alýp feribota geldim sorun yoktu ama feribottan inip kaynarcaya gidene kadar araç hararet yapmaya baþladý hararet 100 dereceye yaklaþýnca durdum dinlendirip gitmeye baþladým birinci duruþumda yaklaþýk yarým saat durdum hararet 60 a felan geldiðinde çalýþtýrdým ve 3 5 km devam ettim tekrardan araç 100 dereceye yaklaþtý ve sorunlar fulyasý buradan baþladý araç marþ almadý yaklaþýk bi 40 dakika ve o sýra bi 20 dakika felan çekici baktým buldum bende çekiciyle 20 dakika sonra evin önüne geldik daha çekiciden iner inmez marþ aldý ama hararet tekrardan fýrladý

ondan sonraki gün bi göstereyim dedim ümraniye oto sanayiye götürdüm (yokda 4 kere durarak) orada termostat 90lýk dedi usta termostatý deldik sorun biter dedi
saat geçti deldik adam dükkaný kapadý tekrar evin yolunu tuttum ama bu seferde daha hýzlý hararet yükselmeye baþladý (Allahtan yokuþ aþaðýydý yol getirdim )
yani gene çözemedim hararet sorununu
bi tanýdýk vasýtasýyla samandýrada bi ustaya götürdüm oda cesaret edip bakamadý demesine göre
araç için þimdiye kadar denilenler
1)conta yakmýþ olabilir diyorlar
2)radyatör deðiþ diyen var
3)termostad deðiþ diyen var daha düþük dereceli
4)radyatöre bi davrumbaz al diyen var

benim mantýðýma göre 2 3 4 birbirine baðlý yapýlmasý gerek gibi duruyor

ama þu aracý gösterecek bi yer bakýyorum þuan

yardýmý olabilecek bir arkadaþ varmý araç çok çabuk ýsýnýyor ve su kaynama seviyesine geliyor

radyatör hortumlarýna göre daha soðuk oluyor hortumlar kýzýyor büyük olasýlýk devir yapmýyor

araba su eksiltmiyor yaðý suya suyu yaða karýþtýrmýyor bende anlamadým durumu bi yardýmcý olabilecek biri varmý

kafam bulandý her kafadan bi ses çýktý bu saate kadar

Niva67

Geçmiþ olsun..

Öncelikle; aracýnýz hayýrlý-uðurlu olsun.. Kazasýz, belasýz iyi günlerde kullanýn..

Usta termostatý delmekle iyi yapmamýþ.. Termostatýn arýzalý olduðuna kesin olarak karar verilirse, yenisi ile deðiþtirilir..

Size tavsiyem; öncelikle egzoz sistemini kontrol ettirmeniz.. Egzoz susturucularý, yanmýþ gazlarý rahat bir þekilde dýþarýya atamazlarsa,

motorun hararet yapmasýna sebep olabilirler.. Egzoz borusu çýkýþ ucundan yanmýþ gazlar rahat bir þekilde dýþarýya atýlýyor mu?.. Ýyi bir egzozcuya baktýrýverin..

ErdiFaruk24

Yarýn termostat Takýcaz kýsmetse inþallah baþka yerden patlak vermez

muhammedcelik1983

Araciniz hayirli olsun tavsiyem en basitten zora dogru gitmeniz,radyator kapagi (cok onemli),termostat,davlumbaz,egzoz,radyator,conta nivadan anlayan bir usta bulmaniz elzem

ErdiFaruk24

Teþekkürler sorunu hallettik arkadaþlarla radyatörü çýkarýp baktýk saðlamdý termostatý iptal ettik gelen suyu direk radyatöre baðladýk öndeki faný aktif duruma getirdik þimdi araç 10 numara hiç hararet yapmýyor teþekkürler 👍

Ama þimdide alttan þýngýr þýngýr ses gelmeye baþladý bardak tokuþturma gibi o nedendir ona bakýyorum 😄😄😄

bkerti

Termostatý iptal etmenin çok pahalý sonuçlarý olabileceðini forumda bir yerde okuduðuma eminim.

Niva67

Alıntı yapılan: bkerti -  Haziran 28, 2016, 12:59:50
Termostatý iptal etmenin çok pahalý sonuçlarý olabileceðini forumda bir yerde okuduðuma eminim.

Doðru hatýrlýyorsun.. Konu, forumdaki þu linkte daha önce ele alýnmýþ.

http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=128.45

Ýçten yanmalý motorlardan maksimum verim alabilmek için, belirli bir sýcaklýkta çalýþtýrýlmalarý gerekir.

NIVA motorlarýnda bu  deðer, 90 santigrat derece civarýdýr. Bu ise, termostat sayesinde saðlanýr..

Hararet yapan bir motorda (eðer gerçekten hararet yapýyorsa!) hararetin gerçek nedeni bulunmadan

parça deðiþtirmek sorunu çözmez. Maalesef, bizim piyasada termostat, hararetin ilk müsebbibi muamelesi

gören bir ''günah keçisi'' dir!.. :(

Yukarýdaki linkini verdiðim konuda da bahsedildiði gibi; TERMOSTAT, MOTORLARDA HÝÇBÝR ZAMAN DEVRE DIÞI BIRAKILMAZ!!!

Býrakýlýr ise, götürüsü, getirisinden daima fazla olur!.. Eðer motorda ''GERÇEKTEN'' hararet sorunu var ise, bunun asýl sebebi

bulunup, giderilir.