MUHTELÝF SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERÝ

Başlatan Yevgeni, Mayıs 23, 2008, 12:28:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Harun

Yevgeni

Ýmdi, uzundur var olan ve rahatsýz eden bir vuruntu (gýcýrtý sesiyle birlikte) var idi.

Ani gaza yüklenme veyahut gazdan ayaðý çekme halinde tekerrür eden bir vuruntu (çokça gýcýrtý), özellikle ilk kalkýþta, trafikte dur kalkta, sonrasýnda hareket halinde, vs.

Dedik ne olabilir. Ben genelde bagajda yatan hi-lift jack'in sabit duramayýp döþemeyle seviþmesidir diye düþündüm. Lakin vuruntu kafa karýþtýrdý, zaman içinde arazi kutusu dahil, þaftlar, diff'ler, kýllar yünler, kurcaladýk.

Dün yað deðiþiminde aracý deneyen usta sese kýllanýp, alttan geldiðini söyledi (bu ses ve vuruntu sürekli tekrar halinde deðildi, dün yine tesadüf etti eþþek). Altýna yatanda aksý tutan üst kollarýn gevþek olduðunu tespit edende sýkarak sabitledi. Ne ses kaldý ne vuruntu.

Bu durumdan hareketle, muhtelif vuruntularýn müsebbibini ilk olarak arka aksý tutan alt ve üst kollarda arayýnýz istirham ediyorum..

Harun

benim önden gelen ses (cikleme) ara ara hortluyor(týrtlayan kaliper somununu tedavi ettiðmizde kesildiydi),müsebbibini artýk ben de benzer baðlantý noktalarýnda aramaya baþlayacaðým.

BAHADIR

Ben OK'larý takalý beri hiç ses duymuyorum.  :D

Yevgeni

Aylar evvel Ýzmir'e doðru yola çýktýk. Bostancý çýkýþ, hop Küçükyalý'da motor arýza lambasý yan. Eskihisar'dan önce Kaner'e uðradýk. Teþhis cihazý baðlandý, 4 nomerolu silindirde ateþleme hatasý olduðu çýktý meydane. Bujileri deðiþtirdik, Ýzmir'e git gel, Ýstanbul'da devam.

1-2 gün önce dur kalk trafikte motor arýza lambasý yan, motor vuruntulu çalýþ (ve tekleme). Dedim kirli yakýttýr veyahut kalýntýdýr, depo dipteydi çünkü. Sonra düzeldi.

Gündüz Oto'ya bugün uðrayabildim, sonuçta bu lamba boþa yanmaz dedimdi. Baðladýk, benzer bir teþhis, 4 no'lu silindir ateþlemede problem. Çýkardýk buji baktýk cillop. Dedik bobin mobindir. Orhan Usta kompresyonu da ölçün dedi uzaktan. Bujiler sökülmüþken marþ bas, gösterge 4 no'lu silindirde 150 göstersin (birimi bilmiyorum sadece rakamý yazdým, normalde 180 olmalýymýþ). Teþhisi koyduk güzel, sibop, belki üst kapak contasý, bakacaðýz. Conta olmayabilir, hararet yapmadýk çünkü. Kötü yakýt, sibop olma ihtimali yüksek. Pazartesi günü açacaðýz.

Cenker de uyardý, bozuk yol sensörü (Emre'nin baþýna gelen) yüksek yakýt tüketimi ve problemli yanma olarak tezahür edebilir, kontrol edilsin dedi. Asýl uyarý üst kapak saplamalarý içindi. Söylediði üzere bu saplamalarýn olayý açýlana kadar. Açýldýktan sonra tekrar kullanýlmamasý gerekir, çeliðin yapýsý bozuluyor asla ayar tutmaz dedi. Bu konuya da dikkat edeceðiz.

Açtýktan sonraki geliþmeleri de yazarým..

mehmet22

gecmiþ olsun yavuz abi inþallah en az hasar ile cýkar
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

@rhan

reis28

Yavuz aracta subap arýzasý sürekli olur arada yapýp düzelmez  kuvvetle muhtemel önce bobini ve kablolarý degiþtir cok pahalý degil
DURSUN USTA 05364629668

Yevgeni

Kompresyon düþüktü Dursun Usta. Tekleme kýlýklý hal uzundur var, ben bunu motörün sarsýntýlý çalýþmasý veyahut doðal ritmi diye çok umursamadým.
Bir de bir hata; uzun süredir motor sesi dinlemiyorum hareket halindeyken, rölantide, vs, müzik oluyor hep.
Bir de halihazýrda üst kapak bugün açýldý ama açýldýktan sonrak ihalini sormadým. Yarýn öðrenirim neymiþ ne deðilmiþ..

reis28

Bir bak bakalým daha senin arac KM bakýmýndan cok ta yol almýþ bir arac degil taze sayýlýr Kurum Vs ola bilir ama subap yakmasý bana zayýf bir ihtimalmiþ gibi geliyor aracta Lpg de kullanmýyorsun 
DURSUN USTA 05364629668

emre_ozk

Tekleme sorunu büyük ihtimal buji kablosundandýr.
Benim araca buji kablosu dayanmýyor.
kaliteli bir buji kablosu lazým.

Emre özkaradeniz
Ýzmit

Yevgeni

Subap hareketini kýsýtlayacak herhangi bir þey olabilir. Sübabýn deformasyonunun yanýsýra kurum vs gibi bir þeyler de olmasý muhtemeldir ki, bu tahminler arasýndaydý.
Emre buji kablolarýný gözden geçiririm. Bozuk yol sensörü cillop gibiydi bu arada, konunun onunla bir ilgisi yok onu anladým..

NÝVACI

geçmiþ olsun kolay gelsin.
Dijital çýktý mertlik bozuldu abicim.
yedek benzin hortumuna sokacaksýn balya telini alsana buji kablosu tamirciye kadar gideceksin .
Putin  buiþleri bozdu kardeþim.   racon macon tepe taklak.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Yevgeni

Açýlmýþ görülen þu; sibop yaðlama kanalýnda kýrýk var. Yaðlama olmayýnca 4. silindirdeki siboplarý yakmýþ, diðerleri de bu minvalde iç açýcý durumda deðiller.
Çözüm, yaðlamanýn yapýldýðý kýrýk bölümün ve tüm sibop takýmýnýn deðiþmesi..

karakeçi67

Murat 1972
kara keci 1991