arazi þanzýmaný (?) hk yardým lütfen

Başlatan hakanisik, Nisan 12, 2011, 05:04:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atinco

Arkadaþlar trans þaft altýgen takozuyla komple deðiþtirdik. Arazi þanzýmaný da ayarlandý. Fakat sadece rampadan veya düzde gaza basýp yüklenince, vites küçültüp devri arttýðýnda koltuklarý titretecek kadar sallýyor. Ýki kez cývatalar gevþek gezerek balans yaptýk olmadý. Bu arazinin balans nasýl yapýlýr, baþka bir sorun mu vardýr?

muhammedcelik1983

Hocam saft istavrozlarini kontrol ettirdinmi onlardan biri kitleme yaptiysa o da titreme yapabilir

atinco

halil01

herkese iyi günler bende yeni bir nivacý olarak aranýzdayým.
bende 93 model bir niva aldým genel bir bakým yaptýrdýk.
-transþaft deðiþimi
-ön akslarýn tornaya gitmesi
- volant deðiþimi
-baský balata deðiþimi
fakat bunlardan önce aracýmda titreþim vardý ama þuan daha fazla yazýlanlarý okuduðumda genelde arazi þanzýmanýn iyi ayarlanmadýðýndan kaynaklanan bir problemden dolayý bu titreþimlerin olduðu söyleniyor bunu nasýl ayarlayabilirim elimden az çok mekanik iþler gelir.
ayrýca arazi þanzýmaný sökülürken somunlarýn arasýndan y harfine benzer iki üç tane pul gibi birþey çýktý bunlar arazi þanzýmaný için mi konulmuþ acaba ?

muhammedcelik1983

Araciniz hayirli olsun,Arazi sanzimaninin kulaklarinin bastigi yuzeyde herhangi bir islem yapilmamissa orjinal þaseye oturuyorsa arada pul vs olmaz orjinalinde kulaklarin 4 tane somunu gevþetilip düz bir yolda normal hizda bir muddet gidildikten sonra duz bir zeminde arac ani olmayacak sekilde durdurulup altýna yatilip vidalarin iyice sýkýlmasý suretiyle yapilir Y aseklindeki pullari genelde onduzenciler kamber kaster ayari icin kullanir demekki usta sanzimani gonyeye getirmek icin kullanmis

halil01

Muhammed abi tesekkur ederim ben aracimin yaninda degildum babam ilgileniyordu o adamda yasli yasi itibari ile ne kadar bilsin adamcagiz neyse sana sorunlarimi anlatayim abi suan aracim oyle bi kasilmis sekildeki anlatamam aracim bosta rampa asagi gitmeyecek sanki birde marsin kollektoru olu dediler tofasin komple mars dinamosu veya kollektoru bu araca. Olur mu antepte fazla parca bulumlyyor birde vaktim yok cuma gece 12 de tufanbeyli ilcesinde iste olmam gerek abi acil bana bi yol yordam gosterirsen cok suami alacaksin

muhammedcelik1983

Halil bey öncelikle eger aracin ön akslari sökülüp takildiysa ve yapan usta niva ustasi degilse on akis somunu ayarlidir normal arabalar gibi ölümüne sýkýlmaz sýkýp boslugunu alir birakirsin tavsiyem on tekeri krikoya alip cevirmen eger donmuyorsa veya asiri sýkýysa dedigim gibi ayarlanmasi lazim yoksa tufanbeyliye varamadan akis bilyelerini dagitirsin bu cok onemli nivayla 1 defa yolda kaldim 3 yilda o da bu sebepten,mars dinamosu sanirim tofastan farkli benimki bozuldu cikma bulup takmistim

halil01

Muhammed abi cok sagolasin gercekten cok detayli bilgiler veriyorsun gecenim bu saati senide insaAllah rahatsiz etmiyorumdur evet on akslar sokuldu tornacida bakim gordu yeniden takildi peki bunun ayari nedir abi simdi arabaya bindim arazi viteslerini deneyeyim dedim o kucuk camur vitesi sanki kaynak olmus gibi kipirdamiyor bile bunun sorunu nedir abi ?

muhammedcelik1983

Ne demek kardes yardimci olabilirsem ne mutlu,kisa kol genelde arazi sanzimani olmasi gereken yerde olmayinca yani gonyesi kaymissa kolay kolay gecmez dedigim sekilde ayar yaparsan eminim duzelecektir fazla zorlama kirarsin,dedigim gibi aks somunu asiri sýkýlmýs olabilir tekerde bosluk kalmayacak sekilde ayarlanmasi lazim

halil01

Abi Allah razi olsun cok sagol kisa kolu oncelikle dedigin gibi arazi sanzimanini gevsetip biraz surup sanziman kendi yerini ayarlayinca vidalari sýkýnca hem vibrasyon hemde kisa kol vitesi arizasi insaAllah giderilecek ve aracin sanki frenleri sýkýlýymis gibi olma sorunuda aks vidalarini biraz gevsetip sasece tekerdeki bosluk alinincaya kadar sýktýktan sonra o sorunumda kalmayacak insaAllah dogru anlamismiyim abi ?

muhammedcelik1983

Öncelikle araci krikoya veya lifte alip arac bostayken sag ve sol on tekerleri cevir eger cok zor donuyorsa aks somunundan kaynaklidir buyuk ihtimal tabi frenin sýkma ihtimalide yok degil bence yapan ustaya goturup bir kontrol ettir. arazi sanzimani konusu evet o sekilde yap ins duzelecektir Adanada olsaydin yardimci olurdum sana.

halil01

Tamam abi yapacam ama frenlerine hic bakilmadi kaliper acilmadi kaliperin boslugundan bakti usta fren balatalari yeni dedi bence dedigim gibi aks vidasi fazla sýkýldýgindan insaAllah duzelir sonucu burdan yazacagim abi hersey icin cok sagol inan benim icin cok onemliydi calistigim yer mahrumiyeg bolgesi babamlarida goturecektim inan yolda rezil olurdum Allah senden razi olsun abi

muhammedcelik1983

Amin kardes her konuda özel msj da atabilirsin bilgim dahilinde yardimci olmaya calisirim ins.

halil01