Orta Asya turu

Başlatan wastiee, Ocak 10, 2011, 11:34:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

vosdost

Alıntı yapılan: wastiee -  Haziran 06, 2011, 02:43:02
invertör de röleli ; rölesiz bir þey bulundurmuyorum :) (el freninin yanýnda da devamlý yangýn söndürücüm var, paranoya biraz:) )

Belký gozden kacmýstýr dýye soyledým. :) :)

vosdost

Emre abi kesin 5 yanýna kilo badem almýstýr, hatta aracýn býr kenarýna yedeklemeyide unutmamýþtýr. O kadar yol bademsýz olmaz ki  :)

Karadeniz Otoyolu

Gezinin en önemli noktasýný Kerem'le bizzat görüþmüþtük zaten ama buraya da yazayým dedim; görüntüleri kaydetmek!

Faaliyetin kaliteli bir belgeselinin de, konuya ilgilenenler için mükemmel bir kaynak olacaðýný düþünüyorum.

Kerem ve arkadaþýnda, hep araç tekniði hakkýnda tavsiyeler yerine biraz da iþin görsel medya boyutu hakkýnda deðiþik fikirler sunmalýyýz.

impeesa

Alıntı yapılan: Karadeniz Otoyolu -  Haziran 12, 2011, 11:42:43
Gezinin en önemli noktasýný Kerem'le bizzat görüþmüþtük zaten ama buraya da yazayým dedim; görüntüleri kaydetmek!

Faaliyetin kaliteli bir belgeselinin de, konuya ilgilenenler için mükemmel bir kaynak olacaðýný düþünüyorum.

Kerem ve arkadaþýnda, hep araç tekniði hakkýnda tavsiyeler yerine biraz da iþin görsel medya boyutu hakkýnda deðiþik fikirler sunmalýyýz.

Çook söyledim birde fotoðraf makinasý al yanýna diye ama nafile. "Kamera fotoðrafta  çekiyor yeter" diyor :)
"Nivan varsa yolun var!"

wastiee

fazla elektronik taþýmak zarar. hem göze batýyor, risk yaratýyor, hem de keyif alacaðýna aletlerle boðuþurken buluyorsun kendini :)

kalitesiz eski bir dijital makinem var, yedek olarak atarým yanýma bir yere, ama video kamera fotoðrafý da iyi çekiyor, yeterli olacak diye düþünüyorum. çaldýrdýðým yerde fotoðraf makinesine dönerim ama :)

video kameranýn fotoðraf açýsýndan dezavantajý pratik olmayýþý, hem fiziksel ergonomi olarak hem yazýlým hýzý / karmaþýklýðý olarak.
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

mka.mka

O kamera deðme fotoðraf makinalarýndan iyi fotoðraf çekiyor tecrübeyle sabittir ;) sen çaldýrmamaya bak :)

Karadeniz Otoyolu

Evet arkadaþlar TM700 kullanan birisinin fotoðraf makinesine ihtiyacý olmaz. Ama Umut'un dediði alan derinlikli Nat.Geo. fotoðraflarý gibi fotoðraflarsa, gerçi onuda çeker de manuelde menüden ayarlamalar yapmak biraz zaman alýr doðru.

Yevgeni

Videoyu mideoyu boþverin de, araçlar hazýr mý?
Allahýn Asya'sýnda kek gibi kalmayýn dandik bir arýza yüzünden..

impeesa

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Haziran 14, 2011, 11:12:35
Videoyu mideoyu boþverin de, araçlar hazýr mý?
Allahýn Asya'sýnda kek gibi kalmayýn dandik bir arýza yüzünden..

Keremin arabaya bir uyuma platformu yapýlacaktý fakat zaman yetmedi. Yedek benzin bidonlarýnýn sepet üzerinde yerleri hazýr fakat baðlayacak bir mekanizma yok o iþ yapýlacak. Tüm diþli yaðlarý deðiþti. Elektrik tesisatý elden geçti, Denge kollarý deðiþti, Ön bilyalar deðiþti, frenlere bakýldý. Arka bilyalar deðiþecek, Motor yaðý ve suyu deðiþecek sadece.
"Nivan varsa yolun var!"

impeesa

Alıntı yapılan: Karadeniz Otoyolu -  Haziran 14, 2011, 10:43:54
Evet arkadaþlar TM700 kullanan birisinin fotoðraf makinesine ihtiyacý olmaz. Ama Umut'un dediði alan derinlikli Nat.Geo. fotoðraflarý gibi fotoðraflarsa, gerçi onuda çeker de manuelde menüden ayarlamalar yapmak biraz zaman alýr doðru.

Fotoðraf makinasý ayrý kamera ayrý olmalý diye düþünüyorum her zaman ama yeni nesil aygýtlar þaþýrtýyor bazen beni :)
"Nivan varsa yolun var!"

Yevgeni

Alıntı yapılan: impeesa -  Haziran 14, 2011, 11:31:33
Keremin arabaya bir uyuma platformu yapýlacaktý fakat zaman yetmedi. Yedek benzin bidonlarýnýn sepet üzerinde yerleri hazýr fakat baðlayacak bir mekanizma yok o iþ yapýlacak. Tüm diþli yaðlarý deðiþti. Elektrik tesisatý elden geçti, Denge kollarý deðiþti, Ön bilyalar deðiþti, frenlere bakýldý. Arka bilyalar deðiþecek, Motor yaðý ve suyu deðiþecek sadece.

Tek nokta enjeksiyon yakýt kalitesi veyahut rakým yüzünden týrtlamasýn, tek derdim o. Her iki araç da ayný þekil enjektörlü. Her ikisinin de motör üst kapaðýnýn sorunlu olduðunu hissediyorum (LPG yüzünden). Umarým daðýlmadan gider ve dönerler..

wastiee

mekanizma dediðin çengelli lastik umut :)

araçlar hazýr gibi. bende umutun dediði þeyler kaldý. yedek parça almam gerekiyor bir de bi dolu, enjeksiyona ait sipariþleri vermedim daha mesela.

Artý bendeki alet takýmlarýný inceleyip eksikleri tamamlamam lazým
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

impeesa

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Haziran 14, 2011, 11:36:05
Tek nokta enjeksiyon yakýt kalitesi veyahut rakým yüzünden týrtlamasýn, tek derdim o. Her iki araç da ayný þekil enjektörlü. Her ikisinin de motör üst kapaðýnýn sorunlu olduðunu hissediyorum (LPG yüzünden). Umarým daðýlmadan gider ve dönerler..

Keremin kompresyonlarý iyi çýktý. Karbüratöre döneceklerdi bir hafta kadar konuþuldu ama son dakika vaz geçtiler. Emre aðabeye Ercan usta gerek yok demiþ, Keremede Tamer ne gereði var dedi :)  Ya herru ya merru diyerek gidecekler. (oktan destekleyici katký alacaklar bir miktar sanýrým)

"Nivan varsa yolun var!"

Yevgeni

Menzil sýkýntýlý, mücadele gerçekten zorlu olunca insan kýllanýyor da kýllanýyor Umut Abi.
Umarým keyfisiz þeyler yaþamadan gidip döner bunlar..

impeesa

Alıntı yapılan: wastiee -  Haziran 14, 2011, 11:38:19
mekanizma dediðin çengelli lastik umut :)

20 litre dolu bidon bir kasiste zýplamaya kalkarsa çengelli lastikler zor tutar. Gel oraya bendeki gibi biþey kaynatalým , kelebekli falan olsun ?
"Nivan varsa yolun var!"