arazi þanzýmaný (?) hk yardým lütfen

Başlatan hakanisik, Nisan 12, 2011, 05:04:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanisik

arkadaþlar 96 nivamý alalý 6 ay oldu. mazisini bilmiyorum. yaþadýðým yerde lada ustasý yok, bulduðum ustalarla tüm bakýmlarýný yaptýrdým. ama bir arýza beni çýldýrttý. niva da soðumama yol açacak lütfen yardým edin.
araç ilk harekette ve sonrasýnda arazi vitesleri altýnda sürekli sarsýntý ve takýrtý sesleri geliyor. uzun süredir var. sanayiye her gittiðimde deðiþik þeyler yapýldý bi kamyon para harcadým hala ayný. yapýlanlar; arka þaft deðiþti (sýfýrý ile) ara þanzýman kulaklarý deðiþti. ara þanzýman þase baðlantý yerleri çürümüþ diye yeni sac kaynatýldý. sarsýntý ve gelen seslerin olduðu kýsa bir video yükledim lütfen bir kaç dakika ayýrýp bakýn. not. 90 km/h üzerinde sarsýntý ve sesler kayboluyor..
yardýmlarýnýzý bekliyorum.
teþekkürler

http://www.youtube.com/watch?v=qmetOzH4Unw
Niva'96-Corolla'09

reis28

Trans þaftý degiþtir arazi þanzýmanýyla ana þanzýman arasýndaki þaft yenisinide alýrken altý köþe takozunun ortasýna bak simetrisi bozuk olmasýn aksi taktirde yeni taktýgýn þaftta ayný sorunu yaþarsýn
DURSUN USTA 05364629668

Harun

ustalar daha iyisini diyecektir lakin kulak deðiþimi ve sac kaynatmadaki ayarsýzlýk vs sebep olabilir kanýmca,

murat067

benimde baþýma böyle birþey gelmiþti....
arazi viteslerinin olduðu orta konsolun yani sizin aracýn videosunda görünen cam açma düðmelerinin olduðu pilastik kýsmýn vidalarýný baya bir gevþetip öyle deneyin bakalým....
trans þaft mutlaka biryere sürtüyo bu titreme normal bir titreme deil biyere sürtünüp vuruntu sesi yapýyor....
niva kaçamak aþka benzer...

wastiee

muhtemelen arazinin baðlantý kulaklarýnýn dengesizliðinde / ya da onlar dengeli ama arazi kutusu yerine ayarlanmamýþ.

ustam arazi'yi dengelemek için þöyle yapýyor, araç liftte, arazinin kulaklarý gevþetiliyor, ufak kol boþa alýnýyor, 4. vitese takýlýyor araba (þaftlar dönmüyor ama arazi þanzýmaný dönüyor) -- bu þekilde 2000-3000 devirde arazi yerinden oynatýlarak en titreþimsiz pozisyonu bulunuyor.

Kulaklarýn baðlantý saclarýnýn yerleri ayar yapýlamayacak kadar yanlýþ olabilir, transþaft / 6 köþe lastik bozulmuþ olabilir, bir þeylere sürtüyor olabilir (sesi dinleyemedim).

Tavsiyem, ilk önce aracý lifte alýn, araziyi de normal vitesi de boþa alýp aracýn altýna girip altý köþe lastiði elinizle çevirin. Sürtme varsa, dengesiz dönüyorsa vs farkedersiniz zaten tam kaynaðýný bulmanýz daha kolay olur
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

cenker

aynen önce arazi kutusu trafssaft baglantýsýna odaklanýn birde ön saf baglantýsýný gözden geçirin
divers do it deeper

hakanisik

arkadaþlar, yeni fark ettim, aracý takviyeye aldýðýmda vuruntu sesleri azalýyor. bu, trans þaft arýzasýný doðrular mý?
Niva'96-Corolla'09

Almanyalı

hakanisik

trans þaft sipariþini verdim, merakla bekliyorum.. umarým sorun hallolur, hepinize teþekkürler.
Niva'96-Corolla'09

bymuammer

maalesef bu benim çözemediðim tek sorunumdu.

hakanisik

trans þaft deðiþti ve sorunum kayboldu arkadaþlar..
teþekkürler dursun usta..
Niva'96-Corolla'09

reis28

Alıntı yapılan: hakanisik -  Nisan 23, 2011, 06:54:47
trans þaft deðiþti ve sorunum kayboldu arkadaþlar..
teþekkürler dursun usta..

Sorunun cözüldügüne sevindim önemli deyil
DURSUN USTA 05364629668

hakanisik

ustalarým, arkadaþlar, sonunda bu da oldu ve arazi þanzýmaným daðýldý :'( . hareket halindeyken "allahtan yavaþ gidiyordum" birden takýrtý sesleri geldi ve araç olduðu yerde kitlendi, difr.kilidi ve takviye vitesleri sýkýþtý. vs.. vs..
neyse yenisini aldýk, kargo bekliyorum.. olan oldu da bu neden baþýma gedi diye düþünüyorum. acaba trans þaft arýzasýnýn geç tespit edilmesi buna sebep olmuþmudur? yoksa önceki sahibinden bana bir hediye mi? fikriniz ne ola  :-\
Niva'96-Corolla'09

cenker

Alıntı yapılan: hakanisik -  Aralık 01, 2010, 11:52:53
arkadaþlar;  bulunduðum yerde niva ustasý yok, bir sorunum var ve umarým buradan cevap gelir..
hareket halinde iken diferansiyel kilidi olan küçük kolun altýndan ritmik bir ses geliyor, ve bu esnada elimi o kola koyduðumda þiddetli bir sarsýntý hissediyorum. acaba kilitli mi kaldý diye çok baktým fakat deðil. birde bununla ilgili olur mu bilmiyorum ama, aracýn altýna baktýðýmda þanzýmandan yað kaçaðý olduðunu fark ettim (üzeri yaðla örtülü idi)fakat kesinlikle yere damlamýyor. burada bulduðum usta; bu olaya 'terleme' diyor ve onu kesemeyiz diyor.  ???
yardým mersajlarýnýzý bekliyorum.
þimdiden teþekkürler

kutu sinyal vermiþ, balanssýz saftlar, kulaklarýndan cürümüþ uygunsuz tamir edilmiþ arazi kutusu baglantýlarý (postlarýnýzdan birinde belirtmiþsiniz)
ömrü tükenmiþ transsaft gecmiþi bilinmeyen aracýn alýnýp agýr bakým uygulanmamasý vsvs
aracýnýz iyi bile dayanmýþ ;)
divers do it deeper

Harun

Alıntı yapılan: reis28 -  Nisan 12, 2011, 05:23:27
Bir aracta arazi þanzýmaný yada v.s ekipmanlar bir cok þekilde arýza yapabilir yagsýz kalýr sürücü buna duyarsýz kalýr mekanizma kendi kendini yer bitirir sonundada ekipman dagýlýr yada içte bozulan bir rulman önce ses yapar beni degiþtir diye bagýrýr galeye alýnmazsa tüm mekanizma dagýlýr bunun gibi bir cok neden ve sebep mevcuttur trans þaft farklý bir ekipmandýr ana þanzýmandan gelen hareketi arazi þanzýmanýna aktarýr arýza durumunda yogun viprasyon yaptýrýr ve kendini parcalar arazi þanzýmanýný degil varmý baþka sorunuz?

konu ile ilgili Dursun ustanýn yorumu.