Gelibolu ve Saros Körfezi

Başlatan kocaali, Eylül 26, 2014, 10:37:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kocaali

Son birkaç gündür Gelibolu Yarýmadasý'nýn Saros Körfezi tarafýndaki kýyýlarýný araþtýrýyorum. Kabatepe, Anzak koyu, Küçük Kemikli, Arý Burnu, Ece Limaný, Koyun Limaný, Ýncirli Koyu, Sazlý, Karaaðaç Koyu, Deðirmendüzü Koyu, Kömür Limaný, Despot Koyu.... vs..... google earth'den bulabildiðim isimler...

birkaç farklý forumda bu bölgeye yapýlmýþ bazý gezi yazýlarýný da okudum ve yýllar önce Kabatepe'de yaptýðým birkaç kamp aktivitesinin hatýralarýný bunlara ekleyince, bu bölgeyi bir güzel gezmeye karar verdim. Bir taslak rota çýkartýp atacaðým arþive ve ilk uygun haftasonunda, büyük ihtimalle ilkbaharý beklerim, bu geziyi gerçekleþtirmeye çalýþacaðým. Geliþmeleri buradan paylaþýrým.

Bölge hakkýnda bilgisi, anýsý, tavsiyesi olanlar paylaþabilirlerse çok memnun olurum. Rotayý belirleme sürecinde çok faydasý olacaktýr. Þimdiden teþekkürler..

No mud, no fun...

Harun

Ýlkbahara takipteyim Mehmet,
2 gün de izin kapýp hafta sonu ile birleþti mi çok daha kapsamlý olur .
Misal 23 Nisan perþembe - 19 Mayýs salý  ;)

kocaali

Alıntı yapılan: Harun -  Eylül 26, 2014, 11:34:36
Ýlkbahara takipteyim Mehmet,
2 gün de izin kapýp hafta sonu ile birleþti mi çok daha kapsamlý olur .
Misal 23 Nisan perþembe - 19 Mayýs salý  ;)

23 Nisan cuma ile baðlanýrsa nefis olur... tam da Anzak'larýn geldiði vakit, 25 Nisan Anzak Günü.. gerçi o tarihlerde biraz kalabalýk oluyor oralar ve zaman zaman jandarma Türk vatandaþlarýnýn tören alanlarýna geçiþine izin vermiyor vs. gibi þeyler de duydum ama öðrenirim ben durumu. Bayramda geçicem Çanakkale'den, rehberlik yapan bir amcamýz var, muhtemelen ondan detaylý bilgi alabilirim. O atmosferi ve o coðrafyayý bir de öyle bir etkinlik zamanýnda yaþamak farklý bir tecrübe olabilir.. 

olmadý 19 Mayýs'ta deneriz, zira Nisan'da oralar biraz soðuk oluyor...  :)
No mud, no fun...

kocaali

2015 Anzak Çýkarmasýnýn 100. yýlý...  çok zor olacak ama o tarihlerde orada olmanýn bir yolunu bulmaya çalýþacaðým.. ya Þafak Ayini'ne, ya da 57. Alay Yürüyüþü'ne katýlmak hedef...

No mud, no fun...

Harun

Alıntı yapılan: kocaali -  Eylül 26, 2014, 02:34:19
2015 Anzak Çýkarmasýnýn 100. yýlý...  çok zor olacak ama o tarihlerde orada olmanýn bir yolunu bulmaya çalýþacaðým.. ya Þafak Ayini'ne, ya da 57. Alay Yürüyüþü'ne katýlmak hedef...

süper olur
ama ben deTürklere kýsýtlamalar duydum/okudum.
dur bakalým kýsmet...

atinco

Bölgeyi bisikletle gezmiþtim. Mutlaka görülmeli. Eðer savaþ yerlerini de gezeyim derseniz ayýrabileceðiniz zamaný mümkün olduðunca uzatýn. Girilecek detayýn tercihine bakar elbet ama bana iki gün yetmemiþti. Çanakkale savaþlarý ve bölge rehberi için Gürsel Göncü'nün kitaplarýný tavsiye ederim. Gitmeden önce plan oluþturmak akýllýca olabilir.

kocaali

Alıntı yapılan: atinco -  Eylül 28, 2014, 10:45:52
Bölgeyi bisikletle gezmiþtim. Mutlaka görülmeli. Eðer savaþ yerlerini de gezeyim derseniz ayýrabileceðiniz zamaný mümkün olduðunca uzatýn. Girilecek detayýn tercihine bakar elbet ama bana iki gün yetmemiþti. Çanakkale savaþlarý ve bölge rehberi için Gürsel Göncü'nün kitaplarýný tavsiye ederim. Gitmeden önce plan oluþturmak akýllýca olabilir.

tavsiyeleriniz için çok teþekkür ederim hocam.. bölgeyi rehber eþliðinde ve bireysel olarak iki kez gezdim ancak bu gezilerde odak noktasý hep tarih idi.. þimdi bölgenin doðal güzelliklerine, coðrafi yapýsýna odaklanmýþ bir gezi niyetindeyim.

Gürsel Göncü'nün "Çanakkale Muharebe Alanlarý Gezi Rehberi" ve "Siperin Ardý Vatan/ Türk Cephesinden 1915 Deniz ve Kara Muharebeleri" kitaplarýný sipariþ ettim, planlama anlamýnda fayda saðlayacaktýr. Ve belki de duymadýklarýmýz, bilmediklerimiz vardýr... tekrar teþekürler..
No mud, no fun...

atinco

Evet, özellikle ilk kitap çok faydalý olur. Göncü'nün çalýþmalarý dilimizde yayýnlanmýþ, kesin kanýtlara dayalý en iyi belgesel kitaplar bence. Ýyi geziler dilerim.

kocaali

Alıntı yapılan: atinco -  Ekim 01, 2014, 01:43:59
Evet, özellikle ilk kitap çok faydalý olur. Göncü'nün çalýþmalarý dilimizde yayýnlanmýþ, kesin kanýtlara dayalý en iyi belgesel kitaplar bence. Ýyi geziler dilerim.

evet hocam, NTV Tarih'teydi yanlýþ hatýrlamýyorsam. Bir de son dönem gezi olaylarýný anlattýðý belgesel niteliðinde bir kitabý var, onu da aldým. Okudukça daha detaylý paylaþýrým izlenimlerimi ve yeni öðrendiðim noktalarý. Nasýlsa bahara kadar bol bol zaman var bu geziyi planlamak için..
No mud, no fun...

Harun

kocaali

Ilk fýrsatta paylaþýcam rota detaylarýný... Konaklama yine kamp olacak gibi zira oralarda hiç tesis yok... Tarih önerileriniz neler??
No mud, no fun...

Harun

Alıntı yapılan: kocaali -  Ocak 17, 2015, 11:07:42
Ilk fýrsatta paylaþýcam rota detaylarýný... Konaklama yine kamp olacak gibi zira oralarda hiç tesis yok... Tarih önerileriniz neler??

Gelibolu dedin mi ecdadýn yattýðý topraklar gezmeden geçilmez deyip bolca yayan planýmýz da olursa ve
Çoluk çocuk da düþününce Nisan sonu ve sonrasý derim.
Ya da konaklama merkezi bir yerde tesis olur,biz zincirlerimizi koparýrýz,
Þu Þafak Ayini olayýný da bi araþtýralým,100.yýlý olacak bizi kabul ederler mi?

Harun

Kutlamalara devlet erkaný katýlacakmýþ,dolayýsýyla vatandaþa kapalý olacak imiþ diye duydum :D
Bu arada ilk fýrsatta gideceðim bir sergi açýlmýþ,
http://www.muze.isbank.com.tr/guncel_sergi.asp

Tabanvay ile yapacaðým bir C.tesi Suriçi gezisi esnasýnda...

kocaali

Alıntı yapılan: Harun -  Mart 11, 2015, 08:59:16
Kutlamalara devlet erkaný katýlacakmýþ,dolayýsýyla vatandaþa kapalý olacak imiþ diye duydum :D
Bu arada ilk fýrsatta gideceðim bir sergi açýlmýþ,
http://www.muze.isbank.com.tr/guncel_sergi.asp

Tabanvay ile yapacaðým bir C.tesi Suriçi gezisi esnasýnda...

dün radyoda duydum sergiyi, mutlaka görülmeli...
No mud, no fun...