Çanakkale den sevgilerle

Başlatan Bigalý Mustafa, Ekim 19, 2010, 11:03:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ERCO

hadi yapalým bir aekýnlýk özledik valla ;D
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

Bigalý Mustafa

21/02/2013  sigaraya veda  :) sigara son sözünü söyle dedim ve sonra kurþuna dizdim. :)            Kumarlar Köyü ormanlarý ve deresi                                                       
Ormancý..  Bir tutkudur niva.....:)

Yevgeni

Bigalý Mustafa

Vefakar ve cefakar Türk ormancýsý yine zor ama zorda olsa severek yaptýðý bir görevde :D                     daðda kesilen tomruklar istiflenip ihaleye çýkmak için hazýrlanýyor.Tabi bu iþlemler sýrasýnda aðacýn kalitesine göre sýnýflanýrma yapmak bizim þimiz                        Mesai arkadaþým çýraðým Rýdvan kardeþim                                            Daðda yemek yemek ve çay iþte keyfi burada bu iþin:)                                  

karakeçi67

sigara konusunda inþallah baþarýlý olursun
20 sene içtikten sonra 2 sene oldu býrakalý valla dünya varmýþ
çok zorladýðý anlar oluyor bazen sakýn hemen vazgeçme sonra hepsi geçiyor oooooohh
Murat 1972
kara keci 1991

Yevgeni

Cigara vurduðunda ver bünyeyi çaya kahveye suya.
Yerine gýdayý koyarsan kilo yapar..

Harun

Mustafa abi,
sigarayý býrakmakla iyi yapmýþsýn,hayýrlý olsun,benim eþim de býraktý 3-4 ay oldu.
görüþmek üzere...

mehmet22

kötülüklerin anasý sigara hem cebe hemde bünyeye zararlý  ömrümde kýsa bi dönem kullandým bir faydasýný veya zevkini alamadým ....uzun yýllardýr tanýmýyorum onu .......saðlýklý hayatt
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

karakeçi67

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Şubat 23, 2013, 03:14:13
Cigara vurduðunda ver bünyeyi çaya kahveye suya.
Yerine gýdayý koyarsan kilo yapar..

ben býraktýðýmda sigaranýn yerine kabak çekirdeðini oturtmuþum farkýnda olmadan,
onu býrakmak sigarayý býrakmaktan zor oldu  :D
Murat 1972
kara keci 1991

Bigalý Mustafa

Bostandere Köyünün giriþindeki anýt meþe aðacý                                                         Ýþletim ömrü tamamlanmýþ ormanlarýn traþlama kesimi ve sahanýn genç fidanlara yerini býraktýðý hazýrlýk çalýþmalarýmýz                                                

Bigalý Mustafa

baya bi yoðun tempodan saonra artýk yemek ve eðlence zamaný :) :D         Þýldýr þýldýr akan bir dere ve balýk tutmaya gidiyoruz                         Tuttuðumuz balýklar          Eh birde büyüðümüz var  :D          Rýdvan mesai arkadaþým yanýnda bizim iþçilerden Nadir ve Ramazan           Ümit kardeþim güzel balýk piþirir                      Bende baya kilo aldým bu cigaraya baþlasammý ki :D           Bu büyük de þiþedeki gibi durmuyorki neþelendirdi bizi :D               

mehmet22

iþinizde kolay gelsin mutafa abii

raký balýk  þarap    afiyetler olsun   eglenceniz de bol olsun  maþallah
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

spudnik

Mustafa Abi Saygilarimi Sunarak Merhaba Diyorum ...

Foruma yeni katildim ve isine hayran kaldim ...

Abi ben Istanbul Universitesinde ogrenciyim . Yani sorarlarsa oyle diyorum ...

Sana bir sorum olacak abi , daha bir carka dahil olmadigim icin meslek kesin degil . Buralar bana
dar geliyor . Boyuna yonetim ve hocalar ile yerli yersiz tatsizlik yasiyorum , yasatiyorum ...

Zor geliyor sehir bana ... Cocuklugum koyde gecti 3 yasima kadar . Ayaklarimi dereye sokup kahvalti etmeye alismisim .
Sonradan belediye tarafindan zehirlenen kopegim ile kesif gezilerine cikarak baslamisim hayata . Tabi ben o kadarini
hatirlamiyorum ama resimler ve hatirlayanlar bol ... Simdi metrobus idi kopru idi trafik idi sinir stress yapiyor
bunyede ...

Neyse kafa sisirdiysem kusura bakmayin . Abi senden ricam ormanci nasil olunur biraz bilgi vermen .
Bir de sendeki artilari eksileri ne oldu bana anlatir misin zahmet olmazsa  :)

Aydinlatacak bilgilerin icin simdiden tesekkur ederim ...
...

Yevgeni

Alıntı yapılan: Bigalý Mustafa -  Mart 14, 2013, 02:13:23
Bende baya kilo aldým bu cigaraya baþlasammý ki :D 

Aga yapma. Kilo verirsin, zaten dere tepe yuruyen adamsin metabolizmayi hizlandirirsim.
Amma hucre hasarini geri ceviremezsin, unutma..

Bigalý Mustafa

Alıntı yapılan: spudnik -  Nisan 10, 2013, 06:47:21
Mustafa Abi Saygilarimi Sunarak Merhaba Diyorum ...

Foruma yeni katildim ve isine hayran kaldim ...

Abi ben Istanbul Universitesinde ogrenciyim . Yani sorarlarsa oyle diyorum ...

Sana bir sorum olacak abi , daha bir carka dahil olmadigim icin meslek kesin degil . Buralar bana
dar geliyor . Boyuna yonetim ve hocalar ile yerli yersiz tatsizlik yasiyorum , yasatiyorum ...

Zor geliyor sehir bana ... Cocuklugum koyde gecti 3 yasima kadar . Ayaklarimi dereye sokup kahvalti etmeye alismisim .
Sonradan belediye tarafindan zehirlenen kopegim ile kesif gezilerine cikarak baslamisim hayata . Tabi ben o kadarini
hatirlamiyorum ama resimler ve hatirlayanlar bol ... Simdi metrobus idi kopru idi trafik idi sinir stress yapiyor
bunyede ...

Neyse kafa sisirdiysem kusura bakmayin . Abi senden ricam ormanci nasil olunur biraz bilgi vermen .
Bir de sendeki artilari eksileri ne oldu bana anlatir misin zahmet olmazsa  :)

Aydinlatacak bilgilerin icin simdiden tesekkur ederim ...
Arkadaþým aramýza hoþ geldin :) Ýþim gereði ormanlarda ,derelerde,köylerde dolanmaktayým.Ormancý olmak için önce doðayý sevmen lazým ve görüyorumki o özellik var.Lise mezunu veya ormancýlýk meslek yüksek okulunu okuman lazým.Mezun olduktan sonra kpss ye girip iyi bir puan alman lazým.80 ve üzeri olursa süper olur.Ondan sonra kendinin veya eþinin(evliysen yada evleneceksen haberin olsun) doðum yeri olan ilçede ve yine kendinin veya eþinin nufusa kayýtlý olduðu(kütük) ilçede görev yapamazsýn.Bu yerlerin dýþýnda bir iþletme müdürlüðüne baðlý iþletme þefliðine atanýrsýn.1 yýl aday memur olarak görev yapar ve ormancýlýðý öðrenmeye baþlarsýn abilerinden.Tabiki þanslý isen çünki bazý abilerimiz kýskanýr ve öðretmek istemeyebilir.Sonra sana ve beraber çalýþmaya baþladýðýn ekibin sorumlu olduðu epeyce büyük bir saha vardýr ve sen ve ekip müþtereken bu sahadan sorumludurlar.Bu sahadan kaçak aðaç kesenlerle,ateþ yakanlarla,ot toplayanlarla,mantar,yosun,orman topraðý,kestane vs.vs. uzar gider  toplayanlarla uðraþýrsýn.Biri gelir orman a bir bina yapar kaçak tutanak düzenlersin sorumlusun,biri izinsiz maden veya taþ ocaðý açar sorumlusun.Ve bu iþleri yaparken mesai kavramý yoktur, yazýn izin hafta sonu izin kullanma þansýn olmaz.Biri derede balýk tutar sorumlusun biri dereden kum alýr hesabýný verirsin.Ýþin garibi banka güvenlik görevlisi bankayý soydursa pek biþey olmaz ama sen bi aðaç kestirsen tazminatý maaþýndan kesilir.Çoðunlukla göreve giderken ben yanlýz gidiyorum çünki tek kiþiyim.Þansýn varsa çalýþtýðýn yerde rahat edersin yoksa zor.Bu anlattýklarým ormaný koruma iþlerin .Birde üretim varki ,kesilecek aðaçlarý belirler kuruyan ve kesim planý çerçevesinde yapýlacak damgalar .Her aðacý iþaretler kesilecekleri belirlersin.Sonra köylere gidip bu aðaçlarý kesecek kiþileri bulur bunlarý kestirir tomruk olanlarýný depolara sevkini yapar orman içine istiflenen yakacak emvalleri ise kamyon girecek yerlere istiflettirir sonra iahalede satýlan bu emvalleri alan kiþilere kamyonlarýna yüklettirirve bunlarý sevkini saðlarsýn.Bu kadar iþi yaparken baya bi yorulur ama genede eðlenceye bakit bulabilirsin bizim gibi. :)
       Ýþte ormancýlýk kýsaca budur ama her ne olursa olsun eðerki dairede çalýþan bir memur olsaydým kesinlikle yapmazdým.Doðayý ve hep yek hep tek takýlmayý seviyorum ;)