ÞARJ DÝNAMOSU

Başlatan yusuf, Mart 31, 2010, 11:27:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wastiee

yusuf abi, anlattýðýn þekilde zaten 2 katýna çýkmýyor mu çekiþ gücü tek makarayla? çift makara olursa 3 katýna çýkmalý
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

yusuf

Öyle deðil  wastiee

Daha önce Tolga bunu gayet iyi açýklamýþtý.

Bkz

http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=1444.15

wastiee

yusuf abi baktým verdiðin adrese, bu baþlýðý fazla karýþtýrmamak için oraya mesaj attým
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

yusuf

Cenker

std 60 A akü yerine (sanýrým fabrika çýkýþý bu) 72 a  akü var benim arabada. Bununda olumsuz etkisi var mý?

ssbman

Alternatörün gücünü iki kat arttýrmak nasýl bir çözüm olur bilemiyorum . Bir miktar güçlendirmek tamam ama 60A yerine 130 yada 120 amperlik takmak konusunda þüpheliyim . Akü yine 60-70 amper kalacak . Bu durumda fazla hýzlý þarj durumu sözkonusu olabilir . Isýnma ve akünün ömrünü çabuk bitirmek söz konusu olabilir . Ne kadar hýzlý þarj o kadar kýsa batarya ömrü anlamýna gelir . Fazla ýsýnýp aküyü patlatýrmaý falan diye de düþündüm ama þarjý keseceðinden böyle birþey olma sanýrým  ;D

Ama akü 100 amper takýlýr takýlýr yada 90 amper ona göre 110-120 amprlik alternatöre geçilir bu düþünülebilir .

Yusuf abi yüksek amperli akü takmýþ olman eðer alternatörün saðlýklý çalýþýyor ise þarj süresini biraz uzatýr . Ama bahsettiðin deðelrde çokda önemli deðil .

Bence bu meselede en mantýklý çözüm þöyle olur : Þarj dinamosu saðlýklý hale getirilir . Belki biraz güç arttýrýlabilir akülerde orantýlý biraz büyütülebilir . Çift akü sistemine geçilir . Sisteme bir both þalter ilave edilerek tam kontrol saðlanmýþ olur . Ýki tane de voltaj göstergesi ekledik mi tadýndan yenmaz . Böylece herþey göz önðnde ve manuel kontrolde olur . Ýster iki aküyü bir kullanýrýz ister tek tek . Yada aracýn elektriðini tamamen keseriz .

hakanbusa

Ben 110 amp sarz dinamosu taktim. Akum 75 amp. Eski sarz dinamosu 55 amp. Full sarz yapsa bile 20 amp devamli bosta kaliyor. Bence fazla sarz olmasinin bir ziyani olmaz. Ayni zaman da aku daha cabuk sarz edilir. Bunun sikintisi ni ALLAH la ben bilirim.

reis28

arac üzerindeki þarj dinomalarý akünün kapasitesini doldurana kadar þarj eder ve sistem þarja doydugundada þarjý keser fazla þarj etmesi söz konusu degil dinomadan cýkan voltaj 14.2 volt veya daha fazla ola bilir  bu voltajýda sabit düzeyde tutan akü dür aþýrý ýsýnmayan ve yüke binmeyen bir dinoma daha uzun ömürlü olur hakan busa arkadaþýmýzýn aracýnda ben görmedim daha konjektörüde dinomonun içinden ayrýlarak aracta daha yüksek bir yere takýlmýþtýr buda derin su geciþlerinde dinomo içinde sudan en cok etkilenen konjektörün korunmasý amaclýdýr vincleme esnasýnda aþýrý yük ceken vinclerimizin aracýn elektirik sisteminden cektigi gücü tamamlýya bilmek için güclü dinomo ve imkanlar müsayitse optimal akü kullanmak cözümdür.
DURSUN USTA 05364629668

Yevgeni

reis28

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Nisan 02, 2010, 02:50:55
Jel akü mü yani?

optimal akü de her voltaj gözenegi daha sýk dokunmuþ oldugundan þarj ömürleri cok uzundur fiyatlarýda yaklaþýk olarak 500 ila 600 tl arasýdýr
DURSUN USTA 05364629668

reis28

yanlýþ görsel ekledim pardon
DURSUN USTA 05364629668

Yevgeni

Optima yanýlmýyorsam markanýn ismi.
Optima jel akü de aþaðýdaki gibi..

Yevgeni

Usta bunlar (sarý ya da kýrmýzý) sýðar mý bizim hayvanlarýn akü yuvasýna?

reis28

Yavuz akülerin hacimleri cok büyük degil rahatlýkla sýgar da fiyatlarý cok büyük o sýgarmý bilmem ;D
DURSUN USTA 05364629668

Yevgeni

Bir þekil fiyatý da sýðdýrýrýz da, bu jel aküler bitene kadar tam performans çalýþýyor ama küt diye bitiyor.
1-2 sene sonrasý için bagajda bir yedek bulundurmaya baþlamak lazým..

ssbman

Bu deepcycle aküler gerçekten çok performanslý ve ömürleri çok uzun . Gelgelelim ciddi para 500-600 lira ... 5 akü para neredeyse  :D Mutlu akünün de benzer aküleri var fiyatlarý daha makul olabilir .