Abiler, ustalar bilgilerinizi benimle paylaþýr mýsýnýz?

Başlatan ogulcaniva, Ekim 19, 2016, 09:31:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ogulcaniva

Öncelikle herkese merhaba! Ben Oðulcan, Ýstanbul Maltepe'de yaþýyorum. Asýl ilgi alaným motosikletler üzerine fakat 7 ay önce yaptýðým bir kazayla bacaðý kýrdým ve kýsa bir süreliðine motora ara vermek zorunda kaldým. Aslýnda bana kalsa gidip alacaðým 1 tane daha da aile aðýr tepki veriyor. Þimdilik onlarý kýrmayýp motor sevdama ara vermeye karar verdim.
Asýl konuya gelecek olursak, arabalara fazla ilgi duyan bir insan deðilim. Hele ki Ýstanbul' da yaþayýnca lanet trafik yüzünden araba sevdam hiç olmadý. Fakat 1 tane olsa fena olmaz tabiiki. Sonuçta metrobüs ve metro gibi insan yýðýný olan ulaþým araçlarýnda toto totoya gitmek, ardýndan výcýk výcýk terleyerek yorgunluktan bitkin düþmek kimsenin hoþuna gitmez, gitmiyorda. :)
Bende dedim ki eðer ki bir arabam olacaksa -beni götürüp getirsin yeter dediðim bir araba- bu farklý olmalý. Yani oldum olasý jip tarzý arabalar hoþuma gitmiþtir. E malum öðrenci olunca da cebimizde fazla para yok. Ama tavsiye ve araþtýrmalarla Lada Niva'yý buldum! Baktým parçasý ucuz, fiyatý ucuz, bir kaç modifiye ile de þekil þemali bence efsane oluyor. Özellikle þu araca takýlan jant çok farklý bi tarz katýyor. Sadete gelirsek eðer, ben bir Lada Niva sahibi olmak istiyorum. Ancak kafamda tabiiki sorular var. Burada sizin yardýmýnýza ihtiyacým var. 3 gündür bir sürü ilan, bir sürü forumda Niva hakkýnda yazýlanlarý okudum ve sonra nivaturkiye.com ' u görünce dedim ki sorularýma en iyi cevaplarý verecek insanlar kesinlikle buradadýr! :)
Ýlanlara baktýðýmda, çoðu Niva 100 bin, 150 bin, 200 bin km de. Hani arabalar hakkýnda hiçbir bilgim yok. Bir ilan gördüm 94 model 13 bin KM' de. 11.500 TL. Bir ilan daha gördüm 90 model motor baþtan komple yeni sýfýr yapýlmýþ ve 0 Km'de. Üstünde de hafif modifikasyon var ve þýk duruyor 13.500 TL. Motorunda yeni yapýlmasý bir anda beni cezbetti. Bilemiyorum ne yapmalýyým gerçekten.
- Eski model bir Niva almak beni üzer mi ?
- Yýlda 3-4 kere þehirler arasý yol yapsam sýkýntý çýkarýr mý?
- 12-14 bin arasý bir Niva aldýktan sonra 2-3 bin de bakýmýna harcayabilirim bütçem o kadar.
- Vergi ve zorunlu sigortasý ne kadar ?
Aklýmda böyle deli sorular var. :) Zahmet edip cevaplayan herkese þimdiden teþekkür ederim!

Yevgeni

Ogulcan merhaba,

Eski model bir Niva seni uzer, eski model her araba uzer.

Yilda 3-4 kere sehirler arasi yol yapsan hic problem cikarmaz. Hatta hep uzun yol yapsan da sadece yakit masrafi seni uzer.

Uzerinde oynamayacaksan ve aldigin arac da problemsizse asla masraf cikarmaz diye dusunme, her eski arac masraf cikarir. Butce yapsan da eski arac butcene hic uymaz, surekli degisir o butce.

Yasina gore vergisi dusuk. Sigorta mevzuati da eskisi gibi degil, yeni degiskenler var. Bir musavire hesaplat istersen ama atla deve rakamlar cikmayacaktir.

Benden tavsiye, Istanbul trafigine Niva ile cikma. Kirik bacakla bir scooterla bile trafige cik ama Niva ile cikma. Ogrenci adamsin kendine yazik etme..

ogulcaniva

Teþekkür ederim bilgiler için,  tabiiki eski model ne olursa olsun arýza çýkaracaktýr. Ama bu arýzalar yolda býrakacak cinsten seyler mi? Mesela adam 90 model araca yeni 0 motor yaptýrmýþ. Bu araç beni ne gibi üzebilir ? Öyle bir bahsettiniz ki sanki Niva berbat bir araçmýs ve asla almamaliymisim gibi. :)
Yazan çoðu insan hiç böyle þeyler yazmamýþti. Bacaðým zaten hafif topallama harici iyileþmiþ durumda. Ayriyetten sürekli bir kullaným icinde olmicam. Haftada en fazla 100 km.  +/- deðiþebilir. Cidden bu durumda bile bu araç kullanilmayacak kadar kötü mü yani?  Çok mu üzer? :/

Yevgeni

Niva almak uzere olan ama pek bilmeyen herkese beklentilerini dusurmek icin boyle soylerim hep.

Cunku bu nevi sahsina munhasir enteresan bir arac. Alip nefret eden de var, cok seven de. Ben cok sevenlerdenim. 1996 ve 2008 model olmak uzere 2 tanesine sahip oldum ve cok severek kullandim.

Niva pek yolda kalmaz. LPG pek uyum saglamiyor bu aracin karburatorlu modellerine. Enjektorlulerde bir nebze duzgun calisiyor. Tavsiyem alirsan, LPG ile kullanma, tum ayarlari benzine gore yaptir.

Istanbul trafiginde toplamda 8 yil Niva kullandim. Kullaniliyor tabi, ama alismazsan, katlanmazsan. konfor seviyen yuksekse trafik eziyet olur.

Bir diger tavsiye, haftada sadece 100 km yapacaksan alma, yani otomobil alma. Olu yatirim yapmis olursun. 2 tekerle devam et.

ogulcaniva

100 150 km kafadan atma bir rakam zaten. Benim okulum burdan 50 km zaten. Gezersin tozarsin artar elbet. Ayriyetten motor sevdalisiyiz dediðim gibi ailem sýkýntý çýkarmasa zaten motor alýrým. O yüzden de konfor hiç önemli deðil.  Her türlü alýþýr,  katlanýr, sever, bakarým. Sonuçta para kolay kazanýlmýyor. Gözüm gibi bakmayasaksam, arabada olsa motorda olsa yarý yolda býrakýr. Ýnsanda öyle, makinede. Ama masraf çýkarýr ya, ne kadar masraf çýkarýr? Saðlýklý ve bakýmlý kullanýldýðýnda bana aylýk çok masraf çýkarýr mý ki?

Yevgeni

Alıntı yapılan: ogulcaniva -  Ekim 19, 2016, 11:22:21
Saðlýklý ve bakýmlý kullanýldýðýnda bana aylýk çok masraf çýkarýr mý ki?

Araç saðlýklý ve bakýmlýysa, metal yorulmasý, hortum eskimesi sebepli yaþa paralel hesaba katsan da öngöremeyeceðin sorunlarý, arýzalarý bir kenara býrakýrsan, yolda kalmazsýn, masraf da çýkarmaz. Tek gider yakýt olur.

5000 km ya da 6 ayda bir motor yaðýný deðiþtir, diferansiyel ve þanzuman yaðlarýný kontrol ettir, yeterli.